
Bodoky Tamás: Tisztelt Bíróság!
A Szuverenitásvédelmi Hivatal ellen indított személyiségi jogi perünk mai tárgyalására készült kiselőadás.
Egyre több amerikai politikus tanulja el Donald Trump amerikai elnöktől, hogy ha nem tetszik neki, amit a médiában lát, akkor azonnal ráfogja: fake news, azaz álhír. Ez pedig megrengette az amerikaiak bizalmát a sajtóban, és megnehezíti az újságírók munkáját még helyi szinten is – számol be róla a Vice News riportja.
A videó főszereplője Devin Nunes kaliforniai republikánus képviselő, Donald Trump egyik szoros politikai szövetségese. Mint minden képviselőt, őt is két évre választják, így novemberben a választók ismét döntenek a sorsáról – ám a közvélemény-kutatások szerint nincs veszélyben a széke, azaz semmi sem indokolja a harcias kampányüzemmódot.
Sőt, a Fresno Bee nevű helyi lap – mint azt a főszerkesztő a videóban elmondja – minden választás előtt Nunes mellé állt. (Az amerikai sajtóban hagyomány, hogy egy lap a választás előtt támogatásáról biztosítja az egyik jelöltet a véleményrovatban.)
Ám a Fresno Bee egyik riportere, Mackenzie Mays bírósági dokumentumok alapján írt egy cikket egy borászatról, amelybe Nunes is befektetett. A cikk azt ismerteti, hogy a borászat egyik alkalmazottja beperelte a céget, mert a cég által szervezett jótékonysági hajókázást a cég magas rangú befektetői arra használták, hogy kokainozzanak és fizetett szexuális szolgáltatásokat vegyenek igénybe, majd jó hangosan kitárgyalják egymás között, melyik nő „teljesítményét” milyennek ítélik.
A bírósági dokumentumok szerint a borászat peren kívül megegyezett a pert indító alkalmazottal, ám a Vice-nak azt mondták: a kiránduláson jelenlévők közül senkinek sem volt sem üzleti, sem személyes kapcsolata a borászattal.
Nunes neve fel sem merült a bírósági papírokban, és senki sem vádolta azzal, hogy ott lett volna a hajókiránduláson.
A politikus mégis annyira ideges lett, hogy egy kétperces kampányvideót készített arról, hogy a Fresno Bee szélsőbaloldali „fake news”, azaz álhíreket közöl. Ezután a szerkesztőség, illetve Mackenzie Mays is gyűlölködő telefonhívásokat kaptak. A Vice által megkérdezett helyiek közül pedig sokszor még azok sem hisznek a Bee írásainak, akik egyébként nem támogatják Nunest.
A riport idéz egy felmérést, amely szerint az amerikaiaknak már 75 százaléka elhiszi, hogy a sajtó gyakran vagy legalábbis esetenként közöl olyan híreket, amelyekről tudja, hogy nem igazak.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásHa az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
1% TÁMOGATÁS
A Szuverenitásvédelmi Hivatal ellen indított személyiségi jogi perünk mai tárgyalására készült kiselőadás.
A felszólalók kemény kritikát fogalmaztak meg a kormánnyal és a törvénytervezettel szemben.
Mióta Donald Trump visszatért az USA elnöki székébe, a szuverenitásvédelminek csúfolt vegzálás is új fokozatba kapcsolt a Kárpát-medencében.
2024-ben 760 erőszakos cselekedetet követtek el újságírók ellen világszerte, közel 100 fő hollétéről pedig semmit sem lehet tudni.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!