Feleannyiért dolgozott volna Mészáros volt vejének cége, mint Mészárosé
Lapunk és Hadházy Ákos parlamenti képviselő is azt az információt kapta, hogy a Homlok-cég nyerhette volna a GVH által vizsgált tendert.
2004-es csatlakozásunk óta számos program segíti Magyarország felzárkózását az unió régebbi tagállamaihoz. A lifelong learning jegyében évente sok milliárd forintért szerveznek különböző szektorokban különböző célú képzéseket. Ezek hasznáról kevés adat áll rendelkezésre – már ami a képzések résztvevőit illeti. A felnőttképzésből élő cégek egy kisebb csoportja viszont az eredményektől függetlenül is jó ideje nyertese az élethosszig tartó tanulást célzó programoknak.
Az ÁSZ 2010-es jelentése szerint összesen mintegy 180 milliárd forint közpénz ment el felnőttoktatásra a jelentést megelőző négy évben (2006-2009), míg a kormánynak a csatlakozásunk óta eltelt tíz évet felölelő összesítése 1000 milliárd forintnyi uniós társfinanszírozású foglalkoztatási és felnőttképzési programokról beszél. Igaz, ezek jó része munkaerő-piaci (foglalkoztatási) támogatás, de a felnőttképzés jelentőségét és a képzési piac nagyságrendjét az adat jól érzékelteti.
Az ÁSZ-jelentés a felnőttképzés rendszerének számos gyenge pontját tárta fel, és javaslatokat is tett a szükséges változtatásokra. Az Orbán-kormány végül 2013 végén fogadtatta el az országgyűléssel az új felnőttképzési törvényt, de a területért felelős államtitkár még idén márciusban is arról beszélt, hogy „Óriási disszonanciák vannak a munkaerőpiacon,(…) [ezért] a szakképzésben és a felnőttképzésben nagyon jelentős változásokat kell végrehajtanunk”. Úgy tűnik tehát, hogy a szektor alapvető problémáit nem sikerült orvosolni az elmúlt négy évben sem.
Dől a pénz
2011-ben az Unió 5,33 milliárd eurót fizetett ki nekünk, ami több mint hatszorosa a hozzájárulásunknak, és a GDP-nkhez viszonyítva a legmagasabb az unióban. (A második helyen Litvánia található. Szintén velük osztozkodunk az első két helyen az EU kifizetés-hozzájárulás hányadosában. Románia és Csehország például feleannyit kapnak, mint mi, de többet fizetnek be.) Dől a lé, ahogy mondani szokás, az EU-s forrásokból, és ezt jól érzékelteti a Miniszterelnökség pályázati oldalán a villanyórára hasonlító, alapesetben veszettül pörgő számláló a kifizetésekről.
A felnőttoktatás természetesen nem önmagáért van: alapvető cél lenne a foglalkoztathatóság javítása, akár az alapkompetenciák megerősítése, akár új szakmák és képességek elsajátítása révén. Az ún. Lisszaboni Stratégia ambiciózus célokat tűzött az unió elé: 20-64 éves korosztályban a foglalkoztatottsági rátát 2020-ra 75 százalékra kívánják emelni. Ezt a célt szolgálja az élethosszig tartó tanulás programja, amit jelentős forrásokkal támogat az unió is. Ezeket a támogatásokat az állam osztja el a szokásos pályázati formákban.
Ilyen pályázatos konstrukció a 2012-ben indult és idén befejeződő Tudásod a Jövőd-program, ami az állampolgároknak különféle nyelvi és munkavállalói kompetencia-fejlesztő képzési tanfolyamokat tesz elérhetővé 2–5 százalék önrészért cserébe. A TÁMOP (Társadalmi Megújulás Operatív Program) 2.1.2 projekt keretében különféle vállalkozások az ESZA Nonprofit Kft-vel szerződést kötve kínálhatják a tanfolyamaikat.
A 12 milliárd forintos kerettel induló program nemcsak az ingyenes tanfolyamok résztvevőinek, de a különböző nyelvoktatással és/vagy felnőttképzéssel foglalkozó cégeknek is óriási lehetőségnek tűnt. A program indulásakor éppen ezért háborgott a média, a kormány szemére hányva, hogy feltűnően kevés céggel kötöttek megállapodást. Négy nyelviskolát az öt kezdeményezettből mindjárt a kormányhoz, illetve magához a miniszterelnökhöz közvetlenül is kötöttek: az International House-t, a Dovert, a New York Nyelviskolát és a Top Tanodát. Az ötödik kedvezményezett a DFT-Hungária Kft. volt.
