dezinformáció

Hamis TikTok-fiókokkal támadják a TISZA Párt EP-képviselőit

Sorozatgyártva készítenek valakik közösségimédia-profilokat a TISZA Párt politikusairól, amiket arra használnak, hogy a Fidesznek kedvező állásfoglalásokat, például a Pride melletti kiállást hamisítsanak. Az egyik ilyen álfiókra a kormánypárti média és a Megafon tartalomgyártói is valódiként hivatkoztak. A TISZA az Orbán-féle „Harcosok klubját” sejti az akció mögött, de a pécsi közpénzes mini-KESMA-hoz is köze lehet a dezinformációs kampánynak.

Ha beírjuk a TikTok keresőjébe Tarr Zoltán, a TISZA Párt EP-képviselőjének nevét, az első találat egy @tarr_zoltan_fans url alatti profil lesz, több mint 1200 követővel és 20 videóval, ezek általában a képviselő fotói, zenés kísérettel és valamilyen rövid üzenettel.

Hasonló fiókokat találunk, amikor a TISZA Párt más EP-képviselőinek nevére keresünk rá a TikTok-on. Azonban valójában ezeknek a profiloknak (@kollar_kinga_fans, @kulja_andras_fans, @david_dora_fans, @lakos_eszter_fans, @gerzsenyig_fan) egyikét sem a megnevezett képviselő vagy a párt kezeli. Ezt TISZA Párt sajtószóvivője és párt EP-frakciója is megerősítette az Átlátszónak, elküldve a képviselők hivatalos profiljainak listáját.

Tematizálás a Pride-dal

Az álprofilok valószínűleg egy forrásból erednek, videóik ugyanolyan formátumok szerint készülnek: általában egy állóképből (a képviselő másik közösségi oldaláról vagy a médiából vett fotója), egy rövid szövegből és háttérzenéből állnak. A legutóbb közzétett videók szintén egy politikai manipulációs kampányra utalnak: mindegyik profil közzétett olyan videót, ahol a képviselő látszólag a Pride LMBTQ-jogi, törvénnyel betiltott felvonulása mellett áll ki. Az ál-Tarr Zoltán fiókon például a „találkozunk a Pride-on is!” üzenet szerepel a képviselő fotójával.

Tzo

Videók a Tarr Zoltánénak beállított fiókon (forrás: TikTok)

Az elmúlt hetekben a Fidesz abban vélte megtalálni a TISZA Párt elleni csodafegyvert, hogy az ellenzéki szavazókat szerintük megosztó ügyekben próbálják őket állásfoglalásra bírni, illetve a kormánypárti szavazók számára taszító ügyekkel összemosni. Ilyen például az LMBTQ emberek jogai, vagy Ukrajna támogatása, amivel reményeik szerint támadni lehet majd Magyarékat „genderpártisággal” vagy „háborúpártisággal”, vagy ellenük lehet fordítani azokat az ellenzéki szavazókat, akiknek fontos a jogvédelem vagy az orosz agresszió elleni fellépés.

Magyar Péter rendszerint távol tartja magát az elsősorban identitáspolitikai ügyektől, kampányát főleg a megélhetési válságra építi, és szerinte a Fidesz érdeke, hogy ehelyett identitáskérdésekkel tematizálják a közbeszédet – ennek érdekében nyúlnak olyan eszközökhöz is, mint a Pride betiltása a gyülekezési jog korlátozásával. A budapesti közgyűlésben a Fidesz-frakció szintén azt a kérdést próbálta napirendre venni, hogy „oké a Pride?”, sikertelenül.

Rajongói kiskapu

Több ál-tiszás TikTok-profilon a Pride-os videóknak kiugróan magas a nézettségük a legfeljebb 1000-1500 követőhöz és az egyéb tartalmakhoz képest. Ez arra utal, hogy ezeket a videókat pénzért hirdették. A TikTok Promote funkciójával lehet közönséget vásárolni, így az algoritmus több felhasználónál jeleníti meg a videót. A TikTok-on az ilyen kampányok teljesen átláthatatlanok, hiszen csak a hirdető láthatja, mennyit költött, mekkora nézettséget vett.

