Feleannyiért dolgozott volna Mészáros volt vejének cége, mint Mészárosé
Lapunk és Hadházy Ákos parlamenti képviselő is azt az információt kapta, hogy a Homlok-cég nyerhette volna a GVH által vizsgált tendert.
A tárgyban feltett kérdés alighanem valamennyi cégvezetőt izgatja, amióta fizeti az évi ötezreseket. Márpedig kénytelen befizetni, mert ha nem teszi, most már a NAV hajtja be a pénzt. Az Átlátszó rákérdezett, hogy hányszor 5000 Ft folyt be a budapesti kamarához, és mire költik az összeget, de csak arrogáns elutasító választ kaptunk, így bepereljük őket.
2012. január 1-jétől kötelező „kamarai hozzájárulást” fizetni a gazdasági kamarák részére. A hozzájárulás nem tagdíj, kötelező kamarai tagság sincsen, ezt a pénzt mégis minden gazdálkodó szervezet köteles befizetni. A KSH szerint az országban 2013 decemberében 600 346 gazdasági társaság működött, de a kamarákról szóló törvény értelmében nemcsak nekik, hanem az egyéni cégnek, az egyesülésnek, egyes jogi személyek vállalatának, a leányvállalatnak, a külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepének, a lakásszövetkezet kivételével a szövetkezetnek, és a legtöbb egyéni vállalkozónak is fizetnie kell. Tekintve, hogy csak a gazdasági társaságok hozzájárulásaiból évente több mint 3 milliárd forintos bevétel keletkezik országosan, joggal merül fel a kérdés, hogy mégis mire költik a kamarák a busás bevételt.
Mivel nem kötelező a kamarai tagság, a fizetendő összeget nem lehet tagdíjnak hívni, akkor viszont ellenszolgáltatást kellene nyújtani cserébe. Elvileg tanácsadás gazdasági, pénzügyi, adózási, hitelhez jutási kérdésekben, üzleti partnerkeresés és pályázatfigyelés jár a hozzájárulás fejében. Az ado.hu tavalyi cikke szerint a 140 000 budapesti „hozzájáruló” közül mindössze 200 kérte a kamarai tanácsadási szolgáltatást. Mire megy vajon a többi 139 800 pénze?
Ha a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarán (BKIK) múlik, sosem tudjuk meg. Azt kérdeztük tőlük, hogy 2012-ben és 2013-ben hányan fizették be a kamarai hozzájárulás összegét, valamint azt, hogy az így befolyt összeget mire költötték el.
Válaszul bonyolult és arrogáns választ kaptunk, amely arról szól, hogy a BKIK nem lát el közfeladatot, tehát közérdekű adatot sem kezel, úgyhogy amit kértünk, nem adják. Az érvelés ugyanakkor erősen sántít. Az Infotv. szerint közérdekű adat (egyebek mellett) a jogszabályban meghatározott közfeladatot ellátó szerv vagy személy kezelésében lévő és tevékenységére vonatkozó vagy közfeladatának ellátásával összefüggésben keletkezett, a személyes adat fogalma alá nem eső, bármilyen módon vagy formában rögzített információ vagy ismeret. A gazdasági kamarákról szóló törvény pedig úgy fogalmaz – éppen a hozzájárulásról szóló részben –, hogy „a kamarai közfeladatok ellátásához történő hozzájárulásként a gazdálkodó szervezet köteles kamarai hozzájárulást fizetni”.
Szerintünk tehát a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara nagyon is közfeladatot lát el, így nincsen oka arra, hogy ne mondja meg, mire költi a hozzájárulásokat. Az Átlátszó ezért pert indít a BKIK ellen.
Bónusz: a tökéletes trükk
Az Index tette közzé azt a levelet, amelyet a „Magyar Kereskedelmi Nyilvántartási Intézet” küldözget cégeknek. Ebben az áll, hogy 24 000 Ft-os díj fizetendő az Intézet nyilvános jegyzékében való közzétételért.
A levelet az Index joggal minősíti mestermunkának: figyelmetlen cégek könnyen hihetik, hogy ez is ugyanolyan értelmetlen sarc, mint a kamaráknak fizetendő hozzájárulás, így gyanakvás nélkül utalhatnak a zavarosban halászóknak.
Akármilyen megtévesztő is a Magyar Kereskedelmi Nyilvántartási Intézet levele, figyelmes szemlélőknek feltűnhet, hogy a fejléc címerében igazán őszinték: ott ugyanis egy szélkakast ábrázolnak. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara dizájnja ugyanakkor fájdalmasan nélkülöz efféle szimbólumokat, pedig úgy tűnik, arroganciájuk és titkolózásuk okán ott is éppolyan jogos lenne valamilyen önironikus szimbólumnak a helye.
Utóbbi állításunkat ugyanakkor készséggel visszavonjuk, ha kiderül, milyen nemes, fontos és hasznos célokra költik a gazdálkodó szervezetek milliárdjait. Az eddigi titkolózás után viszont erre sajnos nemigen számítunk.
Asbóth Márton
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásLapunk és Hadházy Ákos parlamenti képviselő is azt az információt kapta, hogy a Homlok-cég nyerhette volna a GVH által vizsgált tendert.
Októbertől a fideszes Győrfiné Dr. Hajdú Szilvia vezeti Aszódot, de a helyi lap októberi számában még az elődje szerepelt felelős kiadóként, és ez Győrfiné szerint nem volt jogszerű.
A Magyar Államkincstár nem akarja kiadni a Fulmer GmbH közel 1 milliárd forintos támogatásának iratait, de a bíróság első- és másodfokon is erre kötelezte.
Titkos eljárásban, a nyilvánosság teljes kizárásával folyik a Lázár János által „kastély-örökbefogadásnak” nevezett kastély-privatizációs pályázat.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!