A piaci szereplők egy része is tiltakozott, hiszen míg nyelviskolák százai várták hiába, hogy a kiíró megadja a startjelet a tanfolyamok szervezésére, addig a helyzetbe hozott cégek szolgáltatásait adott esetben kormányhivatalok propagálták. „(…) két nappal a 12,5 milliárd forintos, uniós forrásból finanszírozott program regisztrációjának indítása után, november 10-én a Somogy megyei kormányhivatal körlevélben küldte szét a hallgatók számára nagyon kedvező, 95 százalékos támogatottságú tanfolyam jelentkezési lapját, amelyen a DFT-Hungária Kft. már lebonyolítóként szerepelt” – írta meg az Index a botrányosra sikerült indulás egyik epizódját.
Később persze több száz együttműködő cég is bekapcsolódhatott a programba, de ezeket a szereplőket egyértelmű versenyhátrány érte. ( Jogorvoslati eljárás egetlen esetben sem indult.)
A hírekben csak elvétve felbukkanó DFT-Hungáriát azonban érdemes közelebbről is megvizsgálni: honnét jött, és mit tud nyújtani ez az uniós forrásokra feltűnő sikerességgel pályázó cég, amelyik a 2012-ben képes volt megduplázni az előző év nettó 800 millió forintos árbevételét. „Nem nagy halak, hanem gyors halak vagyunk” – mondja magáról a DFT.Nézzük, hogyan élnek a gyors halak. Annyit némi internetes kereséssel viszonylag hamar megtudhatunk, hogy a DFT és a céghez kapcsolható érdekeltségek 2010 óta több száz pályázatot, közbeszerzést és állami megrendelést nyertek el, legalább tíz különböző vállalkozás és egyesület neve alatt, legalább 5 milliárd forint összértékben. Az 1990-es évek második felében kezdődik a történet.
Egyenes út az egyetemre
A DFT-Hungária Kft-t (teljes nevén DFT-Hungária Oktatási, Könyvkiadó, Tanácsadó és Kommunikációs Ügynökség Korlátolt Felelősségű Társaságot) dr. Csikesz Tamás alapította 2001-ben. (A cégben annak indulásakor még 50 százalékos tulajdonos volt Csikesz édesapja, de mára az ő helyét Garami Lnda vette át.) Csikesz 1992-ben érettségizett a Trefort Gimnáziumban, 1997-ben szerezett jogi diplomát az ELTÉ-n. Felesége Garami Linda, legkedvesebb tanítványai Horváth Péter, Magyar Szilárd és Zsuffa Ákos. Ők ma már a legfontosabb munkatársai illetve partnerei közé tartoznak.
Mindezt a DFT-Hungária gondozásában 2007-ben megjelent Ki kicsoda a magyar oktatásban? c. kiadvány I. kötetéből tudhatjuk meg. Csikesz – miután még az érettségi előtt elvégezte a Komlósi Oktatási Stúdió riporteriskolájának első évfolyamát – újságíróként kezdte pályafutását. A Népszavánál és a Magyar Hírlapnál is dolgozott, sőt az Olimpiai Sportrevüt és az ÁJK HÖK lapját, a Jurátust is szerkesztette. A Hübners Who is Who szerint a Magyar Hírlapnál megválasztották az Év embere címére 1999-ben. Ez azonban, úgy tűnik, tévedés, ugyanis 1999-ben Esterházy Péter lett az év embere.
A DFT könyvkiadói profilja a cégelőd, a DFT-Budapest tapasztalaira építkezik. Az 1993 és 1997 között aktív DFT-Budapest legismertebb terméke az Egyenes út az egyetemre-sorozat volt, amelyben köztiszteletnek örvendő szerzők érettségire, illetve egyetemre felkészítő tankönyvei jelentek meg [pl. dr. Honyek Gyula és Markovits Tibor Fizika próbafelvételi gyűjtemény], olyan referenciamunkák kíséretében, mint az Irodalmi kislexika felvételizőknek [szerk. Jaczó Dániel, koncepció: dr. Csikesz Tamás].
A DFT Hungária szerteágazó témákban jelentet meg könyveket: érettségi- és felvételi-előkészítőkön kívül a szépirodalom [Kornis Mihály Körmagyar], a humor (Jópár pajzán limerick, szerk. Magyar Szilárd, 2006), az ezoterika [Oroszlán Éva, Sóoky Andrea Kik voltak ők valójában? Történelmi alakjaink kézírásának nyomában, 2005] is szerepel a kínálatban. A kiadó referenciamunkája a fentebb említett Ki kicsoda a magyar oktatásban? mellett a Ki kicsoda a magyar közigazgatásban c.kiadvány.
