Az Átlátszó értesülései szerint a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. (MNKH) szerződést bontott valamennyi afrikai partnerével. Azokkal is, akikkel mindössze pár hónapja szerződött. A hivatalos indokot egyelőre nem ismerjük, forrásaink a nem elég hatékony ügymenettel, az állami ráfordítást igazoló eredmények hiányával, és a zavaros kapcsolatrendszerrel magyarázzák az állami export-élénkítő cég lépését. Balogh Sándor, a vizes vb gazdasági igazgatója ugyanakkor „informális” kereskedőház-üzemeltető maradhatott Botswanában.
Botswanában zömében szegény emberek laknak, azok is kevesen. Mégis vannak, akiknek megérné ott üzletelni. Több befolyásos üzleti kör is vetélkedett a lehetőségért, hogy magyar állami hátszéllel kereskedőházat működtessen.
Az egyik társaság kapcsolatrendszere régi vágású balos fegyverkereskedőktől az Orbán-kormány utazó nagykövetéig terjed. A másik csapatot Seszták Miklós patronálja külügyes forrásaink szerint.
Az MKNH mégis bezáratta az összes afrikai kereskedőházat. De Seszták mentoráltja – ahogy a külügyben mondják – „informálisan” maradhat.
A külügyben remélt majdani magyar üzletek Botswanában szintén kötődnek a Fideszhez. Egy volt polgármester kisrepülőgépgyára, illetve egy kormányzati stratégiai partner sajtüzeme.
A szomszédban felbukkant egy időre Semjén Zsolt lánya is. Persze hogy egy vadászparadicsomban.
Messze van, ki menne oda ellenőrizni? Lehívom a pénzt, és huss. Egy az afrikai térségben járatos üzletember ennyivel intézte el kérdésünket, mi értelme lehet tülekedni egy botswanai üzletért. Meglehet, túlzó a leírás, de tényleg nehéz jóhiszemű magyarázatot találni az ország száraz adatainak ismeretében.
Botswana mintaállam a kontinensen, ami a demokratikus berendezkedést illeti. Az Economist 2016-os demokrácia-indexe szerint Afrikában a harmadik, a Transparency International szerint a kontinens korrupcióval legkevésbé fertőzött állama.
Csakhogy a 2,2 milliós lakosság nem kecsegtet óriási piaccal. Ráadásul a jövedelmi eloszlás ebben a gyér populációban is meglehetősen szélsőséges, a harmadik legkirívóbb a világon. A munkanélküliség meghaladja a 17 százalékot, a lakosság 19 százaléka pedig mélyszegénységben él.
Az ország legfőbb bevételi forrása a bányászat: Botswana a világ második (karátértékben első) gyémánt-termelője. A termelés fele állami kézben van, a másik felére pedig dél-afrikai és holland cégeknek van koncessziója. Más országok befektetőinek nem nagyon osztanak lapot. Különösen nem a magyaroknak, ahol a legzsírosabb oligarcha is legfeljebb kifutófiú lehet a botswanai gyémántbánya-tulajdonosokhoz képest.
Mindennek fényében érthetőnek tűnik, hogy a magyar-botswanai kétoldalú kereskedelmi forgalom a KSH adatai szerint elenyészőnek mondható, mindössze 482 ezer dollárt tett ki tavaly. Ezzel Botswana Magyarország marginális, 170. külkereskedelmi partnere.
Mégis jelentős erők, a magyar politika-holdudvari gazdaság feketeöves kavarógépei lökdösődnek az államilag felkent kereskedőház-üzemeltetői szerepért.
Fontoskodásuknak nyomatékot adhat, hogy az állami érdekeltségű Eximbank az éves kereskedelmi forgalom csaknem tízszeresét kitevő, 419 millió dolláros országlimitet számolt ki Botswanának. Ez, az OECD-mutatók alapján kalkulált összeg azt jelenti, hogy mindösszesen ekkora összeggel hitelezhető/biztosítható üzlet ebben a relációban. Ám információink szerint ilyen kölcsönt még nem igényelt senki.
