Sok gyanús ügy, leépülés, bevételcsökkenés és adóssághalmozás jellemezte a Szegedi Ifjúsági Ház Nonprofit Kft. (IH) elmúlt éveit, a múlt héten pedig házkutatást tartott a rendőrség az önkormányzati cégnél, még a városházáról is zsákszámra hordták az iratokat. Az elmúlt három évben több, mint százmillió forinttal csökkent az IH vagyona, több furcsaság történt a cég üzemeltetésében lévő Belvárosi Mozi, a Szegedi Ifjúsági Napok és a Partfürdő körül is.
Az IH vesszőfutása 2010 végén kezdődött. Az önkormányzati választáson patthelyzet alakult ki, a 29 tagú közgyűlésbe tizennégy fideszest választottak a szegediek. Ahhoz tehát, hogy a Fidesz akarata legyen többségben, szükség volt az egyetlen jobbikos képviselő, Keresztúri Farkas Csaba támogatására. Ezért cserébe a Jobbik több városi cég élére és önkormányzati bizottságba saját embereit delegálhatta. Az IH élére Dér Natáliát nevezték ki, aki ekkor már hat hónapja várandós volt. A gyermek édesapja Olár Tibor, a Dél-Konstrukt Kft. tulajdonosa – a cégnek 2011 végéig Keresztúri Farkas Csaba azonos nevű édesapja ügyvezetője volt, testvére, Keresztúri Ákos pedig tulajdonosa. Dér Natália alig három hónapig töltötte be tisztségét, a közelgő szülés miatt 2011 februárban lemondott. Ennek ellenére 2012-ben a közgyűlés bruttó 625 ezer forint prémiumot szavazott meg számára.
Dér Natália lemondása után Sódar istvánt bízták meg az IH vezetésével. Sódar 2011. június 20-án váratlanul bejelentette, hogy másnapi hatállyal bezáratja az IH által üzemeltetett Belvárosi Mozit, mert annak elektromos hálózata életveszélyes. A döntés alapjául szolgáló szakvéleménybe nem engedett betekintést és azt sem volt hajlandó elárulni, hogy ki készítette azt. A szakvéleményből egyetlen oldalt hoztak nyilvánosságra, amiből kitakarták a készítő nevét, az önkormányzati képviselők viszont megkapták a teljes dokumentumot. Az LMP ezt közzé is tette honlapján. Az iromány sem formáját, sem szövegezését tekintve nem tűnik komolynak, egyebek mellett ilyen megállapításokat tartalmaz: “A helyszíni szemle után, mint szakértőben olyan kezelhetetlen félelem fogott el, mintha egy négyütemű TRABANT személyautóval, nyári gumikkal, családi sítúrán meg kellene állnom egy lejtő előtt, lejegesedett útszakaszon”. A szakvélemény 180 millió forintos költségbecslést irányzott elő a bajok orvoslására.
A moziban még 2010 decemberében tartott ellenőrzést a tűzoltóság, és több hiányosságot is feltárt. Ezek nagy részét az IH orvosolta, egyedül az erősáramú berendezések időszakos felülvizsgálatát tanúsító irattal maradt adós. Ezt a cég 2011 áprilisban elkészíttette Kalotai Csaba egyéni vállalkozóval, az általa elkészített szakvélemény bezárást indokoló hiányosságot nem tárt fel. Májusban viszont az IH tanácsadói szerződést kötött az éppen decemberben, a tűzoltósági ellenőrzéskor megalapított Elviro Tanácsadó Kft.-vel az IH hatósági ügyeinek intézésére, belső szabályzatainak kialakítására. A vállalkozás Antali Gábor sülysápi magasépítési igazságügyi szakértőt kérte fel arra, hogy készítsen szakértői vizsgálatot a mozi elektromos hálózatának állapotáról. Antali az Elviro tulajdonosának, Elek Rózsának élettársa. Ez volt az a dokumentum, amire Sódar a mozi bezárását alapozta.
