A trieszti kikötő körüli titkolózásról beszélt Erdélyi Katalin a Klubrádióban
A beszélgetés itt újra meghallgatható.
Augusztusban Nagy István agrárminiszter bejelentette, hogy a háború és „a brüsszeli szankciók okozta energiaválság” miatt egy új kormányrendelet értelmében tilos kivinni tűzifát az országból. Azonban az Agrárminisztérium közleményének címével ellentétben a szóban forgó kormányrendelet egyáltalán nem tiltotta meg a tűzifa kivitelét Magyarországról. A részletekről kollégánk a Klubrádió reggeli műsorának január 6-i adásában beszélt.
Az említett rendelet ugyanis mindössze azt mondja ki, hogy a tűzifa és bizonyos faanyagok a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (NÉBIH) történő bejelentést követően vihetőek ki az országból. A bejelentést követően pedig az Agrárminisztérium megvizsgálja, hogy veszélyezteti-e a közellátást vagy jelent-e kockázatot az energiaellátás biztonságára nézve a fa exportja. Megkérdeztük a NÉBIH-et és az Agrárminisztériumot, hogy az állítólagos „kiviteli tilalom” bevezetése óta mennyi bejelentés érkezett a NÉBIH-hez és ebből mennyi tűzifa-exportot nem engedélyezett a minisztérium.
A NÉBIH-től kapott adatok szerint közel 90 ezer tonna faanyag kivitelére irányuló bejelentés érkezett a NÉBIH-hez a kormányrendelet. Az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint „a közérdekű adatigénylés időpontjáig, – 2022. november 21. napjáig – nem volt olyan bejelentés, amely tekintetében az Agrárminisztérium megállapította volna, hogy a tűzifa külföldre történő értékesítése, illetve kivitele kockázatot jelentene az energiaellátás-biztonságra.”
Szerettük volna megtudni, hogy mi volt a kormányrendelet bevezetésének célja és indoka, és hogy miért állította közleményében az Agrárminisztérium, hogy betiltották a tűzifa-kivitelt, amikor ez nem felel meg a valóságnak. Továbbá érdeklődtünk, hogy milyen szempontok alapján engedélyezték a bejelentett mennyiségek kivitelét, amikor az augusztusi közleményükben feltüntetett körülmények (háború, energiaválság) azóta is fennálltak.
Tűzifa-kiviteli tilalom magyar módra – úgy tilos, hogy továbbra is szabad, és ki is viszik | atlatszo.hu
A NÉBIH a bejelentést továbbítja az Agrárminisztérium részére, amely megvizsgálja, hogy veszélyezteti-e a közellátást vagy jelent-e kockázatot az energiaellátás biztonságára nézve a fa külföldre történő kivitele. Ha a minisztérium úgy ítéli meg, hogy igen, akkor az államnak elővásárlási joga van az adott faanyagra valamelyik állami erdészeten keresztül.
Kérdésünkre sajnos sem Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő, sem dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes sajtóirodája, sem a Miniszterelnöki Kormányiroda, sem a Miniszterelnöki Kabinetiroda sajtóirodája, sem a Miniszterelnökség sajtóirodája, sem Orbán Viktor miniszterelnök, sem pedig az Agrárminisztérium sajtóirodája részéről nem érkezett semmiféle visszajelzés.
Többek között erről beszélt munkatársunk, Fülöp Orsolya január 6-án a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában. Az adásban a műsorvezető és egy hallgató üzenetében látszatintézkedésnek minősítette a bejelentett „kiviteli tilalmat”.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA beszélgetés itt újra meghallgatható.
Kollégánk György Zsombor főszerkesztővel és Tompos Ádám újságíróval beszélgetett a Magyar Hang műsorában az elmúlt hét legfontosabb híreiről.
Kollégánk az elmúlt hét fontos sajtóhíreiről és eseményeiről beszélgetett a Klubrádió adásának vendégeivel.
Az adás itt újra meghallgatható.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!