Az RTL Híradóban is téma volt a Mészáros Lőrinc által használt legújabb luxusrepülő
Az Átlátszó találta meg a milliárdos 9,6 milliárdos légitaxiját. A repülőről készült híradós riport itt újra megtekinthető.
A kanadai miniszterelnök elhíresült válasza után, amikor egy riporteri kérdésre azt válaszolta, azért fontos neki, hogy a kabinetje fele nő legyen, „mert 2015 van”, talán Hollywoodtól is elvárható lenne ez a fajta hozzáállás. Egy adatelemzéssel foglalkozó amerikai kutatónő kiváncsi volt, hogy a Star Wars legújabb része kiállja-e a próbát, mivel egy női főszereplővel reklámozzák. Spoiler alert: nem.
Az eredetileg tengerbiológusként dolgozó Amber Thomas reménykedve ült be a moziba az új Star Wars filmre, mert ahogy a projekt oldalán írja, az elmúlt két évben kijött kettő olyan film is a Disney/Lucas Arts stúdiótól, amelyben volt női főszereplő. Aztán csalódottan jött ki onnan, de ez arra sarkallta, hogy megvizsgálja közelebbről, pontos adatokkal felvértezve a Zsivány Egyes-t. Mivel egy mérés nem mérés, úgy gondolta az a leghelyesebb, ha a súlycsoportjában méri össze a filmet, így a választása végül a 10, nemzetközi szinten legtöbb bevételt hozó filmre esett, amelyek a következők:
Ha csak azt nézzük ki beszélt a legtöbbet, a fenti ábrából feltűnően kéklő Deadpool ugrik ki, meg t alatta a rózsaszín Dory (magyarul Szenilla) animált karaktere, a Némó nyomában folytatásából. A két második hely azonban egy azon filmbe tartozik, a második legtöbbet megszólaló karakterek a Zootopia főszereplői, Judy és Nick.
A “gyerekeknek szánt” animációs műfajba tehát úgy tűnik jobban belefér egy olyan női főszereplő, akit hagynak szóban kibontakozni, míg ez a Star Warsnál nem valósul meg. Érdemes megjegyezni, hogy a Szenilla nyomában közelíti meg leginkább az egyenlőséget a férfi-női megszólalások közt, 53 százalékkal egy kicsit a nők felé billentve a mérleg nyelvét. Ugyan ez az arány a Zsivány Egyes-nél csak 17 százalék úgy, hogy a film központi szereplője egy nő. Ezzel a számmal egyébként a 10 vizsgált film közül a Jungle Book (Dzsungel könyve) és az Amerika kapitány: Polgárháború után a legrosszabb aránnyal bír. (A Deadpool is 17 százalékot teljesít ebben a mérőszámban, de ott több a női karakterek aránya).
Az interaktív ábrán minden buborék egy karaktert jelképez, a nagysága pedig a kimondott szavak számától függ, az összes elhangzott szó arányában. A buborékokra húzva az egeret megjelenik a karakter neve és a tőle elhangzott szavak száma.
Egy kicsit visszatérve az eredeti történethez: Ambert nem hagyta nyugodni a gondolat és pontos számokat akart látni. Ehhez az interneten különböző helyekről összevadászott és/vagy magának elkészített leiratokat használt, mivel a forgatókönyvek dialógust tartalmazó részei nem elérhetőek hivatalos forrásból.
Ezeket aztán felcímkézte fiú-lány párosításokkal, megszámlálva, hogy ki hány szót mondott az egész film alatt és hogy ez mennyi százalékát teszi ki az összes megszólalásnak. Ahol lehetett, a karaktereket a megszólításuk alapján (he/she) kategorizálta, illetve az őket szinkronizáló színészek neme alapján, de ha ez sem bizonyult megfelelőnek, akkor előfordult néhány esetben az is, hogy csak tippelt.
Miután ezzel a nem kevés munkával megvolt, jött a dizájn része, mert az eredmény, még ha személyes projektje is ez a tengerbiológusnak, nem magától értetődően vette fel a végső formáját. A kék-rózsaszín színpár sem intuitív, hanem azért választotta ki, mert így a legegyértelműbb, ha csak a színeket nézzük is, hogy milyen nemű az adott illető. De ez igaz a “bogyós” megjelenésre is, amelyről külön megjegyzi, hogy tisztában van az ábrázolás ezen formájának hiányosságaival.
Az elkészítés folyamata
A már említett honlapon elérhetőek a konkrét lépései az egész procedúrának, ami végig R-ben van kódolva, némi Adobe Illustratort és d3.js-t is felhasználva. Szintén szerepelnek részletek a kódból, és az is elolvasható, hogyan készült a programozás.
Mivel a projekt GitHub-on van, az érdeklődők nemcsak az egész kódolást nézhetik meg, de fel is használhatják a részeit; érdekes lenne látni egy hasonlót a magyar filmipar tájáról.
Bagyinszki Dániel
Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!
Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás. Részletek itt.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásAz Átlátszó találta meg a milliárdos 9,6 milliárdos légitaxiját. A repülőről készült híradós riport itt újra megtekinthető.
A műhússal kapcsolatban számos érv és ellenérv merül fel, a magyar agrárminiszter azonban leginkább a hagyományos ételek sorsa miatt aggódik.
Az út első szakaszát is a Szijjártó Péter külügyminisztert megjachtoztató Szíjj László cége építheti.
A független képviselőcsoport és a jobboldali, szélsőjobboldali pártok politikusai nagyobb arányban érintettek a korrupciós és egyéb botrányos ügyekben, de a korrupció a teljes politikai spektrumon jelen van.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!