Nem véletlen a „fans”, és „fan” szó használata a hamis profilok url-jében: a kínai állami hátterű TikTok felhasználói szabályzata (és a hatályos magyar törvény is) tiltja más személy nevével és arcmásával való visszaélést.

Azt viszont nem, hogy valaki „rajongói” oldalt hozzon létre, és ott továbbközölje a szeretett közszereplőről készült felvételeket.

Az ál-tiszás TikTok-profilok működtetői ezt a kiskaput igyekeznek kihasználni, hogy az url-ben szereplő „rajongók”-ra hivatkozva mondhassák: nem igaz, hogy a képviselőknek adták ki magukat.

A tartalom és a forma azonban egyértelműen azt a látszatot keltik, hogy az oldalakat nem lelkes rajongók, hanem a képviselők működtetik. Az url-ben ugyan rajongói oldalként jelölik őket, de a profilok leírásaként már egyszerűen csak a képviselő neve szerepel. A hozzászólások alapján (beleértve a Pride-os posztokra adott reakciókat) is úgy tűnik, hogy a felhasználók nagy része valóban hivatalos oldalaknak hiszi az ál-profilokat.

A TikTokon és más közösségi oldalakon egyébként számos ál-Magyar Péter profil is fellelhető, ezek közül a TikTok-os álfiók több mint 4000 követővel rendelkezik, és főleg a hivatalos fiókról lementett videókat közli újra, így egyelőre nem utal arra semmi, hogy ezt vagy a többi hasonló fiókot politikai manipulációs céllal hozták volna létre. Az EP-képviselők könnyebb célpontok, mivel Magyar Péteren kívül egyelőre a TISZA Párt politikusai nem tudtak saját közösségimédia-nyilvánosságot létrehozni, több képviselőnek, köztük Tarr Zoltánnak például nincs is hivatalos TikTok-oldala.

A Mandiner is szemlézte a hamis fiókot

Nemcsak a TikTokon terjesztenek hamis nyilatkozatokat tiszás politikusokról: a Facebookon számos politikai témájú csoportban terjed Kulja András EP-képviselő nevében egy fotó, amelyen az orvos-politikus szájába azt az idézetet adják, hogy „Harcolni fogok a TB alapú nemváltoztató műtétekért”.

Nemcsak a közösségi média, de a kormánypárti hírportálok is igaziként mutattak be egy hamis tiszás oldalon megjelent tartalmat. Nem sokkal azután, hogy Magyar Péter neve tisztázatlan módon felkerült egy, az ukrajnai fegyverszállításokkal kapcsolatos EP-határozatra, a Tisztelet és Szabadság Párt Pécs nevű Facebook-oldalon  egy AI-generált kép mellett jelent meg az alábbi szöveg: „Magyar Péter ismét bátran kiállt Ukrajna mellett, amikor előterjesztőként kezdeményezte a szabadságáért harcoló ország további fegyveres és pénzügyi támogatását Brüsszelben! Köszönjük, Péter!” Ezt pár nap múlva valódiként szemlézte az MCC-hez tartozó a Mandiner és a Megafon több beszélő feje.

A Tisztelet és Szabadság Párt Pécsnek valójában nincs köze az ellenzéki párthoz, aminek egyébként sem alakultak még alapszervezetei (ennek próbálja mutatni magát az oldal), a helyi hálózatát a TISZA Szigetek alkotják.

Pécsi álhírgyár

A TISZA EP-frakciójának közleménye a Fidesz által életre hívott „Harcosok Klubja” néven szerveződő online propaganda-hadsereget sejti a jelenség hátterében. „Nemcsak az információs tér kontrollálására törekszik, hanem célzott lejárató kampányokkal próbálja a közösségi médiában is a propaganda hazugságait felerősíteni és az ellenzéki vélemények terjedését ellehetetleníteni.