2011 júniusában lejárt a határidő, amit a tűzoltóság szabott a felülvizsgálatot igazoló irat pótlására, így határozatban kötelezték az IH-t arra, hogy a berendezéseket ne használják, de bezárásról nem volt szó. A Belvárosi Mozi és az épületben bérlőként működő Grand Café dolgozói minden lehetséges módon igyekeztek ellenállni annak, hogy kiszorítsák őket a moziból, amiben a szegediek is támogatták őket – spontán demonstrációt tartottak és tiltakozó csoport is alakult. A bezárás második napján Botka László polgármester közölte, hogy érintés- és tűzvédelmi vizsgálatot rendelt el az épületben, aminek során megállapították, hogy a hiányosságok 863 ezer forintból, egy hét alatt pótolhatóak. A szegedi Rádió Mi műsorában a mozi egyik technikai munkatársa elmondta, hogy főleg használaton kívüli, áram alatt nem lévő vezetékeket és szerelvényeket kellett eltávolítani. Június 24-én hozzá is láttak a munkához.
A következő napokban kiderült, hogy az IH 2010 decemberében rendelkezett a tűzoltóság által hiányolt tanúsítvánnyal, de ezt nem adták be, hanem újabb szakértőket bíztak meg, akik problémákat találtak. A polgármester a június 30-i közgyűlésen a cégvezető visszahívását kezdeményezte, de erre nem került sor, mivel a Fidesz és a Jobbik képviselői nem szavazták meg az ülés napirendjét. Július elsejétől viszont újra kinyithatott a Grand Café, majd a moziban működő Casablanca kávézó, és a vetítések is újrakezdődhettek.
Szintén az IH kezelésébe tartozik a szegedi Partfürdő, ahol egy ingyenesen látogatható tiszai szabadstrandot is kialakítottak. Ezt Sódar 2011 nyarán indoklás nélkül zárva tartotta, csak júliusban nyitotta ki a városvezetés felszólítását követően. Októberben a Belvárosi Mozi dolgozóinak új munkatárs mutatkozott be: Virág Mónika, aki szintén tulajdonos az Elviro Kft.-ben, mellesleg Elek Rózsa lánya. Sódar tagadta, hogy Virág Mónika az IH munkavállalója lenne, de kiderült, hogy az Elviro képviselőjeként dolgozik az intézményben. Nem sokkal később viszont már a Partfürdő igazgatója lett. 2012-ben a strandszezon kezdete előtt Virág Mónika és Sódar István bejelentették, hogy a Partfürdő medencéi nem működhetnek, mert nincsenek felszerelve vízforgatóval. A városüzemeltetési iroda szerint néhány százezer forintból orvosolható lett volna a probléma, ennyiből egy rövid eljárással ásványvízzé minősíthették volna a medencéket ellátó kutak vizét, így vízforgató beépítése sem lett volna szükséges. Az IH viszont ezt nem akarta elvégezni, szerintük a gyógyvízzé minősítés jelentett volna megoldást, ami egy-másfél évig tart, és több tízmillió forintba kerül. A medencéket így a szegediek nem használhatták tovább.
2012 nyarán egy szegedi magáncég, az Upmark Kft. jelentkezett az önkormányzat kulturális bizottságánál azzal, hogy öt évre átvennék a Belvárosi Mozi üzemeltetését. Kész tervet adtak be azzal, hogy kiszélesítenék a mozi profilját, művészeti központtá alakítanák, amiért a várostól évi 60 millió forint+ÁFA-t kérnének. A kulturális bizottság ezt a javaslatot napirendre sem vette, Sódar pedig azt nyilatkozta, hogy bár érkezett hozzá megkeresés, nem tervezi a mozi külső üzemeltetésbe adását. Az Upmark ügyvezetője ezzel szemben azt nyilatkozta a Délmagyarországnak, hogy pozitív hangvételű tárgyalást folytattak az IH vezetőjével.
