Ma esély nyílhat az abortusz szabályozásának enyhítésére Írországban
Május 25-én újabb történelminek ígérkező referendum zajlik Írországban. Miután 2015-ben nagy meglepetésre az írek megszavazták, hogy „nemi megkülönböztetés” nélkül lehessen...
Rodrigo Duterte, a Fülöp-szigetek elnökének szövetségesei Pantaleon Alvarez házelnök vezetésével 1000 peso (kb. 5000 forint) költségvetési ráfordítást szavaztak meg az Alsóházban 2018-ra az Emberi Jogok Bizottságának, mely a különféle emberi jogi törvények és egyezmények betartását felügyelő alkotmányos szerv.
Körülbelül 112 jogalkotó szavazott együtt a házelnökkel, hogy gyakorlatilag ellehetetlenítsék a szervezet munkáját. A bizottság folyamatosan felszólal Duterte „drogok elleni háborújának” túlkapásai ellen, amelynek már 13 000 drogokkal kapcsolatban gyanúsított áldozata van.
A bizottságot az 1987-es Fülöp-szigeteki alkotmány hozta létre, hogy megakadályozza a Ferdinand Marcos 21 éves diktatúrája idején történt emberi jogtiprások megismétlődését. Duterte többször kijelentette, hogy felnéz a korábbi erős emberre, akinek 2016-os temetését engedélyezte a Libingan ng mga Bayani temetőben (Hősök temetője).
A nevetséges költségvetés a Duterte kormány legújabb lépése a szervezet ellen, melyet az illegális drogok elleni hadjárat akadályozójának tart.
De nem csak a bizottság ítéli el a drogkereskedelemmel gyanúsítottak önkényes meggyilkolását. Így tesz a politikai ellenzék, egyházi csoportok, és különféle civil szervezetek is. Duterte véres „háborúját” a nemzetközi közösségek, köztük az Európai Unió és az ENSZ Emberi Jogi Bizottsága is elítélik.
Alvarez házelnök egy interjú során beszélt arról, hogy miért döntött a többség a bizottság forrásainak megvonásáról:
Nem látom okát, hogy miért támogatná a kormány (a bizottságot). Önök az áldozatok helyett a bűnözők jogait védik.
A Kongresszus tagjainak kritikájára válaszul a bizottság tisztázta hivatalos kötelezettségét:
Sajnálattal látjuk, hogy a megbizatásunk folytonos tisztázása ellenére a szerepünket helytelenül a Fülöp-szigeteki demokráciával ellentétesnek, és nem azt segítőnek állítják be, mivel azon dolgozunk, hogy az összes köztisztviselő őszintén végezze feladatát és tartsa be az egyetemesen elfogadott emberi jogokat.
A bizottság kijelentette, hogy a minimális finanszírozással is folytatni fogja feladatainak ellátását:
Ezen körülmények ellenére sem fordítunk hátat alkotmányos kötelezettségünknek, hogy biztosítsuk mindenkinek az igazságos bánásmódot. Az emberi jogok iránt érzett aggodalom túlmutat a párthovatartozáson vagy a nézetkülönbségeken. Keressük a módját annak, hogy továbbhaladjunk és megküzdjünk a nehézségekkel, megfelelve eskünknek, hogy a népet és a Köztársaságot szolgáljuk – mert ez helyes, és erre van szükség jelenleg.
Miután a média beszámolt a bizottság 1000 pesós költségvetéséről, számos filipínó a közösségi médián fejezte ki felháborodását.
Ted, egy fiatal üzletember a Facebookon kritizálta a kormányt:
Az 1000 pesós Emberi Jogok Bizottsága költségvetés azt jelenti, hogy a kormány szar, és nem érdeklik az emberi jogok.
Kim Tanhui a Facebookon buzdította a filipínókat, hogy ne tűrjék az emberi jogok megsértését:
MINDEN ember emberi jogait védeni kell, akármilyen köztisztviselőt, jelöltet, vagy pártot is támogat.
