Gazdálkodj okosan

A karácsonyi menü a magyar átlagbér 10, az osztráknak csak az 5 százalékát viszi el

A karácsonyi készülődés közepette megnéztük, hogy mennyibe is kerül elkészíteni mindazt, amit a karácsonyi vacsoránál megeszünk a családdal. Összehasonlításképp külföldön élő magyar ismerőseinket is megkérdeztük, hogy ugyanennek a karácsonyi menünek az elkészítése mennyibe kerül abban az országban, ahol ők laknak. Ugyan Magyarország – a nem reprezentatív – összehasonlításunkban az árak tekintetében jól teljesített, a hazai fizetések arányában rosszul: itthon az átlagbér nagyobb hányadát viszi el a karácsony előtti nagybevásárlás, mint Angliában, Ausztriában, Portugáliában, Romániában és Svájcban. Ezekben az országokban ugyanis hiába drágábbak az élelmiszerek, jóval többet is keresnek az emberek, mint nálunk.

Egy tradicionális karácsonyi étkezésnél nem maradhat el néhány étel. Ilyen a töltött káposzta, a rántott karaj, plusz a halászlé vagy az aranyló húsleves. Ha még mindezek után bírjuk az evést, jöhet desszertként a bejgli, a mézeskalács, meg a zserbó. Az ünnepi vacsora elfogyasztása után pedig elmélkedhetünk azon, hogy mennyibe is került ezt a menüt összeállítani.

40-50 ezer forint egy hagyományos menü itthon

A magyar élelmiszerboltok közül négy (Tesco, Auchan, Spar, Aldi) kínálata alapján összeállítottunk egy bevásárlólistát, ami a fentebb felsorolt hét klasszikus karácsonyi ételnek az elkészítéséhez szükséges. Az árkeresés során törekedtünk a saját márkás termékek kiválasztására, vagy ha olyan nem volt, akkor a legolcsóbb termék árát néztük meg. Bizonyos élelmiszerek átlagos árát pedig a KSH-ról is kigyűjtöttük, ami ugyan nem tartalmazott mindent a teljes listából, de referenciaértékként feltüntettük az alábbi összehasonlító ábrán.

Az összes hozzávaló a négy bolt közül az Auchanban vásárolva jött ki a legtöbbre, 47 129 forintra, a legolcsóbbra pedig a Tescóban, 41 238 forintra. A KSH nem teljes listája alapján a karácsonyi bevásárlásunk 37 553 forint lenne.

 

A saját, 45 tételes bevásárló listánkról összesen 28 szerepel a KSH listáján, de a hiányzó tételek többsége csak fűszer. A KSH-n elérhető termékek átlagos áradatai alapján 18 termék esetében volt árnövekedés 2024 novemberében 2023 novemberéhez képest.

 

Nyugat-Európában drágábbak az élelmiszerek

Ahhoz, hogy teljesebb képet kapjunk arról, drágának számít-e a magyar karácsonyi menüsort elkészíteni, külföldön élő magyar ismerőseinkhez fordultunk. Megkértük őket, hogy a listánkon szereplő termékek árait nézzék meg annak az országnak az egyik boltjában, ahol ők élnek. Külön kértük, hogy ők is a legolcsóbb termékeket gyűjtsék ki a kínálatból.

Ezt követően a brit Tesco, az osztrák Spar, a portugál Continente, a romániai Carrefour, a svájci Aldi és a szerb Roda árai alapján összehasonlítottuk az egyes karácsonyi ételek árát a magyarral.

A töltött káposztához Ausztriában és Svájcban közel kétszer annyiba kerül megvenni az alapanyagokat, mint Magyarországon:

 

A tört krumplival körített rántott karaj is majdnem kétszeres áron készíthető el Ausztriában és Svájcban hazánkhoz képest:

 

A halászlé kiugróan drágábban jött ki az osztrák bevásárlás során:

 

Hazánkban a húslevest elkészíteni a legdrágább az összes fogás közül (a húsnak és a többféle zöldségnek köszönhetően), de Ausztriában ez is kétszer annyiba kerül:

 

Sütemények közül a diós bejgli árában nincs ilyen jelentős kiugrás, de látható, hogy egyedül Szerbiában jön ki olcsóbbra az összetevők beszerzése:

 

A svájciak a mézeskalácsot kétszer annyiért tudják előállítani, mint a magyarok:

 

Az osztrákok a zserbót se úsznák meg a magyarhoz hasonlított közel kétszeres ár alatt:

Itthon az átlagbér tizedét, nyugaton csak 2-5 százalékát viszi el a bevásárlás

A teljes kép érdekében viszont érdemes az árak mellé rakni az általunk összehasonlításban használt országok átlagfizetését is. Amíg a konkrét árak tekintetében Magyarország a lista vége felé volt, a fizetés arányában már dobogós helyet foglal el: itthon az egyhavi átlagfizetés egytizedébe kerül az általunk összeállított karácsonyi menü alapanyagainak megvásárlása.

Ennél csak a szerbek pénztárcáját terheli meg jobban a karácsonyi menü, náluk 14 százalék ez az arány. Ott viszont, ahol minden étel jóval drágábbra jött ki, mint Magyarországon, kevésbé terheli meg az emberek pénztárcáját a bevásárlás.

Míg itthon az átlagbér 10, Ausztriában és Svájcban csupán az 5,6 és 2,16 százalékát viszi el a bevásárlás.

Fele és ötödannyit, mint itthon, vagyis a kint élők ennyivel jobban keresnek a magyaroknál.

Made with Flourish

Szabó Krisztián – Kiss Soma

A külföldi bevásárlásban segítségünkre volt: Balázs (Ausztria), Liz (Anglia), Krisztina (Svájc), Virág (Szerbia), Zoli (Románia), Zsolt (Portugália) – köszönjük nekik. Címlapkép: pixabay.com

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42