A kommunizmus vidám végvonaglása - hétköznapi hadiállapotaink
Mi még láttuk Lenint. Ott voltunk Doberdónál, Trockij halotti ágyánál, és jártunk Krakkóban is, amikor még szabadon lehetett beszélni, írni:...
Európai tiltakozássá szélesedett a lengyel jogállamiság melletti kiállás: huszonkét EU-s ország bírái, ügyészei tüntettek együtt lengyel kollégáikkal a „szájkosár”-törvény ellen szombaton, Varsóban. A vitatott törvényt 2019 decemberében fogadta el a lengyel parlament alsóháza (Szejm). Jelenleg a felsőház (Szenátus) döntésére várnak. A törvényt sokadik alkalommal bírálta Brüsszel is.
Az „Ezer Talár menete” elnevezésű akciót különböző lengyel bírói és ügyészségi érdekvédelmi szervezetek – Iustitia Polska, Lex Super Omnia, Defensor Iuris, Wolne sądy (Szabad Bíróságok) – valamint a helyi Helsinki Alapítvány az Emberi Jogokért (HFHR) civil csoport szervezték. A varsói Legfelsőbb Ügyészség épülete előtt múlt szombat délután gyülekező igazságügyi dolgozók EU-s és nemzeti színű zászlókkal a kezükben vonultak át a lengyel országgyűlés alsóházának épülete elé.
A videón a liberális napilap, Gazeta Wyborcza élő tudósítását nézhetik vissza.
A tiltakozó menet élén Małgorzata Gersdorf, a Lengyel Legfelsőbb Bíróság első elnöke, Waldemar Żurek, a lengyel Nemzeti Igazságügyi Tanács tagja, Igor Tuleya, a varsói kerületi bíróság bírája, és az érdekvédelmi szervezetek, szakmai csoportok vezetői haladtak. A varsói Városháza illetékese szerint a több ezres tömeg a menet idején 30 ezer főre duzzadt. A helyi sajtó több ellenzéki politikust – például a Polgári Platformból (PO) Małgorzata Kidawa-Błońskát és a baloldali Robert Biedrońt – is felismert a tiltakozók között.
Az eredeti tervek szerint néma felvnuló tömeg több alkalommal is „Szabad bíróságokat!” skandálásba kezdett. A menetet vezető bírók két, a „Függetlenséghez való jog” és az „Európához való jog” feliratú bannert tartottak maguk előtt. Amerre a menet elhaladt, a varsói emberek spontán tapsolni és skandálni kezdtek: „Veletek vagyunk!” és „Köszönjük!” A bírók megtapsolták szimpatizánsaikat és szintén skandálva köszönték meg a váratlan gesztust.
A menet elsőként a köztársasági elnök palotájánál állt meg, ahol a bírák Andrzej Duda közbenjárását kérték.
„Sokan vagyunk. Gyakorlatilag az összes lengyelországi bíróság képviselteti magát, itt van közöttünk Małgorzata Gersdorf a lengyel Legfelsőbb Bíróság elnöke is” – kezdte a demonstráción elsőként beszédet mondó Żurek. Így folytatta: „Arra kérjük önt, elnök úr, hogy autonóm döntéseket hozó, független politikusként viselkedjen. Számítunk nyitottságára és bátorságára a december 20-án elfogadott törvénnyel kapcsolatban.”
A tüntetők közül sokan bírói uniformist, talárt viseltek.
„Azért vettem fel a bírói ruhám, mert nem magánemberként jöttem el tiltakozni. Arra tettem esküt, hogy munkám során megvédem az alkotmányt, a jogállamiságot és a polgárok jogait,“ idézte a ČTK cseh hírügynökség az egyik résztvevő újságíróknak adott nyilatkozatát. Hozzátette: „Még néhány hónappal korábban sem tudtam volna elképzelni, hogy bírói ruhában megyek tüntetni az utcára. Úgy tűnik, a felettünk uralkodni akaró kormányzat eltökéltsége meghaladja fantáziánkat.“
A lengyel igazságügyi reformot még az előző ultrakonzervatív PiS-kormány kezdte el négy évvel korábban. A lengyel kormány törekvéseit Brüsszelben úgy értékelik, hogy az uralmon lévő politikai elit politikai hatalma alá akarja vonni a lengyelországi igazságszolgáltatást. Éppen ezért az Európai Bizottság több jogi eljárást is indított Lengyelország ellen az európai jogi előírások megsértése miatt.
A lengyel kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) pártja még tavaly decemberben nyújtott be egy új törvényjavaslatot a parlamentben. A lengyel parlament alsóháza által 2019 december 20-án elfogadott törvény alapján
A lengyel kormány természetesen elutasítja a kritikát, és azt állítja, hogy a törvény célja az igazságszolgáltatásban érzékelt káosz megakadályozása. Mateusz Morawiecki szerint a mostani tüntető lengyel bírók az egykori kommunista bírók tanítványai, legalábbis ezt nyilatkozta a német Die Welt napilapnak.