A DFT egyik első nagy sikere a StudentNet Kft. megbízásából elkészített online tankönyvportál létrehozása és üzemeltetése volt. A 2001 januárjában alapított StudentNet Kft. (az egyik alapító Zsuffa Ákos, kedvenc tanítvány) a projektet feltehetően a 2001-ben elnyert pályázati pénzéből fizette – a StudentNet a két legnagyobb, 90 milliós támogatás egyikét nyerte el a kormánytól az információs társadalom gazdaságpolitikai programjának keretében.
A StudentNet 2007-ig működött Zsuffa és Csikesz irányításával, ekkor végelszámolással megszűnt. Zsuffa 2001-től az újonnan indult Budapesti Kommunikációs Főiskolán kezdett el oktatni 2001-ben – ettől az évtől a főiskola egyedüli hivatalos tankönyvboltja a StudentNet lett. (Zsuffa mostanában egyébként a milliárdokkal gazdálkodó Magyar Fogászati Turizmus Fejlesztő Programiroda pályázati szakértőjeként is tevékenykedik.)
A DFT 2006-ban indítja el a Magyar Író Akadémiát [sic], ahol neves írók (Kornis Mihály, Spiró György, Závada Pál és mások) oktatják a szépírás mesterségére a jelentkezőket. Egy szemeszter 120 ezer forintba kerül, de ezért a pénzért egyes kritikusok szerint lényegében fizetős író-olvasó találkozókra kerül sor. (Az Index például Köpések az elefántcsonttoronyból címmel számolt be az akadémián történtekről.) A MÍA ennek ellenére sikerrel működik, immár a DFT másik nagy brandjébe, a Mesterkurzusokba olvasztva. Sőt, a cég a kínálatot további kurzusokkal bővítette: bestseller-írói tanfolyamán például Havas Henrik, Lőrincz L. László, Tolvaly Ferenc tanítják a sikeres lektűrírás titkait, a dalszövegíró-kurzuson pedig a magyar popipar olyan nagyságai oktatnak, mint Ganxstaa Zolee vagy Pataky Attila.
A DFT első fellelhető önálló közbeszerzési sikere egy 32 millió forintos megbízás egy BKV-kiadvány szerkesztésére. Utána egy ideig kisebb pályázatokat nyernek: 870 ezer forint ISO9001 minőségbiztosítási rendszer bevezetésére (GVOP 2.1.2), 6 millió a saját alkalmazottak képzésére (HEFOP 3.4.1), illetve 3.4 millió forint a Saját kémialaborom az érettségin c. projektre, amihez a kapcsolódó könyvet és DVD-t a DFT adta ki 2007-ben.
2008-ban 5,9 millió támogatást szereznek egy integrált vállalati menedzsment-rendszer bevezetésére (KMOP 1.2.5.), és Csikesz Tamás is visszatérhetett régi álmához, az online tankönyvportálhoz is: 35 százalékos pályázati támogatást nyert az „Elérhető tudás mindenkinek” c. projektre, ami a http://www.tudasvetel.hu/ weboldal elinditásával valósult meg. Ez egy napster-szerű fizetős fájlmegosztó szájt, ahol a tartalom tulajdonosa a felhasználó által fizetett ár 20–40 százalékát kapja meg az adott fájl letöltése után, a többi a DFT-Hungária működési költsége. Jelenleg a főleg a DFT-Hungária kiadó könyvei tölthetők le, de vannak hirdetések a Felvételi Információs Szolgálat és a DFT-Hungária szolgáltatásairól is.
Autentikus információközvetítő
A Felvételi Információs Szolgálat 1996-ban alakult meg, Csikesz vezetésével. A FISZ valójában egyesület („Felsőoktatási és Középiskolás Diákközpontú Szellemiségért és Világért Egyesület”), amely magát autentikus információközvetítőnek vallja oktatási, továbbtanulási és kulturális témakörökben. A szervezet az ezredforduló körül erősített bele a piaci kommunikációs tevékenységbe: ekkortájt indult az Egyenes út az egyetemre c. periodika kiadása, online információs szolgáltatások (erettsegizo.hu, kepzeslista.hu), konferenciák és versenyek szervezése, és különféle marketing-felmérések elvégzése a 14-21 éves korosztályban.
A FISZ Média persze nem ingyen kínálja hirdetési és piacfelmérési szolgáltatásait, a “14–21 éves korosztály optimális eléréséhez” megjelenés az Országos Oktatási Hírlevélben: 200e forint, címoldali felső szalag a fisz.hu, erettsegizo.hu és kepzeslista.hu oldalakon: 450e Ft/hónap.) Ezen évek alatt a FISZ munkatársai és tisztviselői között találjuk Garami Lindát, Csikesz feleségét, Zsuffa Ákost és Pós Pétert.
