11:2 – ez az arány a válaszadásra, ha az EFOP transznacionális együttműködés nyerteseitől kérjük szerződéseik listáját. Az uniós projektre már korábban gyanakodott Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő. Mi most azt tapasztaltuk, nem alaptalanul.
Társadalmi célú hirdetés
Szakmai kihívás lehet a szegedi postásoknak megtalálni az „Alapítvány Társadalmunk Fenntartható Fejlődéséért” nevű civil szervezetet – föltéve, hogy nem tudják pontosan, milyen fedőnév alatt rejtőznek.
Az Átlátszó Csongrád megyei tudósítója a minap (munkanap, munkaidőben) járt az alapítvány székhelyén, egy takaros, parkosított lakótelepi környéken, le is fotózta, nem csak az úgynevezett székhelyingatlant – ami egy csinosan felújított, négyszintes társasház -, hanem a lépcsőház kapucsengőjét is. Nem hogy az alapítvány, de még annak vezető tisztségviselői (elnöke, kurátorai) neve sem szerepel kiírva. A járókelő helybeliek sem hallottak felőlük.
Nekünk azért fontos, hogy az alapítvány biztosan megkapja a küldeményeit, mert fellelhető email hiányában postai úton küldünk közérdekű adatigénylést a székhelyként bejegyzett címükre. Fellélegezhetünk: a szegedi kézbesítők értik a dolgukat. Az október 2-án feladott tértivevényes küldeményt némi spéttel, 11-én átvették, válasz azonban egyelőre nem érkezett.
Az Alapítvány Társadalmunk Fenntartható Fejlődéséért egyike annak a 109 nyertesnek, amelyik EFOP-transznacionális együttműködés címén nyert tavaly 50 millió forint uniós forrást. Az alapítvány honlapját ugyan nem lelni, de létezik Facebook-oldala, csakhogy 2016-ban frissült utoljára. Akkor is a kuratóriumi elnök, Csetreki Rita magánvállalkozását, a Sajtkukac Fejlesztőközpont programját népszerűsítette.
Az EFOP-projekt célja papíron „a közszolgáltatások elérhetőségének és minőségének fejlesztése, esélyteremtő szerepének javítása”, erre a célra 30-50 millió forint kérhető. Az uniós támogatási program már szemet szúrt Hadházy Ákos független országgyűlési képviselőnek is, aki nemrégiben Korrupcióinfót szentelt a projektnek.
Hadházy a Zombai Romákért Egyesület 50 milliós projektjén keresztül mutatta be a program gyenge pontjait és vázolta aggályait. Például azt, hogy fejenként 700 ezer forint „ajándékpénzt” kaphatna minden zombai roma ebből az összegből, ehelyett workshopokra, rendezvényekre, tanulmányutakra megy a pénz.
Az Átlátszó akkor – Hadházy Korrupcióinfója apropóján – kiválasztott 11 nyertest. A két „ismert” kormánybarát egyházi adatgazdát: a Szeged-Csanádi egyházmegyét, illetve az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközséget. Valamit a Hadházy által bemutatott zombai cigány-egyesületet, továbbá véletlenszerűen – például az abszurdan csengő elnevezés vagy egyéb, hasonlóan tudománytalan szempontok alapján – nyolc másikat, köztük a fent bemutatott szegedi „lakótelepi” alapítványt.
Közérdekű adatigénylésben kértük tőlük az EFOP-pályázat alapján kötött szerződéseik listáját. Az Alapítvány Társadalmunk Fenntartható Fejlődésért-en kívül még kettőnek, egy debreceni és egy tiszavasvári civil szervezetnek kellett postázni az igénylést, a többieknek mehetett online.
Az eredmény elszomorító, egyszersmind azonban igazolni látszik, hogy Hadházy képviselő jó helyen kapiskál. Érdemben csak a „nagyok” – a két egyházi adatgazda – válaszolt, egy szintén szegedi nyertes azt üzente, hogy még nem szerződtek le az irányító hatósággal. A többiek, köztük a Zombai Romákért Egyesület is, már kikéstek a határidőből, ezért tanakodunk a további jogi lépéseken.
A Szeged-Csanádi egyházmegye „Fiatalokkal a keresztény Európáért” című projektjére 49,5 millió forintot kapott. Az adatigénylésünkre adott válaszból az derült ki, hogy a projektmenezseri munkát a püspökség alkalmazottja látja el, worksopokra, tanulmányutakra 10 millió forint megy egy mórahalmi cégnek, meetingekre és tanulmányokra pedig 2 millió egy budapestinek.
Az EMIH – amelyik szeretszolgálatuk tapasztalatszerzésére nyert 49,9 millió forintot – előkészítésre 1,2 millió szerződést kötött az Ex Ante Kft.-vel, kutatásra és lebonyolításra pedig 9,3 milliósat a Heszed Segítő Kéz Alapítvánnyal. A rendezvényszervezést kiszervezték: 6,8 millió forintos szerződést kötöttek 2018-2019-es hatállyal „Dévényi Háromkívánság Tibi bácsi” családja érdekeltségével, a Butiq Agency Kft.-vel.
Rádi Antónia
Közreműködött és a fotót készítette: Segesvári Csaba
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Oligarcha-képzés címmel pénzügyek megtervezését tanítják magánembereknek egyebek mellett a Magyar Kétfarkú Kutya Párt Népfőiskoláján, amelynek első, Budapesten kívüli próbálkozása egy...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!