
A hegyvidéki közbeszerzésekbe egyelőre még az Átlátszó sem tud belekötni
Jó gyakorlatok a XII. kerületben: a Kétfarkúak által vezetett Hegyvidéken új alapokra helyezték a közbeszerzési eljárásokat, és hirtelen több száz milliót spóroltak.
A kormány által kihirdetett „Aszályvédelmi Akcióterv” egyik intézkedése a hazánkban található patakok, folyók és csatornák kikotrása, hogy azok több esővizet tudjanak majd befogadni. A mederrendezésnek hívott munkálatok Bátonyterenyénél kezdődtek, ahol több helyen teljesen letarolták a Zagyva folyó partját a markológépek. Videóriport.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság szerint az érintett mederrész nem természetvédelmi terület, és hagynak meg búvóhelyeket az ott élő védett állatoknak. Környezetvédelmi szakemberek szerint azonban a kotrás rengeteg, többnyire védett állat pusztulásához vezet, de ha néhányuk meg is menekül a gépektől, az élőhelyük megsemmisül. A növényzettől megfosztott mederben pedig sokkal gyorsabban fog lefolyni és párologni a víz, vagyis a kotrás után csak még nagyobb lesz az aszály a mostaninál.
A Zagyva partjának letarolásáról Szendőfi Balázs természetfilmes és halkutató tett közzé felvételeket a Facebook-oldalán 2025. július 9-én. A férfi felsorolta, hogy milyen, többségükben védett állatokat veszélyeztet a Zagyván végzett kotrás: halakat (pl. réticsík, vágócsík, szivárványos ökle, fenékjáró küllő), kétéltűeket (pl. tavi, kis tavi és kecskebéka, vöröshasú unka, gőték), hüllőket (pl. vízisikló és mocsári teknős), madarakat (pl. nádirigó, foltos nádiposzáta, nádi tücsökmadár, guvat, vízityúk, récefélék, törpegém) és különleges szitakötőket (díszes légivadász).
Az ügyben azonnal állásfoglalást adott ki a Magyar Madártani Egyesület (MME) Nógrád megyei csoportja: a természetvédelmi egyesület szerint az évnek ebben az időszakában végzett kotrás természetkárosítás, hiszen több madár még a fiókáit neveli a nádasba épített fészkében, „nem beszélve a számtalan védett rovarról, kétéltűről, halról, vagy a mocsári teknősökről”. Az MME közölte azt is, hogy „a közvetlen pusztulást megúszó példányok sem járnak jól, hiszen élőhelyük teljesen eltűnik”. Az egyesület ezért kérte az illetékesektől a kotrás leállítását, és „legalább az elhalasztását az őszi időszakra”.
Azt Szendőfi és az MME is hangsúlyozta, hogy
a kotrás nem csökkenteni, hanem épp ellenkezőleg, növelni fogja az aszályt.
A növényzettől megfosztott mederben ugyanis egyrészt gyorsabban fog lefolyni a víz, ezért kevesebb tud belőle elszivárogni oldalirányba, a folyó menti területekre, az ottani talajrétegekbe; másrészt pedig a növények árnyékoló hatása nélkül sokkal több fog belőle elpárologni.
2025. július 16-án a Magyar Hang azt írta a Madártani Egyesület Nógrád megyei elnökének nyilatkozata alapján, hogy „A tiltakozás után leállította a vízügy a Zagyva kotrását”. Ez azonban sajnos nem igaz: pont a lap cikkének megjelenése napján jártunk a helyszínen forgatni, és akkor is dolgozott a markoló a folyó partján Bátonyterenye és Nemti között.
Videóriportunkban nyilatkozott a Zagyva-kotrást nyilvánosságra hozó Szendőfi Balázs, aki Budapesten, a Szilas-patak partján mondta el, miért káros az ilyen vizes élőhelyek elpusztítása. Orbán Zoltán, az MME szóvivője pedig elmagyarázta, hogy az állatok és növények életének mostani, aktív szakaszában végzett kotrás hatalmas természetkárosítás, és egyszerűen megengedhetetlen. A szóvivő hétköznapi példával is szemléltette, mi történik a Zagyvánál: olyan, mintha egy vásárcsarnokot szombat délelőtt kezdenének bontani, amikor tele van emberekkel.
Szerettük volna az Országos Vízügyi Főigazgatóságot (OVF) is megszólaltatni a riportban, de nem kívántak élni a lehetőséggel.
Csak egy hosszú szöveges nyilatkozatot küldtek, amiben azt írják, hogy a Zagyva 13 kilométeres szakaszának „engedély és szükség szerinti mederrendezését, fenntartási jellegű kotrását” valósítják meg a Bátonyterenyén található „Maconkai-tározó vízkészletének biztosítása érdekében”.
A Vízügy azt is írta, hogy „a beavatkozással érintett mederszakasz nem érint természetvédelmi védettségű, illetve NATURA 2000 területet”, és „a nemzeti parkkal egyeztetve a patakon a kotrási munkákat csak fél szelvényben, illetve a védett állatok részére kijelölt búvóhelyek megtartásával” végzik. Videónkon jól látszik azonban, hogy ez nem teljesen így van: egy hosszú szakaszon a folyó mindkét partján teljesen elpusztították a növényzetet.
Ráadásul Szendőfi Balázs szerint ez még csak a kezdet, mert hasonló természetkárosítás várható Magyarországon mindenhol: a május végén hozott, úgynevezett aszályvédelmi kormányhatározat értelmében ugyanis hazánk összes csatornájára, patakjára és folyójára ez a sors vár a közeljövőben.
A rendelet 4,7 milliárd forintot szán „a fenyegető vízhiányos állapot megelőzése, illetve kezelése érdekében” végzett munkálatokra. Ennek keretében az Energiaügyi Minisztériumnak és az Agrártárcának kell gondoskodnia „a vízkészlet növelése érdekében a csatornák, tározók, holtágak tározókapacitásának maximális kihasználásáról”.
Szöveg: Erdélyi Katalin – Fotók és videó: Pápai Gergely
Címlapkép: A Zagyva partja Bátonyterenye közelében 2025. július 16-án
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásHa az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
1% TÁMOGATÁS
Jó gyakorlatok a XII. kerületben: a Kétfarkúak által vezetett Hegyvidéken új alapokra helyezték a közbeszerzési eljárásokat, és hirtelen több száz milliót spóroltak.
Közel fél milliárd forintot költöttek a 30 milliárd forintért kialakított tram-train vonal karbantartására az átadása után egy évvel.
Egy olvasónk belső információkat osztott meg lapunkkal, miután a közpénzből működő MÁV nem volt hajlandó válaszolni a kérdéseinkre.
Az élelmiszer termékek beszerzésére kiírt közbeszerzési eljárás összesen 130 millió forint értékű.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!