Szolnokon az új városvezetés év közben vont el pénzeket a helyi sport nehezen átlátható rendszeréből, és elképzelhető a további spórolás is. Megnéztük, hogy a döntés milyen sportágakat érint, és miért látták szükségesnek a drasztikus lépést az önkormányzatnál.
A Szolnoki Sportcentrum Nonprofit Kft. nem szorgalmazta november elején, az első hűvösebb napok beálltával, hogy kapcsolják be a fűtést a Véső úti sporttelepen, és a villanyáramot sem szerették volna feleslegesen pazarolni. Így délután 4-5 óráig, azaz sötétedésig félhomályban zajlottak az edzések.
Akkor kapcsoltak fényt az edzőtermekben, amikor a folyosók már sötétségbe borultak.
Az új városvezetés ugyanis a szolnoki sporttól, illetőleg az összetett és mára szinte áttekinthetetlen sportfinanszírozásból több tízmillió forintot vont el év közben, szinte az első, alakuló ülését követően. Mik ezek a sportok, és miért került sor a drasztikus szigorításokra?
Áthúzódó támogatások ígérete
2023-ban a Szoljon hírportálon megjelent egy ígéret, hogy évente 300 millió forinttal támogatná Szolnok a város három kiemelt sportágát, a futballt, a kosárlabdát és a vízilabdát. Azt a hármat, amelyek az államtól is – a TAO támogatásokon keresztül – busás támogatásban részesülnek. 2023 októberében a Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése a 243/2023.(X.26.) számú határozatával döntött a támogatásról. A Szolnoki MÁV UFC Kft.-nek (az utánpótlás futballnak) 90 millió forintot, a Szolnoki Vízilabda Sport Club Kft.-nek 40 millió forintot, a Szolnoki Olajbányász 2020 Kft. részére (a felnőtt férfi kosárlabdázóknak) pedig 150 millió forintot biztosított sportévadonként.
A 2023-as javaslat azt tartalmazta, hogy a támogatási ígéret húzódjon át az önkormányzati választásokat követő évre, 2024-re is. A javaslatban említett sportágak támogatása összetett: tao-, szponzori, állami és szakszövetségi támogatásokból áll össze. A pénzt az utánpótlás neveléshez és az ehhez szükséges létesítmény fenntartáshoz adja a város a 2023-2024-es szezontól.
A pénz elosztásának arányait alapvetően Szalay Ferenc (Fidesz) volt polgármester személye határozta meg. Szalay 1981 és 1988 között maga is NB1-es kosárlabdázó volt, 1997-1998-ban az Olajbányász Kosárlabda Klub felügyelő bizottságának elnöke lett – abban az évben, amikor a Fideszbe is belépett –, országgyűlési képviselő is volt, 2006-tól 2024-ig öt cikluson keresztül vezette a várost és 13 évig elnökként a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségét (MKOSZ). Elnöki tisztségéről 2023 tavaszán mondott le.
Szalay Ferenc a magyar sportpolitika egyik meghatározó arca volt. Elsők között üdvözölte Orbán Viktor kijelentését 2010-ben, hogy a „sport stratégiai ágazat lesz”. Aktívan lobbizott a parlamenti sportbizottságban (amelynek elnöke volt), hogy a társasági adókedvezményt (TAO) a „látványsportágak” is megkaphassák.
A 2024-es önkormányzati választások után Szolnokon is átrendeződtek a hatalmi viszonyok. A korábbi alpolgármestert, Györfi Mihályt, a Szolnok 2024 választási szövetség jelöltjét választották meg polgármesternek. A magát baloldalinak valló Györfi Mihály 2019-ben a Szolnoki Többség formáció jelöltjeként lett alpolgármester. 2019-ben a szolnoki önkormányzatban többségbe kerültek az ellenzéki erők, de Szalay Ferenc maradt a polgármester.
A minimális különbséget a képviselő testületben kitartó munkával faragta le a helyi Fidesz. 2020 júniusában ezt írtuk:
Az új önkormányzat 2024. október 10-én alakult meg, és tette le az esküt. Szalay Ferenc eredményes munkát kívánt a testületnek és felajánlotta a „konszenzusos együttműködést” a városvezetésnek, amely ugyan „ellenzéki” lett, de a közgyűlésben a Fidesz-KDNP szövetség adja a többséget, 17 képviselőből 9 főt. Györfi Mihály azt nyilatkozta, hogy azért nyert, mert a fideszes választók is megválasztották.
A Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése 210/2024. (X.10.) számú határozatával döntött a tanácsnokok megválasztásáról és feladatkörük megállapításáról. A rendeletben Fejér Andor önkormányzati képviselőt fejlesztési és városüzemeltetési tanácsnoknak, dr. Sámson László képviselőt szociális, egészségügyi, hajléktalanellátás-ügyi és közbiztonsági tanácsnoknak, Tasnádi Zoltánt kulturális, oktatási és sport tanácsnoknak, Tóth Áron önkormányzati képviselőt gazdasági és vagyongazdálkodási tanácsnoknak választották. Javadalmazásuk az önkormányzati képviselői tiszteletdíjuk mellé további havi bruttó 300 ezer forint.
Kevesebből gazdálkodhatnak
Tóth Áron gazdasági és vagyongazdálkodási tanácsadót az Átlátszónak Párizsban sikerült utolérnie. Azt mondta, a sporttevékenységeket végzők cégek kevesebből fognak gazdálkodni.
