Koronavírus híradó: a romló járványadatok alapján még korai a nyitásról konzultálni
A héten elindult az újraindításról szóló online nemzeti konzultáció, amiben a fokozatos nyitással és a védettségi igazolvánnyal kapcsolatos kérdésekre lehet...
Jelenleg a koronavírus okozta helyzet egyetlen megoldásának a védőoltás tűnik. Azonban előállítása egy bonyolult és drága folyamat, ami hiába halad a vártnál jobban, még így is hosszú az út addig, amíg mindenkit védettnek lehet nyilvánítani.
Akkor térhet vissza az élet a pre-covid időkhöz hasonló állapotba, ha a világ minden részén megkapták már az oltást. A gazdasági különbségek miatt viszont a fejlett országok sokkal jobban állnak vakcinarendelés terén, mint bárki más. Azonban 2023/24-ig nincs kapacitás arra, hogy elég oltás készüljön a teljes társadalom számára, így mindenki igyekszik elsősorban saját magát bebiztosítani.
Így állt elő az a helyzet, hogy a föld népességének mindössze ötödét kitevő, magas jövedelmű országok (ahol az egy főre eső nemzeti jövedelem eléri a 12375 dollárt) lakossága (Magyarország is ide tartozik) felvásárolta a kész vagy készülő vakcinák több mint felét. Az anyagi korlát ellenére még azok a térségek vannak jelentős előnyben, ahol az előállítás folyhat, mint például India vagy Brazília. A grafikán csak a már megrendelt vakcina mennyiségek vannak ábrázolva, a potenciálisan lehívható előrendelések nincsenek is benne.
Ennek az egyenlőtlenségnek a mérséklésére jött létre a Covax egyezmény, melynek célja, hogy a gazdagabb országok segítségével olyan helyekre is eljusson kellő mennyiségű védőoltás, ahol segítség nélkül ez nem lenne lehetséges.
Az elosztás ideális esetben úgy történne, hogy a Covax egyezmény országai első körben beoltatnák azokat, akiknek kiemelten fontos a védettsége: egészségügyi és szociális dolgozók, 65 év felettiek, és azok akik valamilyen egészségügyi probléma miatt különösen veszélyeztetettek. Ez körülbelül az állampolgárok 20%-át jelentené. Ezt követően a támogatás függvényében újabb adagokat tennének elérhetővé.
Valamilyen szinten érthető a fejlett országok részéről a túlrendelés, hiszen nem lehet előre kiszámítani, hogy melyik oltóanyag lesz sikeres és mennyi idő alatt lesz kész. Kanada például a lakosság számának ötszörösét rendelte meg, így felmerül a kérdés, hogy mi lesz majd a megmaradt vakcinákkal?
Lehetséges, hogy szükség lesz majd éves újraoltásra, de mivel a vakcinák egy részének tárolása problémás és fennáll a lehetőség, hogy lejár a hatóanyag, így ezeknek az újraosztására van szükség. Jelenleg is folynak a tárgyalások ennek mikéntjéről, van, aki a Covaxnak adná a maradékot, míg más saját politikai szövetségeseit segítené vele.
Felhasznált források:
https://www.gavi.org/covax-facility#what
https://launchandscalefaster.org/covid-19
Szémann Tamás – Szabó Hédi
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA héten elindult az újraindításról szóló online nemzeti konzultáció, amiben a fokozatos nyitással és a védettségi igazolvánnyal kapcsolatos kérdésekre lehet...
Július eleje óta – a járvány második hullámában – százezer gondozottból 23007-nél találtak koronavírus-fertőzést és eddig 3316-an hunytak el a szociális és...
A koronavírus és a vele járó lezárások mindenhol erősen sújtják a gazdaságot. Vannak, akik nemcsak homeofficeba kerültek, hanem munkaóráik számát...
Február 9-én, kedden osztották meg a kormány járványügyi portálján a hírt, miszerint a nyolcadik szállítmánnyal érkezett több mint 85 ezer...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!