Más a véleménye a tüntetőknek.
„Az utóbbi évek egyik legszégyenletesebb törvényéről beszélünk, amely nyilvánvalóan ellentétes az Európai Unió alkotmányával és jogrendszerével. A törvény felszámolja a bíróságok függetlenségét. Ráadásul nincs értelme annak sem, hogy tovább győzködjük szakmai alapon a törvény megfogalmazóit, mert nagyon jól tudják, miről van szó. Most csak abban reménykedhetünk, hogy tiltakozásunkról minél több helyen tudomást szereznek Lengyelországban és Európában is,” nyilatkozta a TVN24 hirtelevíziónak az egyik varsói tiltakozó.
Az európai szakmai szervezeteken biztosan nem múlik a tüntető bíró óhaja. Az Index.hu Eurologus blogja összegyűjtötte azon EU-s bírói testületeket, amelyek aggályaikat fejezték ki a lengyel igazságügyi reform újabb elemével kapcsolatban, valamint bemutatta a lengyel legfelsőbb bíróság állásfoglalását is.
A szlovák tájékoztatási iroda (TASR) arról számolt be, hogy a múlt héten Věra Jourová, a jogállamisági mechanizmusért, a demokrácia védelméért és a dezinformációval kapcsolatos kérdésekért felelős EB-biztos levelet küldött a lengyel hatóságoknak, amelyben felszólította őket a vitatott törvény jóváhagyásának felfüggesztésére.
Jourová levelét a lengyel miniszterelnök, a lengyel köztársasági elnök és a lengyel parlament alsó-, és felsőházának elnöke kapta meg. A cseh biztos ezen kívül javasolta Varsónak, hogy a vitás kérdéseket az Európai Tanács jogi szakértőivel vitassák meg.
Az új törvény elfogadása a lengyel bíróságok függetlenségét és a jogállamiasággot fenyegeti, érvelt Jourovához hasonlóan Dunja Mijatović, a strasbourgi székhelyű Európa Tanács emberi jogi biztosa is.
A varsói bírók demonstrációja egy valódi európai esemény volt, nemcsak tartalmát, de résztvevőit illetően is. A lengyel fővárosba, többek között, Franciaországból, Hollandiából, Írországból, Dániából, Horvátországból, Olaszországból, Norvégiából, Ausztriából és Csehországból is érkeztek résztvevők. A szervezők szerint összesen huszonkét európai országból – köztük Magyarországból – érkező bírók fejezték ki szolidaritásukat a helyszínen. A rendezvény idején a külföldi kollégák táblákat tartottak fel országuk nevével.
„Soha ennyi különböző jogrendszerű, kultúrájú és különböző országból érkező bíró nem találkozott még egy napon, egy helyen és egy nagyon világos cél miatt – idézte a PAP lengyel hírügynökség Jose Igreja Matos, az Európai Bírák Szövetségének (CCEJ) elnökét, aki szerint a szombati megmozdulásra még „évekig emlékezni fognak.”
„Azért jöttünk ide, hogy támogassuk a lengyel bírákat, de nem vagyunk politikusok. A jogállam, nem a politika miatt vagyunk itt,“ mondta John MacMenamin, az ír legfelsőbb bíróság tagja az Euronews riportereinek.
„Az Amszterdami Fellebbviteli Bíróság bírája vagyok, de nem holland bíróként veszek részt a tüntetésen, hanem európai bíróként jöttem, hogy támogassam a bírói függetlenség miatt aggódó lengyel kollégákat”- mondta Maarten Feteris a PAP lengyel hírügynökségnek.
„Több ezer kollégám elnyomják Törökországban a börtönökön kívül és belül. Nincs joguk bármit is mondani. Minden, amivel korábban rendelkeztek, ma már nincs. Azért vagyok itt, hogy beszéljek nemzetem szenvedéséről, és, hogy figyelmeztessem a lengyeleket: tudom, mi a hatalom következő lépése. Már láttam ezt a filmet. Tudom, hogy mi a vége,” – idézi a Financial Timesnak nyilatkozó Yavuz Aydin török bírót a Gazeta Wyborcza.
„A kormány új törvénye a helyi jogállamiság megsemmisítését megcélzó újabb lépés,“ magyarázta a cseh köztévé riporterének Tomáš Novosad, a Cseh Köztársaság Igazságügyi Szövetségének küldötte.
„Azért vagyunk itt, hogy felhívjuk a figyelmet a jogállamiság és a független bíróságok óriási jelentőségére“ – hangsúlyozta Edith Zeller osztrák bíró a TVN24 lengyel hírtelevíziónak.
