Hazai fejlesztésű rendszerrel mutatja be a Mol Bubi közbringarendszer adatait a Közlekedő Tömeg.
Hirdetés
A nehézkesen, öt hónap késéssel megvalósuló budapesti közösségi kerékpárbérlés, ami nemrég lett kétéves, még Vitézy Dávid alatt indult el a BKK-nál, 2014. szeptember elején, ám az ő leváltásával mintha csökkenni látszana a lelkesedés a fejlesztésre. A Mol Bubit azóta némileg kiegészítették, így most már egy híján száz állomásról vehetjük fel a több mint 1100 kerékpár egyikét, de a rendszer még közel sem tökéletes.
A Közlekedő Tömeg, amely a fővárosi tömegközlekedés fejlesztéséért jött létre, egy más oldaláról közelítette meg a népszerűsítést, és még tavaly október végén létrehozott egy olyan felületet, a HolaBubit, ahol a citybik.es adatait felhasználva vizualizálják a közbringarendszert.
A Mol Bubi kialakítása miatt nyíltak a bérlési és utazási adatok, így jelenleg két fő aspektusával találkozhat az érdeklődő a társaság oldalán. Az egyik az, hogy egy térkép segítségével megnézhetjük, melyik állomásról hova mennek az emberek a bringákkal, illetve, mivel akár az elmúlt 3 hónap is lekérdezhető, kideríthetjük, hogy 1-1 biciklivel milyen állomások közt közlekedtek, és hogy adott állomásokról hova tekernek az emberek a legszívesebben.
A másik a nem vizualizált, ellenben kigyűjtött adatok listája, ahonnan megtudhatjuk, melyik a legtöbbet használt bringa, hogy az adott napon hányan béreltek Bubit, illetve egy kis késéssel azt, hogy éppen hány kerékpár van dokkolón kívül.
A leggyakrabban használt Bubit például majdnem kétszer több alkalommal (341-szer) bérelték ki, mint a tizedik leggyakrabban kölcsönzöttet (169), a körülbelül 1100 bicikliből. A január első két hetében történt bérlések átlaga 433, ami, ha belegondolunk az időjárás viszontagságaiba, elég szép szám. A legfőbb úticélok például a Clark Ádám tértől leginkább a Nyugati tér, míg a Batthyány tértől a Millenáris és a Petőfi híd budai hídfője. Az is jól látszik az adatokból, hogy inkább Pesten használják a Bubit, a budai oldalon Dél-Budán az egyetemeknél, északon pedig a Széll Kálmán tér környékén. Azt nem lehet megtudni az oldal alapján, hogy melyik a legnépszerűbb Bubi-állomás, de a jövőben ez is felkerülhet.
A Közlekedő Tömeg által létrehozott rendszer folyamatos fejlesztés alatt van.
Bagyinszki Dániel
Januári előfizetési akció!
Januárban minden huszadik régi és új előfizetőnket megajándékozzuk egy Átlátszós pólóval. Részletek itt.
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Bankkártya
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Fiatalokért Központ néven épülne rendezvényhelyszín a Velencei-tó partjára, a beruházás hátterében ingatlan-tulajdonosként az orosz milliárdos Megdet Rahimkulov egyik fia is feltűnik.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!