Tavaly félmilliárd forintból gazdálkodott a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája
Közérdekű adatigényléssel tudtuk meg a HÖOK-tól, hogy milyen támogatásokat kapnak, és mennyit keresnek a szervezetben fontos szerepet betöltő tagok.
Egy, az Átlátszó Oktatás birtokába jutott, augusztus 27-i keltezésű e-mail alapján a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) hallgatókat kötelezne arra, hogy végezzenek „önkéntes” munkát a lassan 77 milliárd forint összköltségű Vadászati Világkiállításon. Az ingyenmunkát a diákok tanítási időben kénytelenek elvégezni.
Egy hallgató küldte el nekünk azt az e-mailt, melyben saját egyeteme, a MATE arról tájékoztatja őt és még számos diáktársát, hogy október 4-e és 10-e között a Vadászati Világkiállításon önkéntes munkát kell végeznie. (Az Egy a Természettel Vadászati és Természeti Világkiállítást szeptember 25. és október 14. között rendezik meg.)
A hallgatókat az egyetem arra kötelezi, hogy tanítási időben, a kiállítás szervezői által megszabott időpontokban segítsenek a szervezőknek a rendezvény lebonyolításában.
Az e-mail szerint az agráregyetem minden természetvédelmi mérnök alapszakos, nappali tagozatos hallgatója köteles részt venni a munkában, amennyiben másod- vagy harmadéves. A levélből kiderül, hogy a hallgatók kénytelenek önkéntes szerződést kötni a rendezvényt lebonyolító céggel, amely később, az órai távollétüket igazoló papírt fog kiállítani számukra. A rendezvényhelyszínen a diákok ásványvizet és ebédet kapnak, más módon azonban nem kompenzálják őket az elvégzett munkájukért.
A MATE szeptember 14-én, kedden – szintén egy tanítási napon – még eligazító napot is szervez a hallgatóknak. A levél végén Heltai Miklós, a Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézet igazgatója még egyszer kiemeli, hogy
„Mindenki részvételére feltétlenül számítunk!”
Nem világos, hogy egy felsőoktatási intézmény milyen alapon kötelezheti a hallgatóit arra, hogy tanítási időben – amikor egyébként előadásaik és szemináriumaik lennének – egy, az egyetemtől független helyen dolgozzanak mindenféle ellentételezés nélkül. Szintén kérdéses, hogy az eddig legalább 76,2 milliárd forintot felemésztő Vadászati Világkiállítás miért nem fizetett alkalmazottakkal működteti a rendezvényt, ahelyett hogy diákokat hozatna el az órájukról.
A Vadászati Világkiállítás megrendezését 2017-ben Semjén Zsolt, miniszterelnök-helyettes még csak 387,5 millió forintra becsülte. Januárban pedig arról is beszámoltunk, hogy az esemény fő helyszínét adó kongresszusi központ építése nem a tervek szerint halad:
Késésben van a vadászati világkiállításra 55 milliárd forintból épülő kongresszusi központ | atlatszo.hu
A Hungexpo a 2021-es Vadászati és Természeti Világkiállítás fő helyszíne lesz. A terület nettó 55 milliárd forintos revitalizációs programja 2019-ben kezdődött. Kovács Zoltán, a vadászati csúcsesemény lebonyolításáért felelős kormánybiztos ígérete szerint 2021 tavasz végére teljesen megújul az egész terület. Kilátogattunk a helyszínre megnézni, hol tartanak jelenleg a munkálatok.
Ráadásul éppen a napokban írtuk meg, hogy ismét 231,8 millió forinttal drágult a lebonyolítás költsége, ami így lassan eléri a 77 milliárd forintot. Ez az eredeti költségterv közel kétszázszorosa.
Kíváncsiak voltunk, hogy a hallgatói szerződés melyik pontja teszi lehetővé a kötelező „önkéntes” munkát tanítási időben, és hogy nem problémás-e a világjárvány idején tömegrendezvényekre küldeni a hallgatókat, ezért megkerestük az ügyben a MATE-t, a Vadászati Világkiállítást lebonyolító Egy a természettel Kft.-t, valamint az Innovációs és Technológiai Minisztériumot, a válaszok beérkezése esetén frissítjük cikkünket.
Őri Ádám
Címlapkép: Semjén Zsolt nemzetpolitikáért, egyházügyekért és nemzetiségekért felelős miniszterelnök-helyettes, az Országos Magyar Vadászati Védegylet elnöke és Kovács Zoltán, a 2021-es budapesti vadászati világkiállítás lebonyolításért felelős kormánybiztos a 26. Fegyver, Horgászat, Vadászat (FeHoVa) kiállításon a megnyitó után a Hungexpo Budapesti Vásárközpontban 2019. február 7-én – Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI
Ha már egyszer itt vagy…
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri adománnyal, vagy havi előfizetéssel. Kattints ide a támogatási lehetőségekért!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásKözérdekű adatigényléssel tudtuk meg a HÖOK-tól, hogy milyen támogatásokat kapnak, és mennyit keresnek a szervezetben fontos szerepet betöltő tagok.
Bemutatjuk, hogy a nagyobb egyetemek kollégiumai milyen árakkal várják a hallgatókat, és milyen egyéb lehetőségek vannak a lakhatás terén.
Az oktatók 4,6 százaléka, 868 fő dolgozik fizetés nélkül az egyetemeken. De a fizetés se sok: az 1.500 forintos órabért csak kevesen érik el.
Új szakszervezet alakult a Pécsi Tudományegyetemen, a kollektív szerződéssel kapcsolatos tárgyalások is haladtak, ám a megegyezés még várat magára.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!