Elvitte a szír gép a hitelességet? - erről beszélgetett a Flaszterben Katus Eszter
A Magyar Hang közéleti vitaműsorának fő témája ezúttal egy álhír volt, ami egy szír gép Budapestre érkezéséről szólt.
A Debrecenben épülő akkumulátorgyár a közbeszéd egyik legfontosabbá vált témája lett a napokban. Csütörtök este Litkei Máté, a Klímapolitikai Intézet igazgatója és Hont András, az Átlátszó főmunkatársa beszélgettek a témáról a Hír Televízióban.
A kormányzati tervek szerint öt éven belül a magyar gazdaságnak lehet a negyedik legnagyobb akkumulátor-gyártási kapacitása a világon. A Világgazdaság szerint a nemzetközi piacokon arra számítanak, hogy Magyarország lesz a Nyugat és a Kelet találkozási pontja, az a helyszín, ahol a nagy német autógyártók és az ázsiai akkumulátorbeszállítók találkoznak. Eközben Debrecenben parázs hangulatú lakossági fórumokon és tüntetésen is tiltakoztak a kínai CATL akkumulátorgyár környezetterhelő gigaberuházása ellen.
A HírTV által közölt adatok szerint jelenleg csaknem 1200 gigawattórás akkugyártási kapacitás érhető el a világon. Ennek legnagyobb részét – 77 százalékát – Kína állítja elő, 6-6 százalékot Lengyelország és az Egyesült Államok. Több más országban pedig összesen 11 százalék keletkezik. A járműgyártásban azonban brutális tempójú forradalom megy végbe, egyre nagyobb teret nyernek az elektromos autók. Ezért szakemberek szerint az akkugyártási kapacitás 2027-re megnyolcszorozódik, csaknem 9000 ezer gigawattóra lesz. A legnagyobb előállító továbbra is Kína marad, 69 százalékos piaci részesedéssel. A becslések szerint az akkugyártási kapacitás 10 százalékát állítja majd elő az Egyesült Államok, 6 százalékát pedig Németország. A kormányzati tervek szerint utána negyedikként következhet Magyarország. Hazánk ugyanis öt éven belül 194 gigawattóra kapacitást érhet el, miközben ezt Svédországban 135, Lengyelországban pedig 112 gigawattórára várják.
Az ambíciózus terv azonban nem mindenkinek tetszik, a gödi Samsung-gyár után Debrecenben is lakossági tiltakozás kezdődött a környezetpuszító gigaberuházások ellen. Debrecenben a közelmúltban parázs hangulatú lakossági fórumokon és tüntetésen is tiltakoztak a kínai CATL akkumulátorgyár építése ellen. Hont András a műsorban erről egyebek mellett azt mondta, hogy semmi nem indokolja, hogy a debreceni közgyűlés még csak napirendre sem tűzte a kérdést, és hogy a kínai beruházó nem hajlandó érdemi válaszokat adni a felmerülő kérdésekre és kritikákra.
„Anya vagyok, nem ellenzék!” – tüntetéses vonulás a debreceni akkumulátorgyár ellen | atlatszo.hu
Több száz ember indult el január 28-án szombaton reggel Mikepércs főteréről Debrecen városközpontjába, hogy a debreceni akkumulátorgyár építése elleni tiltakozásának hangot adjon. Bár a tüntetők szeretnék elérni, hogy a Mikepércs község határába tervezett gigaberuházás ne valósuljon meg, a demonstrációt egyik szervezője, Gyöngy-Tóth Enikő többször hangsúlyozta: ezzel a demonstrációval nem „balhét” akarnak.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA Magyar Hang közéleti vitaműsorának fő témája ezúttal egy álhír volt, ami egy szír gép Budapestre érkezéséről szólt.
A faluban stadion, tó és kisvasút is lett, főként uniós támogatásból. A négy perces riportban Hatvanpusztát és a NER balatoni terjeszkedését is bemutatják.
A beszélgetés itt újra meghallgatható.
Kollégánk György Zsombor főszerkesztővel és Tompos Ádám újságíróval beszélgetett a Magyar Hang műsorában az elmúlt hét legfontosabb híreiről.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!