Némely esetben egy-egy domain-név alapos vizsgálata igazi meglepetésekkel szolgálhat. Most két olyan eszközt mutatunk, amelyekkel hasznos adatokhoz juthatunk olyanokról is, akik megpróbálnak mindent megtenni azért, hogy minél kevesebb információ kerüljön nyilvánosságra róluk.
Hazánkban a szélsőséges szerveződések igyekeznek kihasználni az internet nyújtotta lehetőségeket, gyűlöletbeszédeiket előszeretettel jelenítik meg olyan oldalakon, amelyeknek a tulajdonosai, használói rejtve maradhatnak. Jó példa erre a deres.tv nevű portál, amelyre nap mint nap töltenek fel már-már kuruc.info-szintű gyűlölködéseket, a készítő csapatról viszont semmilyen információ nincs az oldalon. A honlapon neveket nem találunk, a domain tulajdonosára pedig a magyar szolgáltatónál (domain.hu) hiába keresünk rá, mivel az csak a .hu-s oldalakról ad tájékoztatást.
Bár a magukat több szinten védő tulajdonosok kilétét (pl. kuruc.info) az általunk bemutatott eszközök sem tudják felfedni, segítségükkel viszont feltárhatóak a teljes kép kialakításához elengedhetetlen kapcsolati hálók, összefonódások. Az egyik ilyen eszköz a robtex.com.
A robtex.com-on számtalan új információt kapunk a rejtőzködőkről, megtudhatjuk például, hogy az adott oldal IP címén milyen további honlapok futnak. Ehhez rá kell keresni a kérdéses oldal domain-nevére, ezután pedig a “Shared” fülre kell kattintani.
Maradva a példánál: a deres.tv esetében ez máris egy fontos információt eredményez. Kiderül ugyanis, hogy a deres.tv mail szervere ugyanazon az IP címen fut, mint a mail.szentkoronaradio.com, vagy a mail.magyarsziget.hu. Utóbbi két oldal pedig egyértelműen a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalomhoz köthető. Köztük, és a deres.tv között hivatalosan nincs kapcsolat, ám az, hogy a mail szervereik egy IP címen futnak, jelzi, hogy mégiscsak lehet valami közük egymáshoz.
Ha pedig ezután a “Records” fülre kattintunk át, akkor még egy izgalmas adatot láthatunk: azt, hogy ez a bizonyos mail szerver Oroszországban van, ott fizettek elő a szolgáltatásra. Ez pedig egy újabb érdekes adalék a kapcsolati hálók feltárásához.
Nemcsak a mail szervert érdemes megvizsgálni, hanem azt is, hogy az adott oldal IP-címén még milyen honlapok futnak. Érdekességekbe, új információkba így is nagyon könnyen belefuthatunk: a Lezsák Sándor vejének résztulajdonában álló, az MTVA által is gyakran foglalkoztatott médiavállalkozás, a Dextramedia Kft. honlapja például egy olyan IP-címen van, amelyen ugyancsak felsorakozik a teljes HVIM-repertoár a hvim.hu-tól a toroczkailaszlo.hu-n át a zagyvagyula.hu-ig:
Ha még mélyebbre akarunk ásni, akkor pedig érdemes elővennünk a másik általunk elég gyakran használt eszközt, a Domaintoolst. A szolgáltatást regisztráció után egy hétig ingyen lehet használni, utána viszont havonta 50 dollár, egészed addig, amíg le nem mondjuk.
A Domaintools leghasznosabb szolgáltatása a Whois Lookup, azon belül pedig a Whois History, amely egészen a kezdetektől megmutatja például azt hogy kik regisztrálták be a domaint, kik használták, hogy kik intézték a technikai ügyeit. A magyar oldalaknál hasznos domain.hu-n csak a jelenlegi tulajdonost és technikai kontaktot láthatjuk.
A Whois Lookup-al emellett bármilyen domain tulajdonosának utánanézhetünk, lehet a vége .com, .tv, vagy .hu, és az se jelent akadályt, ha az oldal időközben megszűnt.
Bemutatjuk a kuruc.info tulajdonosát
2012. július 20-án, több mint hat évvel a bejegyzése után az online “identitásvédelemre” szakosodott Domains by Proxy eldobta a kuruc.info domaint. A regisztrációs adatbázisokban pedig megjelentek a kaliforniai Healdsburg-ben élő főhősünk személyes adatai. Tovább a teljes cikkre.
Összességében az a legjobb, ha mindhárom szolgáltatást együtt használjuk, tehát a domain.hu-t, a robtex.com-ot, és a Domaintoolst. Alapinformációkhoz elég az első kettő – a domain.hu-n telefonszámokat is találunk, amely abban az esetben igen hasznos lehet, ha meg akarjuk keresni az illetőt, főleg, ha a keresett személy máshol nem elérhető, az e-mail címe például nem nyilvános, és nem érhető el a közösségi portálokon.
Így találtunk rá például egy rejtőzködő HVIM-es vezető elérhetőségére is, akit hiába kerestünk mindenhol, telefonszámot sehonnan sem kaptunk. A domain.hu-n viszont az egyik HVIM-közeli alapítványnál az ő telefonszáma szerepelt, így végül mégis sikerült készíteni vele egy rövid interjút.
Oroszi Babett
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Bankkártya
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Fiatalokért Központ néven épülne rendezvényhelyszín a Velencei-tó partjára, a beruházás hátterében ingatlan-tulajdonosként az orosz milliárdos Megdet Rahimkulov egyik fia is feltűnik.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!