Sajnos az utóbbi hónapokban elfogadottá vált, hogy a köz elviseli az emberi jogok és moralitás ezen nyilvánvaló figyelmen kívül hagyását. Ébresztő, emberek! Ezzel a kormány azt mondja, hogy az emberi jogaitok csak 1000 pesót érnek! Ezzel a kormány az Emberi Jogok Bizottságát, a testületet, melynek célja a ti megvédésetek a kormány visszaéléseitől, cselekvésképtelenné teszi.
@DonyaJemimah a Twitteren számolt egy kicsit, hogy kiemelje, mennyire tartják Duterte szövetségesei az emberi jogokat:
1K = BIZOTTSÁGI KÖLTSÉGVETÉS (EMBERI JOGOK)
1K = 103M FILIPINÓ = FEJENKÉNT 0,000009ÚGY TŰNIK, EGY CUKORKA IS TÖBBET ÉR, MINT AZ EMBERI JOGAINK ?
— sushi (@DonyaJemimah) 2017. szeptember 13.
Agnes Callamard, a bírósági eljárás nélküli, gyorsított eljárásban foganatosított vagy önkényes kivégzésekkel foglalkozó különleges ENSZ-előadó is döbbenetét fejezte ki:
Elítélendő és helytelen: a #Fülöp-szigeteki Kongresszus az Emberi Jogok Bizottságának éves költségvetését 20 dollárra csökkenti @ENSZEmberiJogok
— Agnes Callamard (@AgnesCallamard) 2017. szeptember 12.
Még az elnök néhány támogatója is megdöbbenését fejezte ki az Alsóház arcátlan lépése után. Mivel az Alsóház költségvetési eljárásban betöltött szerepe lényegében véget ért, most a Szenátus, a Fülöp-szigeteki Kongresszus felsőháza következik, amelynek tagjai rugalmasabban tudnak eltérni az elnök politikájától, mivel szélesebb körű, országos választással választják őket. Néhány szenátor már kiejentette, hogy a költségvetési vita folytatásakor vissza kívánja állítani a bizottság eredetileg javasolt 678 millió pesós (kb. 3 milliárd forintos) költségvetését.
Vajon megmarad ez a felháborodás, és hozzásegíti az ellenzéki szenátorokat, hogy megfelelőbb költségvetést biztosítsanak az Emberi Jogok Bizottságának? Hogyan fog Duterte kormánya manőverezni, hogy bizonyos legyen, a bizottság minimális költségvetéssel nem tud működni? Mindeközben aktivisták és számos, az üggyel foglalkozó csoport tartott nagygyűlést szeptember 21-én, hogy megemlékezzenek a statárium 45 évvel ezelőtti bevezetéséről, mely a Marcos-diktatúra hatalmas emberi jogsértéseinek kezdete volt – Duterte kormányának a lépései sem merültek feledésbe.
Ezt a bejegyzést a Global Voices Online magyar oldaláról vettük át. Szerző: Julius Rocas. Fordító: Kalmár Dávid. A bejegyzésre a Creative Commons 3.0 licenc vonatkozik.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásMájus 25-én újabb történelminek ígérkező referendum zajlik Írországban. Miután 2015-ben nagy meglepetésre az írek megszavazták, hogy „nemi megkülönböztetés” nélkül lehessen...
A Global Voices Advocacy [Képviselet] projektjének Netizen Report blogja az online jogok legújabb nemzetközi kihívásait, előrelépéseit, illetve trendjeit mutatja be....
Európa jövőjéről tart előadást szerda este Stephen Bannon Budapesten. Donald Trump egykori főtanácsadója magyarországi látogatása előtt Csehországban vett részt egy...
Politikai szempontból mi a jelentősége annak, hogy milyen „keretek” (frame-ek) szerint értelmezzük a híreket? Hogy jobban értsük ezt a folyamatot,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!