Intim szappan botswanai szocdem pártvezértől magyar állami támogatással
A reménybeli magyar befektetők egy helyi nagyágyút, Duma Boko ellenzéki vezetőt is leigazolták. Boko magyar üzlettársa Imre Gábor, akinek van már tapasztalata afrikai kereskedőház-üzemeltetésben. Forrásaink szerint Imre számíthat Mendelényi Dániel utazó nagykövet támogatására is. Mindkettejüknek van némi köze a határzáró kerítésbizniszhez is.
A részben Duma Boko érdekeltségében álló Hungbots Ltd. működtette a közelmúltig a Botswanai fővárosban, Gaborone-ban működő magyar kereskedőházat az állami MNKH Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt.-vel kötött szerződés alapján – erről a botswanai sajtó nyomán a magyar 168 Óra is hírt adott.
Boko az országot kormányzó jobbközép erő szociáldemokrata ellenzéki összefogását (Umbrella for Democratic Change) vezeti, a 2019-ben esedékes választásokon esélyes lehet akár az államfői posztra is.
Egy külügyminisztériumi belső irat, amibe bepillantást nyertünk, személyesen Bokót mondja a botswanai magyar kereskedőház első üzemeltetőjének. Az MNKH-nak lapunk kérdésére írt válaszából ugyanakkor az derül ki, hogy a Boko-féle Hungbotsal szerződést bontottak: „az MNKH Zrt.-nek jelenleg nincs hatályos szerződése a Hungbots Ltd-vel, hiszen a korábban kötött szerződés 2016 áprilisában megszűnt”.
A Hungbots vicces cég. A jelenleg is az MNKH-logójával díszített Facebook-oldala szerint mintha Detki kekszet, illetve hölgyeknek szánt intim tisztálkodószert árulna.
A Hungbots másik tulajdonosa Imre Gábor magyar üzletember, az Ayudate Holding kockázati tőkebefektető ügyvezető-frontembere. Külügyi forrásaink szerint Imre elsősorban Mendelényi Dániel utazó nagykövettel ápol jó viszonyt, de többen említették a Tombor-fivéreket, Tombor András fidesz-közeli gazdasági háttérembert, és a Külügyminisztériumban dolgozó Tombor Bálintot is vele kapcsolatban.
Mendelényivel közös üzletük is volt, 2013-2015-ben a Metalcom Távközlési és Rendszerintegrátor Kft., amelyben mások mellett üzletrésze volt az Ayudate Holdingnak és Mendelényinek is, illetve 2015 elejétől Bozó Zoltánnak, aki 2014-ben fideszes polgármester-jelölt volt Szentesen. 2015-ben a Metalcom részvénytársasággá alakult, tavaly év végi beszámolójuk szerint Bozó és Mendelényi még a két legnagyobb tulajdonos volt, az Ayudatét azonban ekkor már nem látni.
A Metalcom Zrt. volt az egyik olyan cég, amelynek az MVM farvizén leesett egy többmilliárd forintos üzlet a műszaki határzár építéséből a szerb határszakaszon. Imre Gábor és az Ayudate kapcsolatrendszere azonban legalább ennyire vezet balos irányba is.
A dán anyacég, az Ayudate Investment Group Aps egyik igazgatója, Terner Géza nevét nemzetközi korrupciós ügyekben emlegették, egy ilyen nevű férfit jelenleg is köröznek az Alstom-metrókocsi-beszerzés kapcsán.
A magyar Ayudate ugyanakkor már a NER-ben nyert infokommunikációs közbeszerzéseket. Médiabefektetése volt a Juventus rádió üzemeltetője 2013-2015-ben, illetve átvett három tematikus tévécsatornát az IKO-csoporttól, amit utóbb szintén tovább passzolt.