A sajtóbeszámolók szerint a klub tagjait kifejezetten„az online térben zajló háborúra készítik fel”,

és „feladatalapú mozgósításuk” már el is kezdődött. A hamis profilok által közölt, gyakran valóban vérlázító posztokat ez a hadsereg szinte azonnal megosztja, terjeszti és kommentálja, ezáltal felerősítve a hamis tartalmak elérését” – írták az Átlátszónak eljuttatott közleményben.

Az általunk látott jelek azonban inkább arra utalnak, hogy a kormánypárt pécsi médiahálózatához is kapcsolódhatnak a TikTokon megjelent kamuprofilok.

2022-ben írtunk arról, hogy az akkori országgyűlési választások előtt megszaporodtak a Fidesznek kampányoló pécsi híroldalak.

Ezek mögött civilnek nevezett, valójában a helyi Fideszhez köthető szervezetek hálózatát találtuk,

amelyeket részben állami forrásokból, különösen a Városi Civil Alap pénzéből működtettek. Így kapott közpénztámogatást például a Pécs Aktuál, a Pécsi Érték, a Téma Baranya és más, a helyi Fidesz-szervezethez kötődő egyesületek által kiadott termék. Ezek a kampányhajrához közeledve népszerűsítették a fideszes jelöltek kampányait a két pécsi választókerületben.

Bogos László pécsi újságíró szerint ugyanez a hálózat áll az Otthonom Pécs nevű oldal mögött is, ami 2022 elejéig csak helyi nevezetességekről és szabadidős programokról posztolt, ezután viszont hirtelen teljesen politikai tartalomra váltott, a pécsi ellenzéket lejárató posztokat tett közzé.

A 2024-es választási kampányban indult el a Pécsi Sztorik nevű,  oldal, ami szintén a pécsi ellenzéki városvezetést támadta. A videókban szereplő Fidelitas-tag Móna Márk a HírTV Célpont c. műsorának dolgozott, később pedig a pécsi ál-TISZA posztját szemléző Mandiner munkatársa lett. A Pécsi Sztorik videóit rendszeresen közölte az Otthonom Pécs oldal is: a két oldalon Móna videói percre pontosan ugyanakkor, ugyanazzal a kísérőszöveggel jelentek meg, ami jól jelzi, hogy a két oldalt ugyanazok szerkesztették.

Video pecs

A Pécsi Sztorik oldalán és az Otthonom Pécs oldalon azonos időpontban jelent meg a fidelitasos riporter videója

Az Otthonom Pécs (amely mostanában szintén sok energiát fektet a TISZA össze-LMBTQ-zására) posztjai és a pécsi kamu-tiszás oldal posztjai szintén rendre ugyanazokon a napokon, egy óránál rövidebb eltéréssel jelennek meg.

A pécsi oldal emellett szintén szemlézte, valódiként beállítva, az ál-tiszás oldal posztjait.

A „Tisztelet és Szabadság Párt Pécs” szintén megosztotta a Gezsenyi Gabriellának beállított TikTok-os videót pozitív előjellel. Egy órán belül már fent volt az Otthonom Pécs oldalon is a videó képernyőfotója, ezúttal dühös kommentárral. Később az Otthonom Pécs megosztotta az ál-Tarr Zoltán Pride-os posztját is. Ez azért is figyelemre méltó, mert a TikTok-on kívül más platformokon nem terjedtek el ezek a kamuvideók, így a két pécsi oldal volt az első, ami más platformon is nyilvánosságot adott nekik.

Az ügyben kerestük a TikTok sajtóosztályát, azt kérdeztük, a felhasználói feltételeknek mennyire felelnek meg a rajongói fióknak álcázott félrevezető oldalak, de cikkünk megjelenéséig nem érkezett válasz a platformtól.

Zubor Zalán

Címlapkép: Átlátszó montázs

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Bankkártya
  • Átutalás
  • PayPal
  • 1%
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat bankkártyás fizetéssel! Köszönjük.

2 990 Ft 5 990 Ft 14 990 Ft Egyedi összeg

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás

Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

1% TÁMOGATÁS
  • ikon ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42