Már évek óta tudott, hogy a többszörösen ellenálló baktériumok által okozott fertőzések egyre gyakoribbak a magyar kórházakban, a legtöbb fertőzést a megyei és a nagy fővárosi kórházakban regisztrálták. Az elhunytak száma ezres nagyságrendű volt már 2005 – 2010 között is. Az okok között a rossz fertőtlenítés is ott található.
2013-ban jelent meg az a tanulmány, amelyet a magyar kórházakban 2005 és 2010 között regisztrált multirezisztens, vagyis többszörösen ellenálló kórokozók (MRK-k) által okozott fertőzésekkel kapcsolatban készítettek.
A tanulmány készítői az adatokat részben az Országos Epidemiológiai Központ által működtetett Nemzeti Nosocomiális Surveillance Rendszerből (NNSR) nyerték ki, amely a kórházakban keletkezett fertőzések információit foglalja magában.
2004 óta kötelező módon minden kórháznak adatot kell szolgáltatnia az NNSR számára a kórházi fertőzéssel kapcsolatos járványokról, a multirezisztens kórokozók által okozott kórházi fertőzésekről és a kórházi véráram fertőzésekről.
A Nemzeti Nosocomialis Surveillance Rendszer eredményeiről szóló beszámolók a 2007-2014-es évekre vonatkozóan elérhetők az Országos Epidemiológiai Központ honlapján, igaz, egy laikus nagyon nehezen tudja kiszűrni belőle az információkat. A részletes jelentéseket egy későbbi cikkünkben elemezzük.
A 2013-as tanulmány szerint a NNSR-ben található adatok alapján 2005 és 2010 között összesen 6845 kórházi fertőzéses beteget diagnosztizáltak, és a betegek 1/3-a meghalt a kórházban.
A 100 000 betegre eső fertőzöttek száma a 2005-ös kiindulópontról 2010-re közel a háromszorosára nőtt. A leggyakrabban jelentett baktérium az MRSA volt (az MRK-ról és fajtáiról itt olvashatnak bővebben), a fertőzések 52,2 százalékáért volt felelős, bár 2007-re stabilizálódott a helyzet.
A fertőzések leggyakoribb helyeként az operációk során keletkezett sebeket és a véráramot jelölték meg a szakértők.
A 2005 – 2010 között felmért kórházak
A vizsgált évek során az adatszolgáltatásra kötelezett kórházak száma némileg változott (180-ról 172-re), de nem jelentősen. Annál inkább a fertőzést regisztráló intézmények száma. Azoknak a kórházaknak a száma ugyanis, amelyek legalább 1 páciensnél a kórházban elkapott fertőzést diagnosztizáltak, a 2005-ös 27,8 százalékról 43,6 százalékra nőtt. A jelentett fertőzések száma a 2005-ös 590-ről a több mint háromszorosára (1807) emelkedett 2010-re.
A leggyakoribb betegségek, amelyekkel a később megfertőződött páciensek eredetileg bekerültek a kórházakba, a szív- és érrendszeri (44%) és a légzőszervi (15,7%) panaszok voltak.
A tanulmány készítői azt is megnézték, hogy milyen kórháztípusokban volt a leggyakoribb a multirezisztens fertőzés. A sort a megyei és nagy, fővárosi kórházak vezetik, az MRK-fertőzések közel felét itt regisztrálták, őket követik az egyetemi klinikák, majd a városi kórházak.
A 6845 fertőzéses beteg túlnyomó többségéről későbbi információk is rendelkezésre állnak: 43 százalékuk meggyógyult, de 34 százalékuk meghalt, míg 23 százalékukról annyi tudható, hogy átkerültek más kórházba.
A 2015-ös jelentés adatai: a „sima” fertőzésekkel is baj van
Frissebb adatok állnak rendelkezésre a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet 2015-ös jelentése jóvoltából (pdf) a nem multirezisztens kórokozók által okozott fertőzésekről, bár ezek sem túl megnyugtatók. A jó hír, hogy a védőoltással megelőzhető fertőző betegségek járványügyi helyzetét rendkívül kedvezőnek találják, például Magyarországon kívül kevés olyan európai ország van, amelynek 2015-re sikerült felszámolni a kanyarót és a rubeolát.
Ugyanakkor gyakoriak a kórházban keletkezett, sokszor halálos kimenetelű járványok, 2010 óta folyamatosan emelkedik a Clostridium difficile (CDI) által okozta járványok száma, főként az idős, 50 év feletti, több krónikus betegséggel rendelkező betegek körében. 2014-ben a kórházi járványok 40 százalékáért volt felelős ez a kórokozó. A CDI okozta fertőzések és halálozások a legnagyobb esetszámú bejelentett fertőzések Magyarországon, 2013-2014-ben több mint 6000-et regisztráltak. A magyar érték az európai több mint kétszerese.
Az Epidemiológiai Központ 2014-es tájékoztatója szerint multirezisztens baktérium okozta fertőzés 112 beteg esetében volt a halál oka, vagy játszott abban közre, míg a CDI fertőzés esetében ez a szám 228 volt. A CDI felnőttkorban enyhébb tünetekkel is járhat: antibiotikum kezelés után okozhat hasmenést, kórházi osztályokon azonban közvetlen érintkezés útján terjed, három vagy ennél több napos kórházi tartózkodás után megjelenhet.
A Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet jelentése az állapítja meg, hogy a multirezisztens kórokozók és a Clostridium difficile okozta fertőzések kialakulását és terjedését alapvetően az antibiotikumok racionális, helyes, célzott alkalmazása és az infekciókontroll megerősítése révén lehet megelőzni, illetve visszaszorítani. Vagyis a helytelen gyógyszerhasználat mellett a kórházi fertőzés megelőzés terén is van mit tenni. Utóbbi részben adatgyűjtést és elemzést, részben kockázatértékelést, de megfelelő fertőtlenítés is jelent.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Fiatalokért Központ néven épülne rendezvényhelyszín a Velencei-tó partjára, a beruházás hátterében ingatlan-tulajdonosként az orosz milliárdos Megdet Rahimkulov egyik fia is feltűnik.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!