Uncategorized

A 7 főbűn, amelyet elkövethetünk diagramkészítés során

A diagramkészítés nem csak annyiból áll, hogy egy számokkal teli táblázatot látványos ábrává alakítok át: ha nem figyelünk oda néhány dologra, a végeredmény rossz és félrevezető lehet.

Egy diagram nagyon jó eszköz arra, hogy száraz számokat érdekesen és egyszerűen ábrázoljunk, de az ilyen ábrák készítése felelősséggel is jár. A diagramkészítéshez szoftvert is biztosító visual.ly összeszedte, hogy mi az a hét dolog, amelyre figyelni kell. Nem csak újságíróknak, de kutatóknak, diákoknak is hasznos olvasnivaló.

 

Megvágott tengelyek

A diagramok értelmezésekor a kontextusnak nagyon fontos szerepe van. Ha változtatunk ezen a kontextuson, például azzal, hogy lerövidítjük a koordináta rendszer tengelyeit, akkor az ábra is értelmét veszti. Ha túl nagynak vagy bonyolultnak találjuk az ábrát, akkor használjunk belőle kettőt: az első szolgáljon áttekintésre, a másodikon pedig emeljük ki a szerintünk fontos részletet.

A két ábrán az látható, hogy az amerikai népesség hány százaléka dolgozik. A bal oldali ábrán a teljes adat látható, a jobboldalin viszont csak egy kiemelt részlet. Forrás: visual.ly

A két ábrán az látható, hogy az amerikai népesség hány százaléka dolgozik. A bal oldali ábrán a teljes adat látható, a jobboldalin viszont csak egy kiemelt részlet. Forrás: visual.ly

 

Felesleges 3D-effekt

A háromdimenziós ábrák nagyon jól néznek ki, viszont a 3D-s hatások el tudják torzítani az ábrán található adatokat. A perspektíva és az elhajlás mértéke miatt az olvasó másképp fogja érzékelni az arányokat, ezért az ilyen típusú diagramok használatát mindenképpen kerüljük.

forrás: visual.ly

forrás: visual.ly

 

A részekből nem áll össze az egész

Az egyik leggázosabb hiba, amit el lehet követni a diagramkészítés közben, hogy a részek nem állnak össze egésszé. Amikor egy egésznek a részeit akarjuk ábrázolni, akkor általában kördiagramot, úgynevezett stack oszlopdiagramot vagy területdiagramot használunk. Ha ezeket a diagramokat százalékos adatok vagy egy nagy összeg kisebb részösszegeinek ábrázolására használjuk, és a végeredmény nem 100 százalék, vagy nem a tényleges nagy összeg, akkor az egész értelmetlenné válik.

forrás: visual.ly

forrás: visual.ly

 

Silány címkézés

Egyszerű diagramok esetén a tengelyeknek szinte mindig van címkéje, neve, de amikor dizájnerek nekiállnak ábrát készíteni, a címkék eltűnnek. Annak ellenére, hogy címkék kulcsfontosságúak ahhoz, hogy megértsük, mit is látunk. A számok hiánya a tengelyeken vagy a diagramon gyakorlatilag használhatatlanná teszi az egész ábrát. Az pedig végképp nem segít a dolgon, ha a címkéket tekergőző vonalakkal kötjük össze az érintett területtel.

forrás: visual.ly

forrás: visual.ly

 

Sugaras diagramok

A négyszögletes alakzatok mindenfelé megtalálhatók, a csomagolástól az építészetig, a világ rendszerének szerves részét képezik. Éppen ezért az úgynevezett karteziánus diagramokat sokkal könnyebben tudjuk értelmezni, mint a sugaras elrendezésű ábrákat. Ez utóbbiak ugyan jól néznek ki, de sokkal nehezebben olvashatók. Inkább hanyagoljuk őket.

RadialChartsLabeled

forrás: visual.ly

 

Igénytelen színválasztás

Figyeljünk oda alaposan, amikor a diagramhoz használt színeket választjuk ki. A szivárványszínű árnyalatok látványosak és figyelemfelkeltőek, de mellettük elveszhetnek az adatok. A piros-zöld színpár sok színvak férfi számára teljesen használhatatlan, míg más színek alkalmatlanok az adatábrázolásra. Bármilyen színt is választunk, tartsuk szem előtt, hogy mit is akarunk mondani az ábrával.

 

Túl sok információ

A diagramokat használhatjuk arra, hogy az adatokat megjelenítsük és így megmutassuk az olvasóknak, hogy miről is van szó, de egy diagramba semmiképpen se tegyünk bele túl sok számot és infót. A kelleténél több adat elvonja a figyelmet a részletekről és az ábra többi részéről, ezért maradjunk az ésszerű mennyiségnél.

forrás: visual.ly

forrás: visual.ly

 

Ha ezeket szem előtt tartjuk, még nem lesz tökéletes az infografikánk, figyelmeztet a visual.ly, de sokkal közelebb jutunk hozzá.

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

  • ikon

    Kriptovalutával

    Küldd az adományod erre a címre: commerce.coinbase.com/checkout/3705feb7-b5a9-4ee4-b8b5-4ee9daf170a2