Global Voices

2015 a korrupciós botrányok éve volt Délkelet-Ázsiában

2015-ben három téma foglalkoztatta a médiát Délkelet-Ázsiában: a hadsereg által támogatott kormánypárt veresége a mianmari választásokon, az erdőtüzek miatt füstbe burkolt Indonézia, és a különböző országok kormányzó pártjait érintő korrupciós botrányok.

Malajzia miniszterelnökét azzal gyanúsították, hogy több mint 600 millió dollárt (mintegy 170 milliárd forintot) vágott zsebre szabálytalan banki tranzakciókból, amikben az ország befektetési cége is érintett volt. Thaiföldön a hatalmat 2014-ben megragadó juntát azzal vádolták, hogy korrupciós ügyletek kíséretében építettek egy látványparkot. Indonéziában lemondott a képviselőház zsarolási ügybe keveredett elnöke. A Fülöp-szigeteken pedig az alelnököt tartják folyamatos nyomás alatt vesztegetési ügyekkel.

Najib Abdul Razak maláj miniszterelnök elismerte ugyan, hogy 600 millió dollár van a bankszámláján, azt azonban tagadta, hogy állami pénzről lenne szó. Állítása szerint az összeget pártja választási kampányára adományozta egy közel-keleti támogató. Ezt sokan nem hitték el neki, és a lemondását követelték. Országszerte óriási tüntetéseket tartottak, és az internetes mémgyárat is beindította az ügy.

A maláj miniszterelnök és az állami tulajdonú befektetési cég, az 1MDB gyanús banki átutalásairól a Wall Street Journal közölt oknyomozó cikket:

Kétségek merültek fel a thaiföldi junta korrupcióellenes küzdelmével kapcsolatban, miután olyan vádak láttak napvilágot, miszerint csupán óriási kenőpénzek fizetésével épülhetett meg a Prachuap Khiri Khan tartományban található Rajabhakti történeti látványpark. Az építkezést megrendelő junta a királyság előtt kívánt tisztelegni hét népszerű uralkodó óriásszobraival. Az egyik tábornok beismerte, hogy vannak furcsaságok az üggyel kapcsolatban, így hivatalos vizsgálat indult. Bár a kormány szóvivői tagadták, hogy túlárazott lett volna a beruházás, a múlt hónapban határozatlan időre bezárták a parkot, hogy elejét vegyék a tüntetők politikai megmozdulásainak a környéken. Eközben a királyság megsértésével vádolják azokat a Facebook felhasználókat, akik a botrányos parképítésről szóló infografikákat lájkoltak vagy osztottak meg. Ezért a büncselekményért akár több éves börtönbüntetést is kiszabhatnak rájuk.

Ezen a karikatúrán a junta vezetője éppen megakadályoz egy parkban tartott tüntetést.

Setya Novanto, az indonéz képviselőház elnöke a gyanú szerint húsz százalékos tulajdonrészt követelt magának a 4 milliárd dolláros (több mint 1100 milliárd forintos) Freeport bányászati vállalatban, hogy az továbbra is az országban maradhasson. Az ügyben bizonyítékként bemutattak egy a Novato és Freeport vezetőinek megbeszéléséről készült hangfelvételt. Novato elismerte a követelését, amit állítása szerint ő csupán viccnek szánt. A házelnök december 16-án lemondott posztjáról, és etikai vizsgálat is indult ellene. Cselekedetét Indonézia-szerte elítélték.

Novantónak nem ez volt az első botránya. Azért is kritizálták, mert szeptemberben részt vett az elnökjelöltségért küzdő Donald Trump kampányrendezvényén.

A Fülöp-szigeteken Jejomar Binay alelnököt számos korrupciós vád érte azon – gyanú szerint – szabálytalan szerződések miatt, amiket még az ország pénzügyi központjául szolgáló Makati város polgármestereként kötött. Az idei elnökválasztás egyik legfőbb esélyeseként Binay politikai támadásoknak minősítette az ellene felhozott ügyeket. Szerinte ezek a vádak mindösszesen arra irányulnak, hogy kiüssék őt az elnöki posztért folytatott versengésből.

A korrupt Binay alelnökről szóló rengeteg mém egyike:

2015 arról marad majd igazán emlékezetes, hogy Mianmar a változásra szavazott. A délkelet-ázsiai régió többi részén viszont a politika arról szólt, amiről eddig is: olyan politikusokról, akik a hatalmat saját anyagi gyarapodásukra használják fel.


Ezt a bejegyzést a Global Voices Online magyar oldaláról vettük át. Szerző: Mong Palatino. Fordító: Somodi Dániel. A bejegyzésre a Creative Commons 3.0 licenc vonatkozik.

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42