Ma esély nyílhat az abortusz szabályozásának enyhítésére Írországban
Május 25-én újabb történelminek ígérkező referendum zajlik Írországban. Miután 2015-ben nagy meglepetésre az írek megszavazták, hogy „nemi megkülönböztetés” nélkül lehessen...
Évekkel ezelőtt a Berkeley Egyetem (Kalifornia) hallgatójaként részt vettem egy, a Sztálinizmus öröksége címmel rendezett kerekasztal-beszélgetésen. Mint sok minden egyéb a Berkeley-n, ez is egy nyilvános esemény volt. A felvezetést és néhány rövid felszólalást követően a hallgatóság tehetett fel kérdéseket. Egy furcsa ember jelentkezett elsőként, a jegyzeteit elhajigálva siettében. Bár kérdezés helyett inkább a saját elméletét fejtette ki: „Mi van akkor, ha a Sztálin nevéhez fűződő terror és éhínség igazából nem az ő műve volt, hanem egy csalóé? Egy gonosz Sztáliné!” Az elkövetkező néhány percben, a moderátor minden erőfeszítése ellenére, a hallgatóságnak volt alkalma megismerni a hozzászóló elképzelését, miszerint egy „második” Sztálin tehető felelőssé a kommunizmus valamennyi bűnéért.
Lehet nevetni rajta. Végülis első olvasatban a „két Sztálin elmélete” arról szól, hogy egy kaliforniai fejében milyen bizarr gondolatok támadhatnak a világ egyik legvéreskezűbb diktátorával kapcsolatban. Azonban barátunk nincs egyedül nézeteivel. Oroszország egyik meghatározó tudósának nevéhez hasonló hipotézis fűződik: a két Putyin elmélete.
Alekszander Dugin a moszkvai Lomonoszov Egyetem politológusa és konzervatív ideológus. Egy, az USA befolyását ellensúlyozni képes eurázsiai birodalom megteremtésének a szószólója, aki ezzel párhuzamosan eléggé nagy visszhangot kiváltó módon támogatja a kijevi kormány ellen harcoló kelet-ukrajnai szeparatistákat.
Néhány nappal ezelőtt Dugin bejelentette, hogy az egyetem elbocsátotta őt a Szociológia Tanszékről. Az ok: az ukrajnai krízis kapcsán vallott politikai nézetei. Kétségtelenül, a számos halálos áldozatot követelő májusi odesszai tüzet követően Dugin a következőket találta mondani egy interjúban: „Megölni mindet [a Kijev-pártiakat – a ford.]. Ez az egyetlen, amit Ukrajnában csinálni lehet. Professzorként ez a véleményem„. A megjegyzés nagy felzúdulást keltett és több mint tizenegy ezer ember írta alá azt a petíciót, amelyben Dugin elbocsátást követelték.
Különös módon a Lomonoszov tagadja, hogy kirúgta volna Dugint, akinek a neve még ott szerepel a Szociológia Tanszék honlapján. Dugin ennek ellenére állítja, hogy elküldték. Aki már azt is tudja, hogy kinek köszönheti ezt: a hold-Putyinnak.
A „gonosz Sztálinnal” szemben a hold-Putyin nem egy csaló „trónbitorló”, hanem az elnök sötét oldala – a jóságos „nap-Putyin” ellentéte. Dugin úgy gondolja, hogy a hold-alteregó a felelős azért, hogy Putyin időnként képtelennek tűnik arra, hogy az országot a helyes irányba kormányozza. 2012-ben megjelent könyvében (Putin versus Putin) Dugin már azelőtt foglalkozott az orosz elnök eme feltételezett kettős énjével, mielőtt megalkotta volna a „hold/nap” ellentétpárt.
Alekszander Dugin (www.democratic-republicans.us)
Он стал преемником по сговору ельцинских элит и благодаря эффективной информационной кампании. Теоретически он мог править, проводя совсем иную линию—никто не мог бы его одернуть за рукав в силу авторитарного характера российской политики. Его предшественники Горбачев и Ельцин спокойно разрушали Россию кирпич за кирпичом, и им все сошло с рук. Один спокойно умер в своей постели, другой до сих пор рекламирует пиццу и Vuitton.
Путин нам вначале был навязан, но стал по-настоящему популярным и народным, так как принялся делать то, что должен был делать болеющий за свой народ и свою страну совестливый и волевой русский человек. Итак, исходя из логики шести подвигов, Путин правил правильно, и мы его за дело поддерживали.
Putyin a Jelcin-elit konspirációjának és egy eredményes információs kampánynak köszönhetően vált a Kreml urává. Elméletileg adva volt a lehetőség, hogy egészen más módon kormányozzon. Senki sem irányíthatta őt, az orosz politika autoriter jellegének köszönhetően. Elődjei, Gorbacsov és Jelcin tégláról téglára lebontották Oroszországot, s megúszták. Az egyikük ágyban, párnák közt halt meg, a másik manapság pizzát és Louis Vuitton termékeket reklámoz.