Tasnádi Zoltán szerint három TAO támogatott, kiemelt sportegyesület közül kettő, a vízilabda és a labdarúgás nem is a városé, üzemeltetési, fenntartási és finanszírozási kötelezettsége nincsen a két klub felé az önkormányzatnak. Ettől függetlenül a város közvetve és közvetlenül adott támogatást nekik az elmúlt 5 évben. Minden más állítás nem felel meg a valóságnak – írta a tanácsnok.
Takarékos edzés Szolnokon / Fotó: Kármán Irén
A „többcsatornás” (közvetlen, közvetett állami, önkormányzati, magáncéges szponzori, illetve saját bevételként tagdíj befizetések alapján) támogatásból a TAO kizárólag utánpótlás sport támogatására és sportágfejlesztésre, kötötten használható fel. Az önkormányzati támogatások egy része felnőtt sportra megy Szolnokon, míg a másik része diák-iskolai és szabadidős sportra, illetve több sportegyesület kap belőle, mint például a kajak-kenu, és a vívás is támogatott a városi költségvetésből.
Györfi Mihály polgármester szerint Szolnok társadalmi, kulturális életében mindig fontos szerepet töltött be a sport. A város lehetőségeihez mérten jelentős forrásokkal támogatta a sportegyesületeket. Györfi Mihály is lelkes szurkolója a szolnoki vízilabdázóknak és a jelenleg az NB1-ben harmadik helyen álló felnőtt, férfi kosárlabdázóknak. A szolnoki felnőtt vízilabdázók az OB1 második helyén állnak, a pénz elosztása valahogy mégis a kosárlabda irányába húz, ami nem kis feszültséget okozott az elmúlt hónapokban is a klubok mögött álló cégek körében.
Györfi Mihály polgármester válaszából kiderült, hogy a 2023-as ígéret számait átírták. A 2023-as önkormányzati határozatot ugyanis a Szolnoki Közgyűlés 2024 februárjában hatályon kívül helyezte a 31/2024. (II.29.) számú határozatával. A futball-vízilabda-kosárlabda 90-40-150 millió forintos ígéretét sportévadonként csökkentették.
A polgármesteri kabinetiroda szerint a 2024-es évben a Szolnoki MÁV UFC Kft. 63 millió forint, a Szolnoki Vízilabda Sport Club Kft. 36 millió forint, a Szolnoki Olajbányász 2020 Kft. pedig 165 millió forint önkormányzati támogatásban részesült. Az összegek arányai nagyjából hasonlóak az eredeti ígérethez, első az NB1-es kosárlabda sport, második a harmadik vonalbeli futball, harmadik az első vonalbeli kiváló szolnoki vízilabda, viszont sikerült a 2023-ban előirányzott összegekből 16 millió forintot „lecsípni”.
A Szolnoki Vízilabda Sport Club Kft. nem kért az együttérzésből, és FB-nyilatkozatban tették közzé: ellenzik, hogy a szolnoki sport kérdését Szalay Ferenc korábbi polgármester ismét politikai színtérre akarja vinni.
A szolnoki sport nem politikai kérdés,
szögezték le a vízilabdázók.
„Nem fogadjuk el, hogy a szolnoki sport létét és fennmaradásának kérdését ennyi év után is egyéni politikai ambíciók és érdekek befolyásolják” – írták a vízilabdázók.
Tasnádi Zoltán sportért felelős tanácsnok válaszában kitért a 2023-as ígéretekre és 2024 realitásaira. A 2023-as illetve a 2024-es költségvetési évben is mind a három kiemelt sportegyesület megkapta a nekik betervezett önkormányzati támogatást – írta, de a Szolnoki MÁV FC-nek tartozik még a város 18 millió forinttal, a 2024-es támogatási keretéből. Költségvetési helyzet kérdése, hogy megkapják e a későbbiekben. Az év elején zárolt intézményi részösszegek felszabadítása vagy általános tartalékba helyezése nem érinti 2024-ben ezeket az egyesületeket – írta a tanácsnok.
A Szolnoki Sportcentrum Nonprofit Kft. 100 százalékban önkormányzati tulajdonú cég, mely ugyan nem sportegyesületként működik, de mint létesítményfenntartó és utánpótlás sportnevelésben felelős vállalkozás nem tud eltekintetni a támogatásoktól, hiszen a sportiskolások nagy számban és rendszeresen edzenek a Sportcentrum Kft. létesítményében, ahol ugyan egy költségvetési évre tervezik a bevételeket és kiadásokat is, de a költségvetési szigorítások őket is érintették.
Mit hoz a jövő a spóroláson kívül? Valószínűleg még több spórolást, mert ahogy a polgármester leveléből kiderült, „napjaink bizonytalan gazdasági környezetének és az Önkormányzat nehéz anyagi helyzetének köszönhetően a 2025. évi elképzelések a költségvetés tervezésekor realizálódhatnak majd”.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Fiatalokért Központ néven épülne rendezvényhelyszín a Velencei-tó partjára, a beruházás hátterében ingatlan-tulajdonosként az orosz milliárdos Megdet Rahimkulov egyik fia is feltűnik.
2024-ben 30 vidéki helyszínen forgattunk az ott élők problémáiról: most újra megnézheted az 5 legnépszerűbb videóriportunkat és szavazhatsz is a kedvencedre.
A szervezet még 2021-ben jogsértő módon bontotta részekre egy beszerzését, és mellőzte a közbeszerzési eljárás lefolytatását. A szerződő céget is megbüntették.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!