Adatigényléses perek

Az uniós pályázatok adatbázisáért perelünk – nem jelent meg a bíróságon az NFÜ

Az alperes Nemzeti Fejlesztési Ügynökség jogi képviselője nélkül zajlott pénteken, a Fővárosi Törvényszéken az EMIR adatkezelő rendszer ügyében indított közérdekű adatigényléses perünk első tárgyalása. Vajon a jogi osztályon már meg is kezdődött az NFÜ lebontása?

2012 végén adtunk be közérdekű adatigénylést a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez, melyben az összes EU-s pályázat elbírálási, pályázat odaítélési, szerződéses és egyéb dokumentumait kezelő EMIR adatbázis tartalmát szerettük volna megkapni. A többek közt minisztériumok által használt rendszert az NFÜ hozta létre egy 2006-os kormányrendelet alapján. Olyan informatikai rendszerről van szó, mely teljes körben, de a széles nyilvánosságtól elzártan tárolja az EU-s pályázatok adatait, tehát tartalmának megismerésével akár az is kiderülhetne, hogy miért a drágább és rosszabb ajánlat nyert egy-egy uniós nagyprojekthez kapcsolódó közbeszerzésen.

Adatigénylésünket az Ügynökség azzal utasította el, hogy azt „technikailag lehetetlen teljesíteni”, emellett személyes adatokat, üzleti- és banktitkokat is féltett tőlünk. Mi azonban úgy gondoljuk, hogy közpénzek elköltéséről lévén szó a személyes, illetve üzleti okból bizalmas adatok védelme háttérbe szorul a közérdekkel szemben. Kizártnak tartjuk, hogy 2013-ban bármely olyan adatbázis létezne ezen a bolygón, amelyet az informatika mai fejlettségi fokán technikailag lehetetlen lenne másnak átadni. Ezért azt kértük a bíróságtól, hogy amennyiben az NFÜ nem hajlandó kiadni az adatbázist, a bíróság abba betekintve maga mérlegelje és döntse el, hogy mely adatot tart nyilvánosságra hozhatónak és melyet nem.

Ez azonban még odébb van, és meggyőzni sem próbálhattuk most az alperest, mivel az NFÜ részéről senki nem jelent meg a tárgyaláson. Így ezúton is jelezzük a hírek szerint megszüntetéssel felérő átszervezés előtt álló Ügynökségnek: nézzenek postát és küldjenek ellenkérelmet, mert a következő tárgyalás március 4-én lesz a Fővárosi Törvényszéken.

A keresetlevelünk innen letölthető (PDF)

 

 

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

  • ikon

    Kriptovalutával

    Küldd az adományod erre a címre: commerce.coinbase.com/checkout/3705feb7-b5a9-4ee4-b8b5-4ee9daf170a2