Harmincmillió forint a miskolci rektor főtanácsadójának
A Hexagon Family Bt. 2006 júliusa óta havi nettó 290 ezer forintot és költségtérítést kap az állítólag rossz anyagi helyzetben...
Nem csak a budapesti székhelyű közintézmények homloka izzad le egy közérdekű-adat igénylés láttán. A rossz adatgazdák sorát a Szegedi Egyetemmel vagyunk kénytelenek bővíteni, ugyanis információszabadság értelmezésük messze van a demokratikus adatnyilvánosság minimumkövetelményeitől.
*****
2012 szeptember végén a Kimittud nevű közérdekű-adat igénylő rendszeren keresztül kértük ki a Szegedi Tudományegyetem Hallgatóiért Alapítvány (SZTEHA) és az Universitas-Szeged Szolgáltató Nonprofit Közhasznú Kft. közötti szerződéseket, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) és a Szegedi Tudományegyetem Hallgatóiért Alapítvány (SZTEHA) között érvényben lévő szerződéseket, valamint a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) és az Universitas-Szeged Szolgáltató Nonprofit Közhasznú Kft. között érvényben lévő szerződéseket. A dokumentumok korábbi tényfeltáró cikkek alapján keltették fel az érdeklődésünket.
„Korábban a Népszabadság és a HírTV is feldolgozta az SZTE HÖK képviselőválasztásai és milliárdos pénzügyei fölötti diszponálás átláthatatlanságát. A Magyar Narancs tavaly őszi tényfeltárása óta azt is tudjuk, hogy a Szegedi Tudományegyetem Hallgatóiért Alapítvány (SZTEHA) éppen 2004-ben alapult, amikor Török Márk EHÖK elnök lett, az alapító okirata szerint pedig vagyona felett az EHÖK elnök és a kari hökök vezetői rendelkeznek. A SZTEHA nem sokkal később egyesült a Prudentia Hallgatói Jóléti és Vállalkozásfejlesztési Alapítvánnyal, így „rászállt a jogelőd alapítvány tulajdonrésze az Universitas Diák-Szolgáltató Központ Kht.-ben (2009-től Universitas Szeged Szolgáltató Nonprofit Közhasznú Kft.)” – írja a Narancs. A diákok kedvelt szórakozóhelyeit (SZTEage, JATE) üzemeltető Universitas kft. többségi tulajdonosa a SZTEHA mellett Szegedi Tudományegyetem volt. Azonban a nagy haszonnal működő cégben a SZTEHA-t Török Márk által létrehozott két alig mérhető tevékenységgel működő alapítvány (Jövő Felsőoktatásáért Alapítvány és JABE a Hallgatókért Kiadói Alapítvány) tulajdonában álló H. M. Vagyonkezelő Kft váltotta. A diákbulik haszna így az egyetem mellett akkor is Török Márk kezelésében maradhat, ha majd’ 10 év után a HÖK vezető egyszer elhagyja az egyetem falait.” – Török Márk HÖK elnöknek jelöli Török Márkot, majd elfogadja a jelölést
Az első két adatigénylés ügye rövid úton megoldódott, kiderült, hogy ilyen szerződések nem léteztek. A harmadik igénylés ügyében – a ’90-es években a Hallgatói Önkormányzat irodavezetőjeként dolgozó, majd az egyetem gazdasági főigazgatójává kinevezett – Majó Zoltán egy Kimittud-on kívüli magánlevezésben küldte el az SZTE és az Universitas közti szerződések listáját az adatigénylést benyújtó Maróy Ákosnak, lapunk társalapítójának. Ez alapján kértük ki a JATE Klub szerződését, melynek átadása helyett csak betekintést kívántak nyújtani, így perre vittük az ügyet. Majó egyébként HÖK irodavezetőként szoros együttműködésben dolgozott a Prudentia Alapítvánnyal és így könnyen belelátott a JATE Klub akkori ügyeibe is.
A szerződés léte is titkos
Keresetünket a Szegedi Járási Bíróság először egy abszurd érveléssel dobta vissza, melyben azt kérték, hogy az adatigénylő tanúkkal bizonyítsa, hogy ő írta a keresetet – ezt tanúk helyett szerverloggal igazoltuk számukra. A keresetünk végül két tárgyalást élt meg, melyre ügyvédet is nehezen találtunk, hiszen az egyetemmel kapcsolatban álló, vagy a jövőben még ott tanítani vágyó jogászok meglévő vagy jövőbeni állásukat féltve nem vállalták a képviseletünket. A pert végül március elején megnyertük, majd – bár az egyetem fellebbezéssel fenyegetőzött és a hónap végéig húzta az időt – megkaptuk a dokumentumot.
A JATE Klub helyiségének havi 1 145 776 forintba kerülő bérletéről szóló szerződés külön pontban rendelkezik a szerződő felek titoktartási kötelezettségéről. Eszerint a felek nem csak a szerződés részleteiről, de annak létezéséről sem adhatnak ki információt senkinek. Ez közpénzből működő szervezet esetében több, mint furcsa.
Közben egyébként egy újabb, a tanulmányi ösztöndíjak számítási módszeréről érdeklődő adatigénylésünk is megakadni tűnt az SZTE rendszerében, és csak határidő után kaptunk választ rá – pedig ez alapján tudhatja egy hallgató, hogy milyen eredménnyel milyen tanulmányi ösztöndíj jár neki.
A történet nagyon jól mutatja, hogy a kormány által korlátozni kívánt információszabadság- törvény alapján beadott közérdekű-adat igénylések korántsem terhelik túl az intézmények és bíróságok működését. Egyszerűen vannak olyan állami és önkormányzati intézmények, melyek nem szoktak hozzá, hogy nem költhetik titokban a közpénzt és ez a gyakorlat már bíróságon is alig-alig védhető meg. A közpénzből működő intézmények elszámoltathatóságának akadályozását látva még a jóhiszemű állampolgár is gyanakodni kezd. Amennyiben egy állami vagy önkormányzati szervnek nincs titkolnivalója, a transzparenciával ezt elkerülheti. Az egyszeri állampolgár addig viszont egyet tehet: közérdekű-adat igénylésekkel teszi átláthatóvá az átláthatatlant. Az atlatszo.hu Kimittud nevű rendszerén keresztül ez pofonegyszerűen megtehető.
Halász Áron
Fotó innen.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA Hexagon Family Bt. 2006 júliusa óta havi nettó 290 ezer forintot és költségtérítést kap az állítólag rossz anyagi helyzetben...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!