Tavaly decemberben jelentette be Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkár, hogy az EMMI 12 egyetem összesen 29 milliárd forintnyi, PPP-projektből adódó kötelezettségét fizeti ki egy összegben. A Matolcsy György jegybankelnök kedvenc egyetemének, a Pallas Athéné Egyetemnek juttatott 5,3 milliárdos támogatás bőven az átlag fölött van, de önmagában is groteszk, hogy a koldus fizeti az úr hobbiját.
Hirdetés
Nem olyan bonyolult konstrukció ez, három lépésben a Matolcsy-családnál vagyunk. Van egyszer a Nemzeti Bank, meg ennek az alapítványai, a Pallas Athéné Domus Ezmegaz-alapítványok. Ezek, szám szerint hatan, fejenként egy–egy kétmilliárd forint értékű törzsrészvényt birtokolnak a Kecskeméti Duális Oktatás Zrt-ben (KEDO Zrt.)
A zrt pedig kiemelt támogatója a 2016 nyarán a Szolnoki és a Kecskeméti Főiskola összevonásával gründolt Pallas Athéné Egyetemnek, amit sokan nemes egyszerűséggel Matolcsy egyetemének neveznek. A KEDO-nak van konkrét feladata is: szervezi, bonyolítja és finanszírozza az új kecskeméti egyetemi campus építését.
És ahogy az a klasszikus Matolcsy-projektek esetében lenni szokott, itt is családi háló erősíti az üzleti/szervezeti kapcsolatot: Szemereyné Pataki Klaudia kecskeméti polgármester férje, Szemerey Szabolcs a 12 milliárdnyi közpénzből gazdálkodó KEDO Zrt. vezérigazgatója. Szemerey Szabolcs kétszeresen is unokatestvér: egyrészt a jegybankelnök, másrészt egy másik Szemerey, a Növekedési Hitelbankkal az MNB pénzéből is gazdálkodó Szemerey Tamás révén.
A két Szemerey maga is a klasszikus Matolcsy-értelemben vett unokatestvér: Tamás bankja, az NHB tavaly 400 milliós vállalkozásfejlesztési hitelt nyújtott Szabolcs 4 milliós tőkéjű Szempont Consulting Gazdasági Tanácsadó és Szolgáltató Egyszemélyes Kft-jének. Bár a kölcsönszerződés szerint a banki jelzálog kiterjed a cég és a kapcsolt vállalkozások minden szóba jöhető vagyonára, az ügylet mégis elég merésznek tűnik a társaságok összesen évi néhány tízmilliónyi bevétele és a hitel összegéhez képest alig látható nyeresége alapján.
Bár szervezetileg nincs közvetlen kapcsolat a jegybank és az új kecskeméti/szolnoki felsőoktatási centrum között, de már maga a név is – Pallas Athéné Egyetem- önmagáért beszél. De ennél konkrétabb összefüggések is vannak az MNB-egyetem-KEDO Zrt. háromszögben: tavaly novemberig a KEDO Zrt. igazgatóságának elnöke volt Ailer Piroska, aki 2013 óta a Kecskeméti Főiskola, később az egyetem rektora. Ugyancsak tagja az it-nek Fömötör Barna, az MNB főigazgatója.
A rektor asszony tavaly novemberben távozott ugyan a KEDO igazgatóságából, de változatlanul tagja a PADMA (Pallas Athéné Domus Mentis Alapítvány) kuratóriumának. 2015-ös alapítása óta ugyancsak tagja a KEDO igazgatóságának Csizmadia (Attila) Norbert, aki Matolcsy államtitkára volt még az első Orbán-kormányban, majd a Matolcsy vezette MNB gazdaságstratégiáért és tervezésért felelős ügyvezető igazgatója lett.
Ebből a pozícióból tavaly nyáron, a jegybanki alapítványok körüli ügyek kirobbanásakor távozott – úgy néz ki az MNB-alapítványok botrányában Csizmadia lett a vezéráldozat.
A kevésbé a frontvonalon lévő tisztségeit viszont megtarthatta: a KEDO igazgatósági tagsága mellett továbbra is elnökli a PAGEO kuratóriumát, és – Ailer Piroskával együtt – változatlanul kuratóriumi tag a PADOC-ban és a PADMA-ban. És ha ez nem lett volna elég, a KEDO Zrt. felügyelőbizottságban is találunk ismerős nevet: Dr. Polt-Palásthy Marianna Gabriella legfőbbügyészné, az MNB főszemélyzetise felügyeli a kissé belterjes projektet. Persze nem ingyen.
Adódik a kérdés, mit akar az MNB, közelebbről Matolcsy jegybankelnök a kecskeméti egyetemmel? Kissé nyersen: ebből a rengeteg pénzből egyetemi szinten művelt matolcsyzmust. A PADMA honlapjának óvatosabb megfogalmazásában: „Az MNB a rendelkezésére álló eszközökkel segíteni kívánja a magyarországi közgazdasági oktatást, az új irányzatok elterjedését, a tudományos műhelyek munkáját, a pénzügyi műveltség szélesítését és ennek érdekében hirdette meg a Pallas Athéné Közgondolkodási Programját és – többek között – e céljai megvalósítására alapítványokat hozott létre.”
Az alapítványok a 12 milliárddal kistafírozott KEDO-t hozták létre, hogy megépítse a Pallas Athéné Egyetem kecskeméti campusát. A projekt összköltsége a mostani tervek alapján éppen 12 milliárd forint körül lesz, az ajánlattételi felhívás a tervezés-kivitelezésre október közepén meg is jelent, azóta háromszor módosították.
Hogy pontosan milyen informális megállapodás lehet az EMMI és az MNB vezetése között a kecskeméti egyetem ügyében, azt persze nem tudni, a minisztérium mindenesetre most a maga szerény eszközeivel kicsit megtolta a projektet, amelynek célja, hogy hazánkban végre egyetemi szintén is értelmezzék, mi is az a Magyar Banán meg a Déli Duna Csáp.
Becker András
Januári előfizetési akció!
Januárban minden huszadik régi és új előfizetőnket megajándékozzuk egy Átlátszós pólóval. Részletek itt.
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!