A Légy te a bíró (You be the Judge) egy szórakoztató és igényes alkalmazás a brit igazságügyi minisztériumtól: különböző eseteknél ítélkezhetünk, és a piti vandalizmustól kezdve egészen a gyilkosságig terjedő skálán választhatunk magunknak ügyeket. Angolnyelv-tudás persze szükséges hozzá, de órákig el lehet ezzel szórakozni.
Az első lépés, hogy ellátogatunk a You be the Judge oldalára, ahol kedvünk szerint válogathatunk a minket érdeklő ügyekben. Összesen nyolc ilyen van:
Fenyegető magatartás;
Fiatalkorú bűnözés;
Vandalizmus;
Lopás;
Kábítószer-terjesztés;
Betörés;
Emberölés;
Gyilkosság.
Az emberölési és a gyilkossági ügy sztorija között az a különbség, hogy előbbinél véletlen, utóbbinál szándékos gyilkosságról van szó. Mivel ezek az érdekesebbek, és nem akarom elszpojlerezni az egészet, ezért a vandalizmussal vádolt Robert Hortonon mutatom be az alkalmazást.
Igényes történetek
Minden ügynek van egy vádlottja és van hozzá egy történet. A mi Robert Hortonunk például 23 éves és szabadidejét azzal töltötte, hogy összekarcolt három autót és legraffitizott egy garázsajtót. Ha egy kattintással továbbmegyünk, akkor pedig kiderül, hogy a vádlottat rongálás miatt egyszer már elítélték. Ezután jön a lényeg.
Minden egyes ügyben van 4-5 videó, ahol gyönyörű angolsággal egy-egy szakértő elmondja a tényeket és ellát minket általános információkkal nem csak az esettel, hanem a tárgyalással, joggyakorlattal, ítélethozással kapcsolatban is. A videók szövegei ráadásul szöveges formában is elolvashatóak.
A vandalizmusos ügyben például az első videóban (Tények az ügyről) egy jogi tanácsadó elmondja, hogy egy törvényszéki ügyet általában három esküdt hallgat meg, akik tagjai a közösségnek. A jogi tanácsadó feladata, hogy tájékoztassa őket a jogi kérdésekben. Ezek után jön egy videóbevágás a tárgyalásról, ahol hallhatjuk a tanúvallomásokat, ami alapján a vádlottat elítélték, majd megszólal a védelem és a vád is.
A vádlott adatlapján le van írva, hogy korábban már követett el rongálást. A védelem arra hivatkozik a videóban, hogy ez régi ügy, és a vádlott fiatal volt, ezért azt az ügyet nem szabad figyelembe venni. A vád szerint viszont nem tanult az esetből, és súlyosabb büntetés kell neki. Ez után kapjuk a kérdést, hogy „Szerintünk számít-e a büntetett előélet?”. A válasz pedig igen, nem, nem tudom.
A játékmenet
Igazából teljesen mindegy, hogy mit választunk, ugyanazt a szöveget kapjuk: a büntetett előélet általában súlyosabb ítéletet eredményez, de ezt az esküdteknek kell megítélni. Ezután jön a következő pont, a Súlyosbító- és enyhítő körülmények, ahol a vád és a védelem is elmondja az álláspontját. Nekünk ez után el kell döntenünk, hogy például az, hogy a vádlott részeg volt, jelentős-e az üggyel kapcsolatban. Ezután érkezik megint a standard válasz, hogy igen, számít, mert a részegség általában súlyosbító körülmény az esküdtek szemében.
A következő körben a védelem azzal jön, hogy a negatív ítélet miatt a vádlott elveszíti az állását, ami negatívan érinti a rehabilitációját. Nekünk el kell döntenünk, hogy ez releváns vagy sem, de általában azért enyhít a dolgon. Végül lehetőségünk van választani négy lehetséges büntetés közül:
500 font bírság;
100 óra közmunka és két hónapos megfigyelés;
200 óra közmunka négy hónap megfigyeléssel és két évig heti ellenőrzéssel;
börtön.
Ha választottunk, utána a rendszer nemcsak azt mutatja meg százalékos arányban, hogy a többi bírójelölt milyen büntetést szabott volna ki, hanem, hogy maga a bíróság milyen ítéletet hozott a való életben.
A lényeg a tájékoztatás és az okítás
Alapvetően a játék végtelenül szórakoztató. A videók megtörtént eseményeket dolgoznak fel, tehát tényleg igényesek és részletesek. Azt is érdekes megnézni, hogy az értékrendem egyezik-e az általános bírói elvekkel és a nagy többség értékrendszerével, emellett pedig folyamatosan tájékoztat és próbál okítani a rendszer.
Erre az egyik legjobb példa a fiatalkorú bűnözés, ahol az aktuális narrátor szépen elmondja, mit kell az ilyen esetekben figyelembe venni, mit ajánlatos elkerülni, mi az ő dolga miegymás. de direkt nem szpojlerezek el semmit, tényleg érdemes végigcsinálni.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A Tanközlönyt megalkotó társaság újabb projektbe kezdett és meghívtak minket Hollókőre, hogy töltsünk el velük két napot, így közelebbről megismerhessük,...
Fórumot tartottak a magyar művészeti egyetemek a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A téma a kultúrfinanszírozás és az Magyar Művészeti Akadémia volt,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!