Az IH-hoz tartozik Szeged nyár végi zenei fesztiválja, a Szegedi Ifjúsági Napok (SZIN) is. Az előző városvezetés alatt, 2010-ben a fesztivál szervezését 4 millió forintért kiadták a Hegyalja Fesztivál szervezőinek érdekeltségébe tartozó SZIN Kft.-nek. Ezt azzal indokolták, hogy az IH-nak eddig is nagyjából ennyi nyeresége volt a fesztiválon, így viszont már nem az önkormányzati céget terheli a szervezés és a pénzügyi kockázat. Az önkormányzati választás után kinevezett Dér Natália és Sódar István is azt hangsúlyozta, hogy a megállapodás előnytelen a város számára, a fesztivál hosszabb távon még nagyobb nyereséget hozhat. Visszavették a szervezés jogát, a 2011-es fesztivál azonban négymilliós nyereség helyett harmincmilliós veszteséget hozott. Abból is botrány lett, hogy kiderült, hogy az IH 40 milliós kölcsönt kapott a SZIN-hez egy másik önkormányzati cégtől, a Dorozsmai Nagybani Piac Kft.-től úgy, hogy erről sem az önkormányzatot, sem a piacüzemeltető cég kisebbségi tulajdonosait nem tájékoztatták.
2013 áprilisában az IH késve adta be előző évi beszámolóját a közgyűlésnek. Ebből az derült ki, hogy a cég 2012-ben 66 milliós veszteséget és 118 milliós tartozást halmozott fel. 2013. április 11-én Sódar István beadta lemondását arra hivatkozva, hogy a városvezetés és a közgyűlés egyes tagjai politikai okokból el akarják lehetetleníteni a munkáját. Lemondása után a szállodaüzemeltetésben érdekelt, ausztriai Spirit of Dachstein Hotelbetriebs GmbH vezetője lett. Ennek a cégnek a szegedi Katamarán Tobago Vagyonkezelő Zrt. a tulajdonosa, ez pedig a már említett Olár Tibornak, Keresztúri Farkas Csaba üzlettársának tulajdonában van. Helyére a közgyűlés Vajda Árpádot nevezte ki, ami sokaknak kellemes meglepetést jelentett, mivel több évtizede az IH-ban dolgozik, az intézmény iránt elkötelezett, jó szakemberként tartják számon. A szóbeszéd szerint arra kellett, hogy elvigye a balhét, és valóban szembe is kellett néznie három felszámolási eljárással és egy NAV-végrehajtással.
Közben Keresztúri Farkas Csabának le kellett mondania képviselői tisztségéről, mert garázdaság miatt másodfokon tíz hónapos felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték. Keresztúri még 2011-ben a szegedi jogászbálon részegen zaklatott egy lányt, akinek testvéreivel verekedésbe keveredett. A vádirat szerint a biztonsági őrt azzal fenyegette, hogy képviselőként elintézi, hogy kirúgják.
Az IH-nál idén már a konszolidáció jelei mutatkoznak. Az önkormányzat 150 millió forintos plusz támogatást adott a cég számára azzal a kitétellel, hogy minden kifizetést a közgyűlés pénzügyi bizottságának kell felügyelnie. Ebből megkezdték a tartozások törlesztését. Az elmúlt évek gazdálkodása miatt az egyik szocialista képviselő feljelentést tett. A Délmagyarország információi szerint a múlt héten több zsáknyi iratot vittek el az IH-ból és a városházáról – az ügyben eljáró Békés Megyei Rendőr-főkapitányság arról tájékoztatta a napilapot, hogy különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt nyomoznak.
Update (2014. május 19.): Cikkünk korábbi verziójában tévesen közöltük, hogy a szegedi önkormányzat korábbi jobbikos képviselője, Keresztúri Farkas Csaba a Dél-Konstrukt Kft. ügyvezetője volt. A valóság ezzel szemben az, hogy a nevezett társaság ügyvezetője az önkormányzati képviselő azonos nevű édesapja volt. A hibát javítottuk.
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az állami app fejlesztésére kiírt közbeszerzést a Tigra Kft. által vezetett konzorcium nyerte, az appot pedig a nyertes konzorcium tagjai közül a Fornax ICT Kft. fejleszti. A Tigra tulajdonosa Vertán György, aki Magyar Péter volt feleségének munkát, ex-barátnőjének pedig lakást adott.
Az ikladi polgármesteri hivatal szerint magánszemély kérelmére, “vagyonbiztonsági okból” zárták le ideiglenesen a közutat, melyen csupán egy farakás látható.
Októbertől a fideszes Győrfiné Dr. Hajdú Szilvia vezeti Aszódot, de a helyi lap októberi számában még az elődje szerepelt felelős kiadóként, és ez Győrfiné szerint nem volt jogszerű.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!