PODCAST

Kerület- és párthatárokon átívelő, közpénznyelő kartellek a fővárosban

Letartóztatások és vádemelések rázzák meg a budapesti közéletet. Az elmúlt időszak híradásai adtak sajátos hátteret az Átlátszó legújabb podcastadásához, amelyben a fővárost keresztülszövő céghálókról, elsősorban a zöldfelület-fenntartással kapcsolatos örök nyertes vállalkozásokról beszélgettünk. Kerényi György, a Szabad Európa újságírója már évekkel azelőtt foglalkozott a különös céghálózattal, hogy annak központi figuráját idén előzetes letartóztatásba helyezték. A társaságcsoport fővárossal kapcsolatos ügyeiről pedig kollégánk, Fülöp Orsolya írt.

Közétkeztetés, útjavítás, parkfenntartás, parkolás – sorolja Kerényi György, a Szabad Európa újságírója azon területeket, ahol az önkormányzati megrendelés biztos bevételt biztosít olyan vállalkozások számára, amelyek keretszerződésekkel hosszú időre be tudják betonozni magukat egy területre. Kerényi az ellenzéki áttörést hozó 2019-es önkormányzati választást után egy évvel kezdett a témával foglalkozni. Arra volt kíváncsi, hogy a politikai fordulat érintette-e az önkormányzati közbeszerzéseken korábban taroló cégeket. Oknyomozásából kiderült, hogy a parkfenntartó, kertészeti bizniszt biztosan nem: azt politikai ciklusoktól függetlenül egy cégcsoport uralja a fővárosban.

A társaság valós teljesítéssel, családi vállalkozásként indult a kilencvenes-kétezres években, és a Szabad Európa munkatársa arra lett figyelmes, hogy mindegyikben felbukkan egy Zámbó Zsolt nevű figura. Az illető a parkolásbiznisszel is kapcsolatba került, és idén a nyomozóhatóságokkal is, amikor őrizetbe vették, majd előzetes letartóztatásba helyezték. Ezzel egyidőben foglaltak le egy piros Ferrarit a csomagtartóban félmilliárd forintnyi összeggel. Az autónak és tulajdonosainak már kollégánk, Fülöp Orsolya járt utána.

 

Ahogy azt is az Átlátszó munkatársa írta meg, hogy a cégháló a Főkerttel is kapcsolatban áll, és a budapesti önkormányzattal sem mostanság indult a kapcsolata. Az első szerződést még Tarlós István idején írták alá, viszont annak ellenére élt tovább, hogy nem feltétlenül élvezte a fővárosi közgyűlés támogatását. Erről és a cégalapítások, illetve a letartóztatások közti időről részletesen lehet hallani podcastunkban, ahol elhangzik az is, hogy mekkora nagyságrend is ez a tevékenység. (Spoiler: kerületenként milliárdos).

 

Szó esik az adásban továbbá kétszer számlázott tételekről, Hagyó-árvákról, a NER ellenzékkontrolljáról, számlagyárakról, illetve arról, hogy miként lehetne a kartelleket megkerülni, és miért nem teszik mégsem. A beszélgetőpartnerek érintik azt is, hogy a letartóztatásokhoz vezető ügyek mennyiben állhatnak egymással kapcsolatban, illetve van-e olyan szereplő, aki összeköti ezeket.

 

Kerényi György a rendszerváltás környékén kezdte újságírói pályáját, részt vett a Tilos rádió és a Roma Sajtóközpont alapításában. A kilencvenes években hét évig a Magyar Narancs újságírója volt. 2000-ben a régió első roma rádióját, a Rádió C-t alapította meg, 2006 és 2010 között a Kossuth rádió főszerkesztője volt. 2013-ban főszerkesztője a vs.hu portálnak, később egy rövid ideig a Pesti Hírlap című lapnak. Botka László miniszterelnök-jelöltsége idején, Botka kérésére kommunikációs vezető volt, de segédkezett fogvatartottak által készített börtönrádió működésében is.

A teljes beszélgetés meghallgatható Youtube-onSoundcloudonSpotifyon, Player.fm-en és további helyeken.

SHOW NOTES:

„Ha beindul a Ferike, nem bírtok vele” – a Facebookon villogott a számlagyárban lefoglalt szuperferrarival: https://atlatszo.hu/kozpenz/2023/11/22/ha-beindul-a-ferike-nem-birtok-vele-a-facebookon-villogott-a-szamlagyarban-lefoglalt-szuperferrarival/

A Főkertnél is kaszált a parkfenntartási bizniszben utazó nyerő négyes: https://atlatszo.hu/kozpenz/2024/07/18/a-fokertnel-is-kaszalt-a-parkfenntartasi-bizniszben-utazo-nyero-negyes/

Fülöp Orsolya cikkei az Átlátszón: https://atlatszo.hu/szerzo/fuloporsolya/
Hont András Facebook-oldala: www.facebook.com/hontandras75
Az Átlátszó Facebook-oldala: ⁠⁠www.facebook.com/atlatszo.hu/
Az Átlátszó Instagram-oldala: ⁠⁠www.instagram.com/atlatszo/?hl=hu

Az Átlátszó Twitter-oldala: ⁠⁠twitter.com/atlatszo
Az Átlátszó YouTube-oldala: ⁠⁠www.youtube.com/c/Atlatszovideo
Az Átlátszó Tumbrl-oldala: atlatszo.tumblr.com

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42