Másodfokon is a kínai szerződések kiadására kötelezte a közmédiát a bíróság
A tavaly májusi adatigénylés teljesítését arra hivatkozva vitatja már több mint fél éve a közmédia, hogy nem tudják megtalálni a kínaiakkal kötött szerződéseket.
A tényadatok szórványosak, a nyilatkozatok szűkszavúak. A Paks II Zrt. szerint elmozdult a fal, az OAH szerint csak megelőzték az esetleges elmozdulást, a Roszatom szerint minden a tervek szerint zajlik, a német tulajdonú kivitelező pedig hallgat. Mellesleg szépen keresett az elmúlt pár évben az orosz-magyar projekten.
„Valami történt Paks2-n” – fordult egy vélhetően helyi forrás Hadházy Ákoshoz, akinek üzenetét a parlamenti képviselő január elején tette közzé Facebook-oldalán. „Állítólag a Roszatom nem fizeti ki a Bauer minden tételét, ezért a német cég leáll, amíg nem rendezik a pénzeiket” – írta a forrás. „Van egy tény még emellé, a részben kitermelt 5-ös blokk medencéjében a 10-15 m magas rézsűfal megdőlt, ami miatt rengeteg földet tettek most oda, szóval ez csak napok kérdése, hogy kiderüljön, ezt minden helyi melós is látta, tudja.”
A Paks II telephelyen egyelőre a talaj-előkészítés kezdődött el, azaz a munkagödör kiásása, a föld elhordása, a talaj megszilárdítása és az ún. résfalazás. A résfal célja, hogy megakadályozza a talajvíz befolyását a munkagödörbe, ami nem csak a munkagödör, hanem a terület közvetlen szomszédságában üzemelő Paksi Atomerőmű védelme miatt is szükséges. Ugyanis – ahogy Timár Gábor geofizikus, az MTA doktora, tanszékvezető egyetemi tanár az Átlátszónak elmagyarázta – ha egy több százezer tonnás épület egyik fele alatt hirtelen pár centi- vagy deciméterrel lejjebb kerül a talajvízszint, az bemozdíthatja az épületet. Jelen esetben a legközelebb lévő IV-es blokkot.
A talaj-előkészítési munkák dandárját a német tulajdonú Bauer Magyarország Speciális Mélyépítő Kft végzi. A vállalat 2020-ban nyerte el a Roszatom tenderét, a megbízás összege az akkori tervek szerint 179 millió euróra rúgott volna. Átlapoztuk a Roszatom tender-adatbázisát, és az ott elérhető dokumentumok tanúsága szerint a munka díja az idő előrehaladtával jelentősen megemelkedett: a szerződés végösszege a módosítások szerint közel 524 millió euró, azaz mai árfolyamon nagyjából 215 milliárd forint. (A teljes Paks II projekt eredetileg tervezett költségvetése 12,5 milliárd euró.)
A tenderdokumentáció szerint a Bauer Magyarország Kft. feladatai a kivitelezési munkák mellett az engedélyek megszerzésére és az ehhez szükséges műszaki tervek elkészítésére is kiterjedtek. Az ütemterv szerint 2024. június 15-ig kellett (volna) készen lenni a leendő 5-ös, és december 31-ig a tervezett 6-os blokk munkaterületének talajszilárdítási feladataival. A fennmaradó talaj-előkészítési munkákat 2025. júniusában kell befejeznie a Bauer Magyarország Kft-nek.
A Bauer Magyarország Kft. 1990-ben alakult. A cég az elmúlt öt évben jelentős növekedést produkált: árbevételük 5,99 milliárd forintról 26 milliárdra, adózás előtti eredményük pedig 313 millió forintról 1,8 milliárdra nőtt 2019-ről 2023-ra. Az alkalmazottak száma 50-ról 329-re emelkedett. A cégbeszámolók szerint a 100 százalékos tulajdonos német Bauer Spezialtiefbau GmbH utoljára 2019-ben vett ki osztalékot, 343 millió forintot a magyar kft-ből.
Hadházy Ákos posztját követően tájékoztatást kértünk a Bauer Magyarország Kft.-től, a Paks II Zrt.-től, a Roszatomtól és az Országos Atomenergia Hivataltól is.
A Paks II Zrt. megkeresésünkre lényegében annyit közölt, hogy „a talajszilárdítási munkák mind az 5., mind a 6. blokk nukleáris szigetének területén befejeződtek”, és „a kivitelezés továbbra is az előírások maximális betartásával és betartatásával, az OAH folyamatos felügyelete mellett zajlik.”