„Franciaország erről a demonstrációról nem hiányozhat“ – tette hozzá az esemény előtt még külön videóban is üzenő Nathalie Leclerc-Garret, a francia bírák és ügyészek egyesületének alelnöke.
A lengyel ellenzék most azt tervezi, hogy elhalasztaná a törvényről szóló döntést a lengyel parlament felsőházában. Ismert: a felsőházban a lengyel ellenzéki pártok szűk többséggel rendelkeznek.
„A szenátus biztosítani fogja az alkotmányos szereplők zavartalan működését, valamint az igazságszolgáltatás, a végrehajtó és a törvényhozó hatalom kölcsönös függetlenségét,” ígérte Tomasz Grodzki a szenátus marsallja.
A lengyel felsőház javaslatokat élhet vagy teljesen is utasíthatja az új törvényt, csakhogy, a lengyel parlamenti demokrácia szabályai értelmében, a kormánypárti többséggel rendelkező alsóház rendelkezik a végső szó jogával.
A „szájkosár”-törvény ellen tiltakozott Donald Tusk, az Európa Tanács volt elnöke és korábbi lengyel miniszterelnök is, aki miután kitöltötte európai hivatali idejét, visszatért a lengyel belpolitikába.
A korábbi lengyel miniszterelnökhöz csatlakozott a lengyel demokratikus rendszerváltás ikonikus alaja, a volt köztársasági elnök, Lech Walesa is, aki szintén a PiS-kormány harcos ellenfelének számít Lengyelországban.
Za wszelką cenę nie można pozwolić na zniszczenie niezależnego sądownictwa. Dość ustępstw. Jeśli PIS uruchomi proces likwidacji sądownictwa ,wzywam do ponad milionowego marszu na Warszawę i zrobienia porządku ,będę na czele.
Lech Wałęsa— Lech Wałęsa (@PresidentWalesa) December 14, 2019
„Minden áron meg kell akadályozni a független bírói hatalom megsemmisítését,” írta Walesa a demonstráció napján twitterén. A volt elnök egyúttal ígéretet tett, hogyha a PiS folytatja az igazságszolgáltatás felszámolását, „egymillió embert hívok Varsóba a rend helyreállítására. Ott leszek a menet élén.” írta Walesa.
A lengyel ellenzéki pártok sem vesztegették az időt: az új év elején a Velencei Bizottság küldöttségét fogadták Varsóban. A kétnapos megbeszélésen Bulgária, Írország, Svédország és Németország szakértői a teljes lengyel ellenzékkel – a nemzeti liberális PO, a baloldali pártok és a Parasztpárt képviselőivel – tárgyaltak a lehetséges törvénymódosítási javaslatokról.
A Polgári Koalíció (KO) nevében Borys Budka frakcióvezető a találkozó után elmondta, hogy a törvénymódosítás miatt Lengyelországot kizárhatják az Európai Unióból.
A baloldali Oko.Press magazin összeállításában több tucat lengyel és nemzetközi jogászprofesszor által aláírt közös nyilatkozatot idézte, amely szerint a „szájkosár”-törvény összeegyeztethetetlen Lengyelország EU tagságával.
Ezzel szemben a liberális New York Timesban az új törvényről úgy vélekednek, hogy„az büntetné az igazságszolgáltatás függetlenségét védő bírókat, de kevésbé valószínű, hogy épp e törvény elfogadása miatt zárnák ki Lengyelországot az EU-ból.” A patináns amerikai napilap újságírója mindezt azzal indokolta, hogy „a magyarországi jogállamiság elleni támadás sokkal mélyebb, mint ami Lengyelországban történik.”
Vezető képünkön a talárba, bírói uniformisba öltözött tiltakozók egy csoportját látják a varsói Legfőbb Ügyészség épülete előtt 2020 január 11-én. Fotó: Marsz Tysiąca Tóg Facebook csoport.
Írta: Bőtös Botond
Ha már egyszer itt vagy…
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri adománnyal, vagy havi előfizetéssel. Kattints ide a támogatási lehetőségekért!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásMi még láttuk Lenint. Ott voltunk Doberdónál, Trockij halotti ágyánál, és jártunk Krakkóban is, amikor még szabadon lehetett beszélni, írni:...
Megváltoztak az utazási feltételek Lengyelországba: 48 órás negatív teszten kívül, kedd éjféltől az Európai Unió által elismert vakcinákkal beoltottak is...
Elsötétült a lengyel médiavilág egy része szerdán. A médiában dolgozók győzelmével végődött 2016-os ellenállás után legerősebb tiltakozásnak tartott akció huszonnégy...
Tízmillió eurót is elér az az összeg, amit a lengyelországi Piotr Skarga Intézet más radikális katolikus szervezeteknek juttatott el az...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!