Véletlen vagy sem, de az IKO-nak is akad afrikai kötődése. Az Átlátszó mutatta be azokat a strómanokat, akik az IKO-csoporthoz köthető magyarországi médiabefektető, a luxemburgi Mangusta Invest SA mögött állnak. Joelle Mamane az orosz-angolai államadósság-bizniszben tevékenykedett dél-afrikai-brit oknyomozó újságcikkek szerint. Tombor András Atmedia Kft.-jében a Mangusta tulajdonostárs és bőkezű hitelező is.
Hujber-közeli fegyverkereskedő a kereskedőházbizniszben
Az Ayudate és a tököli Dunai Repülőgépgyár Zrt. nevű fegyverkereskedő közös befektetése a Magyar-Afrikai Fejlesztési Kft., amely az idén nyerte el az MNKH Zrt-től a szubszaharai régió (tíz ország, köztük Niger, Mali, Nigéria) kereskedőház-üzemeltetését 273 millió forint értékben.
A Dunai Repülőgépgyár részvényese, Kovács Géza a kilencvenes években az igazgatóság, majd a felügyelőbizottság tagja volt Hujber Ottó Intertraverz Zrt.-jében. Az egykor az MSZP vállalkozói tagozatát vezető Hujber orosz államadósság-lebontóként vált ismertté. Mi is sokat írtunk róla, legutóbb offshore-bankjáról, a St. Vincent-i Loyal Bankról.
Az Átlátszó a Loyal Bank és a bolgár maffia kapcsolatát elemezte, a 444 pedig egészen a letelepedési kötvény-bizniszig felfejtette a szálakat.
Hujber és a Dunai Repülőgépgyár közös üzlete volt, hogy Mi-8-as orosz helikoptereket értékesítettek Etiópiába. A repülőgyár most ismét Etiópiában tervez üzletelni: villamosokat adnának el, bár a legfrissebb hírek szerint a térségben meglehetősen aktív kínai üzletemberek elhappolták előlük a beszerzést.
Seszták embere győzött
Azt hinnénk, az Ayudate-repülőgépgyár-Boko pártelnök csapat hátszele elég erős megtartani a távoli kereskedőházat. Tévedés. Vannak, akik még egy ligával feljebb játszanak. A HTCC (Hungarian Trade and Cultural Center) húzóneve IMO-s moszkovita, akinek a NER-be igazodáshoz kapóra jött Seszták Miklós fejlesztési miniszter támogató jó szándéka.
Az úgynevezett afrikai regionális iroda, köztük a botswanai kereskedőház működtetésére kiírt pályázaton idén februárban hirdetett eredményt az MNKH. A győztes a Balaton (Pyt) Ltd. és a Magyar Ház HTCC Kft. lett közös ajánlattevőként. A két cég 142 millió forintért vihette a megbízást.
A Balaton (Pyt) a Dél-afrikai Köztársaságban, a HTCC pedig Marokkóban működtetett már ekkor kereskedőházat. Előbbi cég vezetője André C. Van Zyl, aki katonai főiskolán MBA-zett Dél-Afrikában, 2012-ig pedig Budapesten dolgozott a Nemzetközi Cselgáncs Szövetségben elnöki tanácsadóként – e szövetség tiszteletbeli elnöke Vlagyimir Putyin orosz elnök.
A Magyar Ház – HTCC Kft. frontembere, közvetett résztulajdonosa Balogh Sándor, jelenleg szlovák lakcímen élő szerencsi vállalkozó. Balogh a Magyar-Afrika Társaság elnökeként többször is hitet tett a kontinens mellett. A Népszavának adott 2014-es interjújából pedig az is kiderül, hogy alma matere, a moszkvai IMO diplomataképző is hagyott nyomot a gondolkodásmódján:
„Komolyan gondoltam, hogy újra lehet éleszteni a rendszerváltás előtt virágzó afrikai-magyar kapcsolatokat. Meggyőződésem, hogy amikor teljesen elvágtunk mindent, ami az egykori Szovjetunióhoz kötött, a hasznos dolgokkal is szakítottunk. Az orosz piacot azóta is visszasírjuk, de hasonlóan visszasírhatnánk mindazokat a piacokat – az afrikait, a dél-amerikait, vagy az ázsiait -, ami egykor a KGST munkamegosztásában a mienk volt.”
