Újságíróknak (és nem újságíróknak is) gyakran szüksége lehet olyan programra, amely PDF dokumentumokat alakít át táblázattá, vagy képet kereshető, szöveges dokumentummá. De melyiket érdemes megvenni? Tesztünkben a PDF Convertert és az ABBYY Finereadert hasonlítottuk össze.
Néhány nappal azután hogy publikáltuk A szívás neve: PDF c. blogposztunkat, jelentkezett egy PDF-konvertáló program marketingese, és megkért, teszteljük terméküket, a PDF Converter Elite 3 -at. Ez a program ún. Optical Character Recognition (OCR) révén képes a kép alapú PDF-dokumentumokat kereshető és szerkeszthető adatcsere (machine readable) formátumra hozni, ami – mint korábban megírtuk – óriási segítség az adatokkal dolgozó újságírók számára.
Némi habozás után egy összehasonlító teszt mellett döntöttünk: a PDF Converter Elite 3-at a műfaj legnépszerűbbje, az ABBYY Finereader -hez mérjük. Ez azért is kézenfekvő, mert a PDF Converter Elite az ABBYY Finereader motorjának egy korábbi (8-as) verziójával dolgozik – ugyanakkor viszont 24 ezer forintos árával nagyjából feleannyiba kerül, mint a jelenlegi, 12-es verziónál tartó ABBYY (43 ezer forint). Aki máris elvesztette a fonalat a verziók rengetegében, azt megnyugtathatjuk: OCR-programokból nagyon sok van, itt van egy elég áttekinthető összefoglaló arról, hogy melyik mit tud.
A kérdés tehát: mire jók ezek a programok? Megéri-e spórolni, és az ABBYY Finereader helyett annak gyakorlatilag egy korábbi verzióját megvenni, mely azonban számottevően olcsóbb?
A teszt során a PDF Converter Elite teljes értékű változatát vetettük össze az ABBYY Finereader 12 Professional tesztverziójával. Ez utóbbi funkciók tekintetében megegyezik a végleges változattal, azonban a használhatóságát némileg rontja az, hogy – mivel tesztverzió – egyszerre csak egy oldalt lehet menteni. A teszt abban áll, hogy egy sor – szövegfelismerés és formázás szempontjából egyre nehezedő – dokumentum-mintát próbálunk átalakítani a két szoftverrel. Mindkét programot Windows 7 alatt futtattuk.
Maga a felhasználói felület mindkét program esetében teljesen egyszerű, első pillantásra is bárki elboldogul velük. Az átalakítandó dokumentumokat ki kell választani, fel kell tölteni, majd ki kell választani, mivé szeretnénk konvertálni: dokumentummá, Excel-táblázattá, esetleg PowerPoint formátummá.
Úgy az ABBYY Finereader, mind a PDF Converter Elite 3 számos más funkcióval rendelkezik – mi az egyszerűség érdekében kifejezetten azokat a funkciókat teszteltük, melyekkel a PDF-formátumból szerkeszthető adatcsere formátumot lehet kinyerni, és melyet újságírók gyakrabban használnak.
1. próba: szöveges formátumból PDF-be alakított, angol nyelvű e-book
Az egyszerű feladat meglepő eredménnyel zárult. Bár a 174 oldalas dokumentumot mindkét program gond nélkül átalakította szöveges dokumentummá, a PDF Converter Elite 3 szövegfelismerése látványosan gyorsabbnak bizonyult. Igaz, utóbbi esetben a formázás és a tördelői megoldások hagytak kívánnivalót maguk után.
2. próba: kép formátumból PDF-be alakított, magyar nyelvű dokumentum
Itt az ABBYY Finereader a nyerő, főleg amiatt, hogy támogatja a magyar karaktereket. A PDF Converter Elite 3 sem teljesít rosszul, de mivel a magyar karaktereket nem ismeri fel, némi utólagos szerkesztés szükséges.
3. próba: szöveges alapú, magyar nyelvű táblázat
Az ABBYY Finereader gond nélkül átalakította XLS-formátummá a PDF-et. A kapott táblázat hibátlan. A PDF Converter Elite valamiért a Microsoft táblázatkezelőjét kéri, annak hiányában nem hajlandó elvégezni az átalakítást, ez elég zavaró.
4. próba: rossz minőségű (írógéppel írt, elmosódott, de szabad szemmel jól olvasható), kép alapú magyar szöveg
Sem a PDF Converter Elite, sem az ABBYY Finereader nem ismeri fel.
Összegzés
A PDF Converter Elite 3 azoknak lesz hasznos, akik nem dolgoznak túl gyakran magyar karaktereket tartalmazó szöveggel. A viszonylag elavult motor senkit ne keserítsen el: az alapvető funkciókat tudja ez a program, ráadásul karcsúbb, gyorsabb és sokkal olcsóbb, mint az ABBYY Finereader.
Az ABBYY Finereader 12-ért azoknak érdemes kiadni az PDF Converter Elite 3 árának dupláját, akiknek fontos a program magyar karakter-felismerő képessége, és akik akkora dokumentum-mennyiséggel fognak dolgozni, ahol már nem éri meg manuálisan kijavítgatni a szövegeket.
Csodát azonban ne várjunk egyik programtól sem. Bár az egyszerűbb feladatokkal jól elboldogulnak, a rossz minőségű dokumentumokkal kevésbé használhatóak. Éppen ezért ha ilyen célra is fel szeretnénk használni őket, érdemes vásárlás előtt tenni egy próbát.
Sipos Zoltán
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Fiatalokért Központ néven épülne rendezvényhelyszín a Velencei-tó partjára, a beruházás hátterében ingatlan-tulajdonosként az orosz milliárdos Megdet Rahimkulov egyik fia is feltűnik.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!