A kanadai miniszterelnök elhíresült válasza után, amikor egy riporteri kérdésre azt válaszolta, azért fontos neki, hogy a kabinetje fele nő legyen, „mert 2015 van”, talán Hollywoodtól is elvárható lenne ez a fajta hozzáállás. Egy adatelemzéssel foglalkozó amerikai kutatónő kiváncsi volt, hogy a Star Wars legújabb része kiállja-e a próbát, mivel egy női főszereplővel reklámozzák. Spoiler alert: nem.
Adj SZJA 1%-ot, hogy megtudd, mire megy el az adód 99 százaléka!
18516641-1-42 atlatszo.hu/azenadombol/
Az eredetileg tengerbiológusként dolgozó Amber Thomas reménykedve ült be a moziba az új Star Wars filmre, mert ahogy a projekt oldalán írja, az elmúlt két évben kijött kettő olyan film is a Disney/Lucas Arts stúdiótól, amelyben volt női főszereplő. Aztán csalódottan jött ki onnan, de ez arra sarkallta, hogy megvizsgálja közelebbről, pontos adatokkal felvértezve a Zsivány Egyes-t. Mivel egy mérés nem mérés, úgy gondolta az a leghelyesebb, ha a súlycsoportjában méri össze a filmet, így a választása végül a 10, nemzetközi szinten legtöbb bevételt hozó filmre esett, amelyek a következők:
Ha csak azt nézzük ki beszélt a legtöbbet, a fenti ábrából feltűnően kéklő Deadpool ugrik ki, meg t alatta a rózsaszín Dory (magyarul Szenilla) animált karaktere, a Némó nyomában folytatásából. A két második hely azonban egy azon filmbe tartozik, a második legtöbbet megszólaló karakterek a Zootopia főszereplői, Judy és Nick.
A “gyerekeknek szánt” animációs műfajba tehát úgy tűnik jobban belefér egy olyan női főszereplő, akit hagynak szóban kibontakozni, míg ez a Star Warsnál nem valósul meg. Érdemes megjegyezni, hogy a Szenilla nyomában közelíti meg leginkább az egyenlőséget a férfi-női megszólalások közt, 53 százalékkal egy kicsit a nők felé billentve a mérleg nyelvét. Ugyan ez az arány a Zsivány Egyes-nél csak 17 százalék úgy, hogy a film központi szereplője egy nő. Ezzel a számmal egyébként a 10 vizsgált film közül a Jungle Book (Dzsungel könyve) és az Amerika kapitány: Polgárháború után a legrosszabb aránnyal bír. (A Deadpool is 17 százalékot teljesít ebben a mérőszámban, de ott több a női karakterek aránya).
a Zsivány Egyes megszólalóinak aránya egyben…
Az interaktív ábrán minden buborék egy karaktert jelképez, a nagysága pedig a kimondott szavak számától függ, az összes elhangzott szó arányában. A buborékokra húzva az egeret megjelenik a karakter neve és a tőle elhangzott szavak száma.
… és szétbontva
Egy kicsit visszatérve az eredeti történethez: Ambert nem hagyta nyugodni a gondolat és pontos számokat akart látni. Ehhez az interneten különböző helyekről összevadászott és/vagy magának elkészített leiratokat használt, mivel a forgatókönyvek dialógust tartalmazó részei nem elérhetőek hivatalos forrásból.
Ezeket aztán felcímkézte fiú-lány párosításokkal, megszámlálva, hogy ki hány szót mondott az egész film alatt és hogy ez mennyi százalékát teszi ki az összes megszólalásnak. Ahol lehetett, a karaktereket a megszólításuk alapján (he/she) kategorizálta, illetve az őket szinkronizáló színészek neme alapján, de ha ez sem bizonyult megfelelőnek, akkor előfordult néhány esetben az is, hogy csak tippelt.
Miután ezzel a nem kevés munkával megvolt, jött a dizájn része, mert az eredmény, még ha személyes projektje is ez a tengerbiológusnak, nem magától értetődően vette fel a végső formáját. A kék-rózsaszín színpár sem intuitív, hanem azért választotta ki, mert így a legegyértelműbb, ha csak a színeket nézzük is, hogy milyen nemű az adott illető. De ez igaz a “bogyós” megjelenésre is, amelyről külön megjegyzi, hogy tisztában van az ábrázolás ezen formájának hiányosságaival.
Az elkészítés folyamata
A már említett honlapon elérhetőek a konkrét lépései az egész procedúrának, ami végig R-ben van kódolva, némi Adobe Illustratort és d3.js-t is felhasználva. Szintén szerepelnek részletek a kódból, és az is elolvasható, hogyan készült a programozás.
Mivel a projekt GitHub-on van, az érdeklődők nemcsak az egész kódolást nézhetik meg, de fel is használhatják a részeit; érdekes lenne látni egy hasonlót a magyar filmipar tájáról.
Bagyinszki Dániel
Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!
Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás. Részletek itt.
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Fiatalokért Központ néven épülne rendezvényhelyszín a Velencei-tó partjára, a beruházás hátterében ingatlan-tulajdonosként az orosz milliárdos Megdet Rahimkulov egyik fia is feltűnik.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!