Az OAH arról tájékoztatta az Átlátszót, hogy a sajtóban megjelent értesüléseket („rézsűfal dőlése”) sem a monitoring rendszer adatai, sem a helyszíni ellenőrzések, sem pedig a Paks II Zrt által szolgáltatott adatok nem erősítették meg. Válaszukból ugyanakkor kiderül, hogy
a Paks II. Atomerőmű Zrt. saját hatáskörben egy „esetleges elmozdulást megelőző céllal intézkedett az 5. blokk munkagödör déli falának megtámasztásáról.”
„A Paks II. Atomerőmű Zrt. napi többszöri frissítéssel ellátott monitoring rendszert működtet, amelyhez az OAH közvetlen hozzáféréssel rendelkezik. A monitoring rendszer többek között az 5. blokk munkagödrének állapotát, a talaj mozgását is folyamatosan méri, az esetleges kockázatok mielőbbi kezelése érdekében értesítési, beavatkozási és megállítási szintek kerültek meghatározásra.” – közölte a nukleáris hatóság. Tájékoztatásuk szerint „a területelőkészítési tevékenységek során mindezidáig nem történt olyan mértékű eltérés vagy nem-megfelelőség, amely az OAH közvetlen beavatkozását indokolta volna.”
Amint írták, az OAH legalább heti rendszerességgel tart ellenőrzéseket, és közép- és felsővezetői szinten is rendszeres szisztematikus bejárásokat tart az építési területen, emellett szükség szerint további célzott ellenőrzéseket is végez. Azonban a kivitelezési tevékenység során felmerülő kockázatok kezelése elsődlegesen a Paks II. Atomerőmű Zrt. hatáskörébe tartozik, tájékoztatott a hatóság.
Másnap a Világgazdaság idézte a Paks II Zrt. a lapnak adott közleményét, amely viszont konkrétan elmozdulást említett: a monitoring-rendszer adatai alapján „az elmozdulás mértéke a beavatkozást igénylő – a tervekben előzetesen rögzített – határértéket ugyan nem érte el”, de a biztonság kedvéért, „továbbá az ünnepek alatti csökkentett rendelkezésre állást figyelembe véve” a falszakasz megerősítése mellett döntöttek.
A Roszatomtól szerettük volna megtudni, hogy mi tette szükségessé a fal megtámasztását, hogy kivitelezési vagy tervezési hibáról van-e szó, és hogy mikor orvosolja a hibát a kivitelező? A céget kérdeztük emellett az állítólagos elszámolási vitáról, a szóban forgó összegről, és a kifizetés visszatartásának okáról is.
Kérdéseinkre sajnos nem kaptunk érdemi választ a Roszatomtól, mindössze a korábban a Portfolión megjelent közleményüket küldték el. Eszerint „a BAUER Magyarország Speciális Mélyépítő Kft. a Paks II. Atomerőmű megvalósítási ütemtervének megfelelően a szükséges terjedelemben elvégezte a paksi 5. és 6. blokk majdani nukleáris szigete alatti talajszilárdítást. Az ütemterv szerint fennmaradt, a segédobjektumok létesítését célzó munkálatokat a BAUER Kft. 2025. 2. és 3. negyedévében hivatott elvégezni.” (Az általunk talált ütemterv szerint azonban júniusban kellene befejezniük a további munkákat.)
Érdeklődtünk néhány szakértőnél is, azonban egyelőre nem rendelkeztek pontosabb információkkal.
Természetesen többször kerestük a kivitelezést végző Bauer Hungária Kft-t is, választ azonban nem kaptunk. Telefonon kurtán annyit hoztak tudomásunkra, hogy semmilyen megkeresésre nem reagálnak, és közleményt fognak kiadni az ügyben. Cikkünk megjelenéséig nem találkoztunk a Bauer Kft. közleményével.
Segíts nekünk megtervezni az évet, töltsd ki ezt a rövid és anonim kérdőívet!
Fülöp Orsolya
Nyitókép: Hadházy Ákos nyilvános politikusi Facebook-oldala. A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA tavaly májusi adatigénylés teljesítését arra hivatkozva vitatja már több mint fél éve a közmédia, hogy nem tudják megtalálni a kínaiakkal kötött szerződéseket.
Heti lapszemlénk.
2024-ben 760 erőszakos cselekedetet követtek el újságírók ellen világszerte, közel 100 fő hollétéről pedig semmit sem lehet tudni.
Csányi Gergely könyve arról szól, hogyan fonódik össze a szex és gazdaság, illetve a gazdaságnak milyen szexuális vonatkozásai vannak.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!