A FISZ-portál a Híd a Fiatalokért Alapítvány támogatásával jött létre – az alapítvány vezetője Pós Péter. A Híd a Fiatalokért alapítvány célja többek között „gyermek- és ifjúsági érdekképviselet (…) hátrányos helyzetű csoportok társadalmi esélyegyenlőségének elősegítése”. Az alapítvány közhasznú akcióinak egyike volt a 2003-ban a Meló-Diák országos hálózattal kötött megállapodás, amelynek keretében a diákok ledolgozhatták a DFT felvételi-előkészítő tanfolyam díját.
2005-ben a FISZ elnyert egy 10,9 millió forintos megbízást a Miniszterelnöki Hivataltól – a projekt megnevezett alvállalkozója a DFT-Budapest. A hirdetmény nélküli, tárgyalásos közbeszerzés egy nyertes EU-projekt elvégzéséről szól. Ezt a projektet a Pillar Alapítvány és a FISZ közösen pályázta meg az EU Bizottság Bővítési Főigazgatóságánál. A nagyjából 100 milliós projektet nagyjából fele-fele arányban támogatta az EU és a magyar állam, a Pillar Alapitvány 7,3 millió forintot (természetbeni juttatásként) és a FISZ 1,5 millió forintot adott bele.
A FISZ-re jutó megbízás a középiskolai diákok, tanárok és felsőoktatásban tanuló diákok tájékoztatása az „EU: belül tágasabb” címmel induló európai uniós programsorozatból. Ebbe az akcióba tartozott pl. a Civil Sziget egyik legnagyobb vonzerejű attrakciója, a Gömbsátor, ahol ez érdeklődőket szívesen tájékoztatták az Egyenes út az egyetemre kiadványról és az érettségi előkészítőkről. Az előadássorozat egyik előadója Fülöp Judit, a DFT igazgatója volt.
A szervezetre 2005 áprilisában irányult komolyabb közfigyelem a diákok és pedagógusok körében végzett közvélemény-kutatásai miatt. Eszerint a pedagógusok Orbán Viktort tekintették a legelutasítottabb közéleti személyiségnek, amit a FIDESZ és a Magyar Nemzet is kétkedéssel fogadott, különösen azután, hogy kiderítették, a FISZ, illetve a DFT-Hungária az Oktatási Minisztériumtól kapott megrendeléseket. 2003-ban például az OM 21,1 millió forintot fizetett ki a DFT-vel, a Magyar Hírlappal és a Pannon lapokkal kötött megállapodás keretében oktatási és egyéb hirdetések megjelenítésére.
Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos is elmarasztalta a FISZ-t az adatgyűjtési technikái miatt, és fogyasztóvédelmi eljárást is kezdeményezett. Péterfalvi szerint ugyanis “felmerül a gyanú, hogy a FISZ és a hozzá kapcsolódó DFT-Hungária Kft. a diákoknak nyújtott ingyenes szolgáltatásaival valójában mögöttes üzleti érdekeit palástolja, bújtatott reklámtevékenységet folytat.”
Az ominózus felmérés más fontos trendeket is feltárt a fiatalok körében: a felmérésben a válaszadó diákok többsége a DFT-Budapestet találta a “legjobb országos [érettségire] előkészítő szervezetnek”, és a kutatás a nem sokkal korábban indult Budapesti Kommunikációs Főiskolát hozta ki a legismertebb és legjobbnak magánfőiskolának. A BKF 2000-ben indult és 200 ezer forint/szemeszter ár körül kínálja fizetős képzéseit. Csikesz Tamás a 2004-ben alakult Felnőttoktatási Tanács egyik első tagja. Áldozatos munkája elismeréseképpen Csikeszt a főiskola címzetes docensnek választotta meg 2005-ben.
Becker András – Telepi Miklós
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásLapunk és Hadházy Ákos parlamenti képviselő is azt az információt kapta, hogy a Homlok-cég nyerhette volna a GVH által vizsgált tendert.
Októbertől a fideszes Győrfiné Dr. Hajdú Szilvia vezeti Aszódot, de a helyi lap októberi számában még az elődje szerepelt felelős kiadóként, és ez Győrfiné szerint nem volt jogszerű.
A Magyar Államkincstár nem akarja kiadni a Fulmer GmbH közel 1 milliárd forintos támogatásának iratait, de a bíróság első- és másodfokon is erre kötelezte.
Titkos eljárásban, a nyilvánosság teljes kizárásával folyik a Lázár János által „kastély-örökbefogadásnak” nevezett kastély-privatizációs pályázat.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!