Mexikóban jelenleg 9 aktív szervezett bűnözői csoport, kartell működik és az országban folyamatos az erőszakos bűncselekményektől való fenyegetettség. Egy ilyen országban kifejezetten veszélyes újságírónak lenni, de vannak olyanok, akik mégis megpróbálják kifürkészni a mexikói alvilág titkait.
Ennek egy új formájára vállalkozott Mariano Blejman és Miguel Paz, akik az International Center for Journalists és a Knight Center pályázatára készítették el a drogkartellek működését feldolgozó honlapjukat. A NarcoData-n infografikák és szövegek segítenek az összefüggések megértésében.
A honlap ötletét az adta, hogy 2014-ben nyilvánossá váltak azok az ügyészségi dokumentumok, amelyek bemutatják az összes aktív bűnözői sejtet és azt, hogy melyik kartellhez tartoznak.
Bár az oldal spanyol nyelvű, Google Chrome-mal jól lefordítható angolra, így az ábrák mellé el tudjuk olvasni a magyarázó szövegeket. A spanyolul nem tudók számára is könnyen értelmezhető az az idővonal (lásd első kép), ahol azt látjuk, hogy mely kartellek mikor működtek.
A Sinaloa és a Golf már 1976-ban, José Lopez Portillo elnöksége idején is aktív volt, bár előbbi átesett némi változáson és végül három külön csoportra bomlott. Az Oaxaca szintén jelen volt a 70-es években, de ők 2006 táján feloszlottak, míg a nagyobbak továbbra is működnek.
Egy másik ábra azt mutatja be, hogy az egyes szövetségi államokban mikor melyik kartell volt aktív. Michoacánnak például ugyan megvan a saját kartelle (La Familia Michoacana), de azért felbukkant a Sinaloa és a Zeta is, és most is folyamatos a terjeszkedés és a mozgás az államok között.
Jelenleg Guerrero állam a legveszélyesebb, ahol az utóbbi néhány évben egyszerre öt kartell is működött. Ez az a hely, ahol 2014-ben 43 diák tűnt el, miután az iskolabuszukra tüzet nyitottak a rendőrök. Mint később kiderült, a rendőrség hurcolta el a diákokat, majd átadták őket egy helyi bűnbandának, akik megölték őket, a holttesteket elégették és a maradványokat egy folyóba dobták.
Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal! Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Fiatalokért Központ néven épülne rendezvényhelyszín a Velencei-tó partjára, a beruházás hátterében ingatlan-tulajdonosként az orosz milliárdos Megdet Rahimkulov egyik fia is feltűnik.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!