2024

Beavatkozás az amerikai belpolitikába, influencerbuli közpénzből: a legfontosabb nemzetközi sztorijaink 2024-ben

2024-ben a nemzetközi színtéren is felbukkantak a Magyarországot érintő botrányok, amelyek a politikai befolyásolást és korrupciót helyezték középpontba. A magyar EP-képviselők körében tapasztalt összeférhetetlenségi ügyektől kezdve az orosz propaganda terjesztésén át egészen a kormányzati influencerkampányokig számos, Magyarországot érintő nemzetközi ügyet tártunk fel tavaly.

Régóta téma, hogy Orbán Viktor már szűknek érzi magának a magyar belpolitikát, és már inkább nemzetközi tényező szeretne lenni. Ezt kormányzati lépések is tükrözik, és az elmúlt években a magyar közéletben egyre nagyobb szerepet kapott a külpolitika. A gyakorlatban a magyar állam külföldi szerepvállalása sokszor a hazánkban jellemző korrupció nemzetköziesedését jelenti.

Az Átlátszó Világtérkép-rovatában az elmúlt évekhez hasonlóan 2024-ben is utánanéztünk a hazánkat (is) érintő nemzetközi ügyeknek. Feltártuk a magyar közbeszédet tematizáló globális témák hátterét, valamint a nemzetközi célokra szánt közpénzek sorsát.

1, Magyar képviselők az EP-s mutyiadatbázisban

A kormányzati kommunikációban, a hazai állapotok kritikáira válaszul gyakran elhangzik, hogy „Brüsszel”, vagyis az Európai Unió intézményei is mennyire korruptak. Tavaly év elején a kormányközeli sajtó egy jelentős része is szemlézte azt az Átlátszó részvételével készült kutatást, amelyből kiderült, hogy az Európai Parlament képviselőinek közel negyede keveredett már valamilyen problémás ügybe.

Csakhogy a kormánypárti szemlékből „kimaradt”, hogy a szabálysértéseket, összeférhetetlenségeket összegyűjtő adatbázisban előkelő helyen szerepeltek a magyar EP-képviselők is. Ahogy akkor írtuk: ugyan a 21 fős magyar küldöttség csak kis részét teszi ki az EP teljes létszámának, de a kifogásolható ügyek szempontjából kiemelkedő, hogy a magyar képviselők több mint fele (13 fő) keveredett már valamilyen problémás ügybe, elsősorban a hazai belpolitikával, közpénzes ügyletekkel összefüggésben.

 

A magyar EP-képviselők közül többen ugyanis még brüsszeli képviselőségük mellett is betöltenek hazai közpénzes állásokat. Három fideszes EP-képviselő például bekerült a közérdekű vagyonkezelő alapítványok vezetésébe, amelyekkel milliárdos, közvagyon-jellegét elvesztő pénzügyi és ingatlanvagyon felett rendelkezhetnek.

Rámutattunk arra is, hogy Deutsch Tamás fideszes képviselő vagyonnyilatkozatából kimaradt, hogy 2022-ig ő volt a Digitális Jólét Program miniszterelnöki biztosa. A program több botrány főszereplője volt, rajta keresztül  túlárazottnak tűnő munkákért jutottak közpénzhez kormánypárti üzletemberek és szervezetek, ráadásul a kifizetéseket részben EU-s pénzből finanszírozták. Azt is összegyűjtöttük és bemutattuk 2024-ben, hogy mit (nem) csinálnak a magyar EP-képviselők Brüsszelben a nagyjából havi 3 millió forintos fizetésükért.

2, Orosz TikTok-propaganda a magyar közmédiából

Egy másik nemzetközi kutatásban, a Firehose Projekt keretében azt vizsgáltuk, hogy a TikTok magyarországi közönsége mennyire van kitéve az orosz hátterű dezinformációs kampányoknak. Európa-szerte azonosíthatók olyan, a Kreml propagandáját terjesztő alternatív médiahálózatok, amelyek szálai Moszkváig vezethetők vissza, Magyarországon azonban egy kicsit más a helyzet: itt az oroszpárti üzenetek egyenesen az állami médiából jutnak el a közösségi platfomra.

A kutatás az orosz dezinformáció elsődleges (közvetlen orosz források) és másodlagos (az orosz propagandát átvevő európai források) szereplőit vizsgálta. Utóbbiak elsősorban a szélsőjobboldalhoz kötődnek az EU országaiban, ám a magyar TikTokon a klasszikus radikális szervezetek (például a Hatvannégy Vármegye, a Betyársereg vagy a Magyar Önvédelmi Mozgalom) elérése csekély, a szélsőjobbos szereplők közül egyedül Toroczkai László aktív és népszerű.

Nagy számú, nagy elérésű videót produkálnak azonban a kormányzati médiához köthető szereplők videói, vagy olyan, ismeretlen hátterű csatornák, amelyek a köztévék, a HírTV és a TV2 hírműsorainak részleteit terjesztik – ezek között rendszeresen találhatók olyan műsorrészletek, amelyek a Kreml narratíváját közvetítik kritikátlanul.

