Hírek

Itt a belorusz kémprogram

A Charter97.org szakértői vizsgálják azt a kémprogramot, amelyet vélhetően a titkosszolgálat használ az ellenzéki politikai aktivisták megfigyelésére Fehéroroszországban. A Charter ’97 emberjogi szervezet hírportáljához egy másodéves újságíró hallgató, Maxim Csarnyavszki révén jutott el a Remote Manipulator System (RMS), amely telepítéskor Skype-nak álcázza magát. Eddig úgy tűnik, a rosszindulatú szoftver mindent tud, amit egy „rendes” kémprogramnak tudnia kell, a távoli fájlkezeléstől kezdve az asztalon zajló tevékenységek rögzítésén keresztül a webkamera és a mikrofon bekapcsolásáig.

Csarnyavszkit 2011 nyarán próbálta meg beszervezni a KGB (a belorusz állambiztonsági szolgálatot még mindig így nevezik) egy „megelőző” beszélgetés keretében. A fiatalember belement az együttműködésbe, amely az első két alkalommal inkább elméleti oktatás volt, a harmadik találkozón pedig közölték vele, hogy már van feladata is: el kell utaznia Lengyelországba, hogy a nyári ellenzéki tüntetések szervezője, Vjacseszlav Dianov bizalmába férkőzzön, majd róla jelentsen. A feladat része volt az is, hogy Dianov számítógépére telepítse a kémprogramot.

Csarnyavszkit a Charter ’97 munkatársai nyugodt, érzékeny, jó humorú srácnak írják le, akinek sok más belorusz fiatalhoz hasonlóan nem tetszik a rendszer. A KGB valószínűleg akkor figyelt fel rá, amikor a nyáron ellenzéki tüntetéseken vett részt, majd az „Elegünk van Lukasenkóból” csoport adminja lett a VKontakte orosz közösségi oldalon. A harmadik találkozóról „Dzima tartótiszttel” Csarnyavszki hangfelvételt és képeket is készített. Miután közzétette a történetet, más fiatalok is vállalták a nyilvánosság előtt, hogy megkörnyékezte őket a KGB. A Charter ’97 szerint ez bizonyítja, hogy a KGB hatékonysága jelentősen csökkent, hiszen a régi szovjet beszervezési módszerek nem mondtak ilyen gyakran csődöt, minden besúgó csapatmunkában készített „darab” volt.

Csarnyavszki és „Dzima tartótiszt” beszélgetése

Forrás: Хартия’97

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

  • ikon

    Kriptovalutával

    Küldd az adományod erre a címre: commerce.coinbase.com/checkout/3705feb7-b5a9-4ee4-b8b5-4ee9daf170a2