Putyint úgy rakták a nyakunkra, de aztán megszerettük, amikor úgy döntött, hogy megteszi hazájáért, amit egy becsületes és erős akaratú orosz ember megtehet. A hat nagy vívmányának megfelelően, Putyin helyesen kormányzott és mi támogattuk őt ezért.
Dugin szerint Putyin nagy fegyvertényei megfeleltethetőek egy, a Nyugattal szembeszállni képes új birodalom létrehozásának lépéseit tartalmazó képzeletbeli lista pontjainak. Azonban a sorsdöntő pillanatokban Dugin hőse váratlanul megtorpant, vagy meghátrált.
На этом кончается идиллия, и начинается вторая графа баланса. Убытки и недостатки.
[…] Самым главным, впрочем, был седьмой подвиг. Он заключался в том, чтобы довести первые шесть подвигов до логического конца. Это значит: накрепко геополитически и идеологически привязать Кавказ к России; создать имперскую систему сочетания стратегического централизма с демократическим самоуправлением на низовом уровне; проводить во внешней политики независимый и результативный курс; разработать национальную идеологию; завершить чистку олигархата и остановить коррупцию; приступить к созданию сверхнациональных политических образований на пространстве СНГ (союзное Российско-Белорусское государство, Таможенный союз, «Евразийский союз» и т.д.).
На этом седьмом подвиге Путин споткнулся […]. Довести шесть первых шагов до логического конца, до точки необратимости Путин не смог, не сумел или… не захотел?
Az erények felsorolásának a végére értünk, most vessünk egy pillantást a mérleg másik serpenyőjére: Putyin hibáira és mulasztásaira.
[…] A legnagyobb jelentőséggel Putyin hetedik vívmánya bírt, mivel az az előző hat logikai zárókövét jelentette. A következő sorról van szó: 1. a Kaukázus geopolitikai és ideológiai értelemben vett szoros hozzákapcsolása Oroszországhoz; 2. egy, a stratégiai centralizmust és az alsóbb szinteken érvényesülő demokratikus önirányítást kombináló birodalmi szisztéma létrehozása; 3. a külpolitikának egy független és eredményeket produkáló pályára való állítása; 4. egy nemzeti ideológia kifejlesztése; 5. az oligarchia megtisztítása; 6. a korrupció megfékezése; 7. és végül: olyan szupranacionalista politikai entitások létrehozásának a kezdeményezése a Független Államok Közösségén belül, mint pl. egy egyesült Orosz-Belorusz állam, vámunió, „Eurázsiai Unió”, stb.
Putyin a hetedik lépéssel kudarcot vallott […] Nem volt képes az első hat következetes végigvitelére, odáig, ahonnan már nincs visszatérés. Nem tudta megcsinálni… Vagy nem akarta?
Az elnökkel kapcsolatos kétely csírái mára a hold-Putyin teóriájának gyümölcsévé értek Dugin elméjében. A VKontaktén, ahol több mint kilenc ezer követője van, közzétette elbocsátásának drámáját. Az elmúlt héten Dugin azt tervezte, hogy kérdőre vonja, vonja az egyetem rektorát, Viktor Szadovnicsij-t, hogy kiderüljön: a kormányon belül kinek a jóváhagyásával rúgták ki. (Dugin valószínűleg jól gondolja, hogy egy ilyen lépést magas helyen kellett, hogy jóváhagyjanak.) Kezdetben tartózkodott attól, hogy Putyint okolja, ehelyett úgy fogalmazott, hogy „bizonyos információk szerint” a Kremlen belüli ellenségei: egy általa „Hatodik Hadoszlop„-nak nevezett csoport tehető felelőssé a történtekért.
2014. július 1-én viszont Dugin megerősítette, hogy maga Putyin rendelte el a kirúgását. Ez nem jó jel. Ez a hold-Putyin műve. Más magyarázat nincs rá” – kommentálta az esetet.
Ez a bejegyzés eredetileg a Global Voices Online magyar oldalán jelent meg. Szerző: Kevin Rothrock, fordító: Szoboszlay György.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásMájus 25-én újabb történelminek ígérkező referendum zajlik Írországban. Miután 2015-ben nagy meglepetésre az írek megszavazták, hogy „nemi megkülönböztetés” nélkül lehessen...
A Global Voices Advocacy [Képviselet] projektjének Netizen Report blogja az online jogok legújabb nemzetközi kihívásait, előrelépéseit, illetve trendjeit mutatja be....
Európa jövőjéről tart előadást szerda este Stephen Bannon Budapesten. Donald Trump egykori főtanácsadója magyarországi látogatása előtt Csehországban vett részt egy...
Politikai szempontból mi a jelentősége annak, hogy milyen „keretek” (frame-ek) szerint értelmezzük a híreket? Hogy jobban értsük ezt a folyamatot,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!