3, Orbán Ráhel, Rogán Antal és az influencerek esete

Elvileg a politikától független, a hazai turizmus népszerűsítését szolgáló akció volt az Magyar Turiszikai Ügynökség tavalyi #spiceofeurope kampánya, amelynek fénypontjaként több instagramos és tiktokos celebet hívtak meg budapesti luxusútra és bulira.

Azonban később a közbeszerzési adatbázisban megjelent beszámolóból kiderült: az MTÜ-höz köthető Visit Hungary Nonprofit Zrt kampányára közel 10 milliárd forintot kapott a New Land Media és a Media Dynamics Kft., a kormányzati reklámkampányokat évek óta intéző Balásy Gyula két cége. Bár az MTÜ ezt tagadta, a kampányban Orbán Ráhel is játszott valamilyen szerepet, legalábbis a kampányban szereplő egyik influencer videóján neki köszönték meg a meghívást. Az említett videó pedig férje, Tiborcz István egyik luxushotelében készült.

 

Balásy cégei régi, ismert közbeszerzés-bajnokok. Főként arról híresek, hogy ők készítik az Orbán-kormány kék propagandaplakátjait, ezekért a kampányokért pedig évi több tízmilliárd forint közpénzt fizet nekik az állam. Persze nem véletlenül esett rá ismét a választás, hiszen az influenszerbuli megrendelőjeként a Rogán Antal-féle Miniszterelnöki Kabinetiroda egyik alszervezete szerepelt.

4, Százmilliók az amerikai lobbizásra

Már nem az országimázs, hanem nyíltan a politikai építkezés eszköze a Danube Institute, amelynek szerződéseit októberben hoztuk nyilvánosságra. Az intézet szintén Rogán Kabinetirodájától kap pénzt (a Batthyány Lajos Alapítványon keresztül), és egyik fő tevékenysége külföldi, különösen amerikai közéleti szereplők finanszírozása.

Az intézet vendégkutatóként foglakoztatott partnerei még csak 76,76 millió forintot kaptak összesen, de 2024-re már 284,6 millió forintot fizetett ki összesen a közérdekű alapítvány. A szerződött partnerek között, Donald Trumphoz közel álló figurát is találunk, például Melissa Ford Maldonado, a Texas Public Policy Foundation politikai igazgatóját, az előző Trump-adminisztráció alkalmazottját, aki tagja a 2025 Projekt – Trump új elnöki programjának szánt tervezet – tanácsadó-testületének.

 

Az alapítványon keresztül olyan tevékenységeket is fizetett a magyar állam, amelyek az amerikai lobbitörvény szerint regisztráció-kötelesek lehetnek. Egy tavalyi szerződésben egy amerikai jobboldali újságíró havi 4500 dolláros (1,65 millió forintos) fizetésért vállalta, hogy „legalább havi két, minimum 650 szavas cikket készít amerikai és európai médiumok számára”.

Az amerikai jobboldali média szereplőivel az Orbán Balázs-féle MCC is épített kapcsolatokat. A kanadai származású videós, Lauren Chen például tavaly nyáron az MCC-feszt vendége volt – később róla derült ki, hogy cégét, a TENET Mediát orosz pénzből működtették: a pénzt az RT orosz állami propagandatévé munkatársai biztosították egy nemzetközi céghálón, köztük egy magyar cégen keresztül.

 

5, Szankcionált belorusz üzletember cége Magyarországon

Nem az RT-s fantomcég volt az egyetlen, gyanús keleti pénzmozgásokban érintett cég Magyarországon. Decemberben a Belorusz Oknyomozó Központtal (BIC) közösen derítettük ki, hogy Magyarországon jegyzett be céget Viktor Chevtsov, a belorusz Lukasenka-rezsimhez közel álló üzletember.

Chevtsov még 2020-ban regisztrálta PS Commodities nevű cégét, időközben azonban felkerült az EU szankciós listájára, ezután a céget törölte a NAV. Ezt megelőzően azonban – látszólag bármilyen üzleti tevékenység nélkül – sok százmillió forint folyt át a cégen. Chevtsov korábban több üzletben vett részt a Lukasenka-rezsimmel együttműködésben, ezek célja a gyanú szerint nemzetközi szankciók elkerülése, illegálisan szerzett vagyonok tisztára mosása volt.

Bemutattuk azt is, hogy Chevtsov cége körül a letelepedésikötvény-biznisz egyik szereplője ismerhető fel: Chevtsov és cége olyan címeket használt, amelyek a VolDan Investment – a vízumprogram egyik közvetítőcége – munkatársához köthetők, aki „a kormányzati befektetési program vezetőjeként” mutatkozott be, és korábban az orosz médiában is reklámozta a kötvényprogramot, mint „az EU-ba vezető utat”.

Idén is figyelünk majd a hazai sztorik mellett a Magyarországot érintő külföldi ügyekre, hisz biztosan lesznek. Addig is szavazz a 2024-es kedvencedre!

Top5-kulpol2024

Neked melyik volt a kedvenc külföldi sztorid?(Kötelező)

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42