Július végén a miniszterelnök és mintegy 40 főből álló kísérete kiutazott Bécsbe, ahol a kormányfő az osztrák kancellárral tárgyalt. Bár a hivatalos program rövid volt és korán véget ért, a népes magyar delegáció mégsem utazott haza a végén, hanem az egyik legdrágább bécsi luxushotelben töltötték az éjszakát. A részletekről főszerkesztő-helyettesünk beszélt a Reggeli Gyors című műsor keddi adásában.
A kormány honlapján és az MTI-ben elérhető hivatalos beszámoló szerint Orbán Viktor és Karl Nehammer osztrák kancellár az orosz-ukrán háborúról, a béke fontosságáról, és a Magyarország déli határain jelentkező illegális migrációról tárgyaltak 2022. július 28-án. Ez eddig semmi különös, csak egy szokásos és unalmasnak tűnő hivatalos program, ahol két ország kormányfője találkozik és beszélget. Ám voltak olyan pikáns részletei az útnak, amiket sem a kormányzati portál, sem az állami hírügynökség nem közölt. Szerencsére viszont az Azonnali beszámolt egy bécsi diplomáciai forrása alapján a küldöttség nagy létszámáról és a luxusszállodában töltött éjszakáról.
Az a hivatalos fotókon is látszott, hogy Orbán Viktorral ment Bécsbe Szijjártó Péter külügyminiszter, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter, továbbá Bóka János európai uniós kérdésekért felelős államtitkár, és Orbán Balázs, a kormányfő politikai igazgatója is. Az Azonnali információi szerint rajtuk kívül 25 fős stáb kísérte a miniszterelnököt, plusz Szijjártó is vitt körülbelül 10 főt, így a delegáció létszáma összesen 40 fő körül volt.
Az Azonnali szerint a találkozó meglehetősen rövid volt: Orbán Viktor fél órát tárgyalt négyszemközt Karl Nehammerel, ezalatt a minisztereknek és Orbán Balázsnak is szerveztek egy-egy kétoldalú találkozót, majd volt egy félórás plenáris megbeszélés, végül egy egyórás ebéd. Vagyis összesen 2 óra, szünetekkel együtt max. 3 óra lehetett a hivatalos program, hamar véget ért, és Bécs nincs is messze Budapesttől, ennek ellenére Orbánék nem jöttek haza rögtön, hanem a delegáció Bécs egyik legdrágább szállodájában, a Bristolban töltötte az éjszakát. Itt egy éjszakára a legolcsóbb kétágyas szoba kb. 150 ezer forint, a legolcsóbb lakosztály kb. 400 forint, az elnöki lakosztály pedig kb. 2,5 millió forintba kerül.
Az Azonnali cikke után Kálmán Olga extévés, a DK országgyűlési képviselője írásbeli kérdéssel fordult Szijjártó Péter külügyminiszterhez, akitől megkérdezte, hogy mennyibe került az adófizetőknek Orbán Viktor „bécsi rongyrázása”, és hajlandóak-e nyilvánosságra hozni az út számláit. Szijjártó helyett Menczer Tamás államtitkár reagált, ám a konkrét kérdésekre nem válaszolt, csak azt ecsetelte, hogy mennyire fontos partnerünk Ausztria.
Az Azonnali szerint a találkozó meglehetősen rövid volt: Orbán Viktor fél órát tárgyalt négyszemközt Karl Nehammerel, ezalatt a minisztereknek és Orbán Balázsnak is szerveztek egy-egy kétoldalú találkozót, majd volt egy félórás plenáris megbeszélés, végül egy egyórás ebéd. Vagyis összesen 2 óra, szünetekkel együtt max.
Az ügyről szóló cikkünk szerzője, Erdélyi Katalin a Klubrádió Reggeli Gyors című műsorának augusztus 23-i adásában beszélt a részletekről. Főszerkesztő-helyettesünk elmondta, hogy ilyen nagy delegációval manapság már csak kelet-ázsiai országokban szokás utazni erőfitogtatási céllal, de nyugaton inkább visszatetszést szül ez a nagyzoló viselkedés. Arra pedig semmilyen logikus magyarázat nincs, hogy miért aludt kint az osztrák fővárosban a népes magyar delegáció, hiszen a hivatalos programok egy munkaebéddel befejeződtek – estig bőven hazaért volna Budapestre a küldöttség, mert Bécs csupán néhány óra autóút.
A beszélgetésben arról is szó volt, hogy sajnálatos módon a politikusok luxusutazásairól beszámoló újságok általában pórul járnak. 2014-ben a Lázár János luxushotelezéséről szóló cikkek miatt az Origot elfideszesítették, 2016-ban a Rogán Antal helikopterútját lebuktató Népszabadságot bezárták, 2018-ban pedig a honvédség titokban vett luxusrepülőjét megtaláló Zoom hírportált csukták be.
Most, néhány nappal a bécsi útról szóló cikk után Ungár Péter LMP-s országgyűlési képviselő, az Azonnali tulajdonosa is bejelentette a lap megszüntetését. A Válasz Online pedig megírta, hogy kirúgtak egy vezető beosztású diplomatát a bécsi magyar nagykövetségről, amiért az út részletei nyilvánosságra kerültek.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A szuttyogtatás módszertanáról, az orosz ötletből megvalósított, de némileg eszköztelen hivatal lehetséges evolúciójáról, és a bullyingra épülő rendszer kifutásáról is szó volt.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!