Az Egyesült Államok továbbra is a világ legnagyobb fegyver exportőre a 2011 és 2015 közötti időszak adatai alapján. Oroszország stabilan második, míg Kína dinamikusan növelte eladásait és már felfért a dobogóra – részben egy német, politikai irányváltásnak köszönhetően. A megelőző öt éves időszakhoz hasonlóan a fejlődő országok kereslete tovább növekszik.
Az ENSZ biztonsági tanácsának öt állandó tagja (Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Franciaország, Egyesült Királyság) és Németország felelős a világ fegyver exportjának több mint háromnegyedéért a 2011 és 2015 közötti statisztikák alapján.
Az amerikai fegyvergyártók három legfontosabb exportpiaca a közel-keleti térségben, vagy annak közelében található: sorrendben Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek és Törökország. A világ legnagyobb importőrét, Indiát elsősorban az orosz ipar látja el fegyverekkel – az orosz fegyverexport 39 százaléka talál vevőre a szubkontinensen. India térségbeli riválisa, Pakisztán a kínai fegyverek legfontosabb piaca (35 százalék). Kína a francia és az orosz fegyverek a második számú célállomása. A kínai és az orosz gyártók számára egyaránt aggasztó lehet, hogy az energiahordozók alacsony ára miattnehéz helyzetbe került Venezuela a fegyvereik legnagyobb megrendelői között volt az elmúlt öt évben.
Forrás: Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI)
A nemzetközi fegyverkereskedelem 90 százalékát a tíz legnagyobb gyártó-ország viszi el, az Egyesült Államok pedig egyedül a világpiac harmadát. A keresleti oldal sokkal tagoltabb, egyedül India és Szaúd-Arábia van 5 százalékos arány felett.
A kereslet pedig egyre nő, a három nagy (USA, Oroszország, Kína) egyaránt kétszámjegyű növekedést könyvelhetett el a nemzetközi fegyvereladásaiban.
Nem ez az egyetlen lehetséges irányvonal. A megelőző öt éves időszakban Németország még a harmadik helyet foglalta el a legnagyobb fegyver-exportáló nemzetek sorában. 2014-ben azonban azzal a céllalváltoztattak a fegyvereladási politikájukon, hogy termékeik kisebb szerepet játszanak az esetlegesen kialakuló regionális konfliktusokban (elsősorban a Közel-Keleten). Milyen hatása lesz a világpiacra – ha lesz egyáltalán – annak, hogy az ENSZ ugyanabban az évben elfogadott és életbe lépett Fegyverkereskedelmi egyezményének (Arms Trade Treaty – ATT)? Erre kérdésre a következő öt éves időszak adatai adhatnak majd választ.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Fiatalokért Központ néven épülne rendezvényhelyszín a Velencei-tó partjára, a beruházás hátterében ingatlan-tulajdonosként az orosz milliárdos Megdet Rahimkulov egyik fia is feltűnik.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!