Uncategorized

Open data + Google Maps: az élő háborús közvetítés jövője

Civil újságírók hozták létre azt az oldalt, amelynek segítségével gyakorlatilag élőben, egy térképen lehet követni az ukrajnai eseményeket. Az információk forrása az interneten bárki számára elérhető, így a jövőben más események dokumentálására is lehet majd használni.

A közösségi média egyre fokozottabb használata nem csak arra jó, hogy megtudjuk, ismerőseink éppen melyik étteremben esznek, vagy kinek a koncertjén tartózkodnak. A Twitter, Facebook, illetve nyílt forráskódú információk arra is használhatók, hogy egy megfelelő platformon összegyűjtve segítsék vagy kiegészítsék a professzionális újságírók munkáját.

A LiveUAMap.com tavaly február óta követi az ukrajnai eseményeket, amikor az előző, oroszpárti elnök kénytelen volt távozni posztjáról a folyamatos tüntetések miatt. Az események azonban az utóbbi időszakban gyorsultak fel igazán, amikor az orosz katonai csapatok is aktivizálták magukat Ukrajna délkeleti részén. Az oldal létrehozói dnyepropetrovszki programozók, akik főként Twitter-posztokat aggregálnak a felületre, valamint ábrákon jelölik a haláleseteket, bombázásokat, illetve az ott lakók által készített képeket is feltöltik.

A közvetítéshez piros-kék kódolást használnak, a piros jelenti Oroszországot és az oroszbarát egységeket, míg a kék Ukrajnát és az azt támogatókat. Az eseményeket ugyanezekkel a színekkel jelölik, attól függően, hogy melyik oldal számára releváns történet. A citylab.com-nak küldött emailben Rodion Rozskovszki, az egyik szerkesztő „nonprofit, önkéntes civil újságírói projektként” jellemzi tevékenységüket.

Rozskovszki azt mondta, hogy mivel az ukrajnai események nem csak egy helyre koncentrálódtak, hanem az egész országra, nehéz volt egészében közvetíteni róla. Ráadásul úgy vette észre, hogy az angol nyelvű híradásokban kevés volt az ukrán forrás, főleg orosz híreket vettek át, így a kiegyensúlyozottság nem volt biztosított. Persze önmagában ez az oldal sem tekinthető objektív hírforrásnak, de jól kiegészítheti a hagyományos hírforrásokat.

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42