Külügyi forrásaink szerint nem ment egyik pillanatról a másikra Balogh idomulása a NER-be. Annak ellenére, hogy az egész kereskedőház-őrület voltaképpen az ő ötletén alapul: a HTCC privát cégként már korábban elkezdte a magyar kkv-k kiszolgálását messzi országokban, kvázi inkubátorházakkal.
A másik ötletgazdának Suha György miniszteri biztost – a kilencvenes években Horn Gyula volt miniszterelnök, még korábban, még az ORFK-s időkben Pintér Sándor sajtófőnökét – mondják. Suha a tiszteletbeli konzuli hálózat rendbe rakását kapta feladatául, amikor tavaly elszegődött a külügyhöz, miközben nemrég még maga is tb-konzul volt.
Suha éveken keresztül képviselte Gambiát, s 2014-ig elnökölt a tiszteletbeli konzulok testületében is. A külügyben ugyanakkor sokan nem tudják elhessegetni a gondolatot, hogy máig jóban lehet a BM-et vezető Pintérrel.
Hiába azonban a nagy nekibuzdulás, a HTCC szerény, pármilliós profitot termel. A valaha Balogh érdekeltségében volt vagy általa vezetett cégek közül pedig nem egy, köztük Tokaj-környéki borászatai szűntek meg fizetésképtelenség miatt.
Balogh jó viszonyt ápol a gaborone-i tiszteletbeli konzullal, Kiss Gáborral, legerősebb kormányzati támogatójának ugyanakkor Seszták Miklós fejlesztési minisztert mondják forrásaink.
Balogh volt a nyári vizes vb-t lebonyolító Bp2017 Nonprofit Kft. gazdasági igazgatója is, Afrikában pedig a HTCC stabilan átvette a korábbi botswanai erős magyarok, az Ayudate-Dunai Repülőgépgyár-Hungbots háromszög helyét.
Lakat az afrikai kereskedőházakon
Baloghék birtokon belül maradtak azután is, hogy az MNKH a közelmúltban szétzavarta valamennyi afrikai kereskedőházát.
A szerződések megszüntetésének okáról kérdeztük az MNKH-t, de egyelőre nem kaptunk választ. Más forrásból úgy tudjuk, hogy a tulajdonosi jogokat gyakorló Külügyminisztérium volt elégedetlen az állami támogatás nyomán ténylegesen felmutatható eredményekkel.
Így járt mások mellett a HTCC, illetve a többi játékos, a Pretoriában tevékenykedő Balaton (Pyt) és a szubszaharai kereskedőház-üzemeltető Magyar-Afrikai Kft. is.
Külügyi forrásaink szerint ugyanakkor a HTCC szerepe a szerződésbontás ellenére megmaradt, augusztus 10. óta úgymond informálisan képviseli az MNKH-t Gaborone-ban. Hogy ez pontosan mit jelent, jár-e érte pénz és mennyi, kérdeztük a HTCC-nél, de nem kaptunk még választ.
A bombaüzlet azonban Botswanában is várat magára. Híreink szerint a külügy sokat remél két projekttől, a kecskeméti Magnus Aircraft Zrt. és a Kőröstej Kft. botswanai piacra lépésétől.
A Magnus Aircraft elektromos meghajtású kisrepülőinek keres piacot. A cég egyik tulajdonosa Katona Imre, Ballószög volt fideszes polgármestere. A Magnus Aircraft a szintén ballószögi Corvus romjain épült – a korábbi kisrepülő-manufaktúra baljós körülmények között dőlt be.
Egyik gépük lezuhant, a pilóta, egy tehetős környékbeli vállalkozó életét vesztette, a cég több munkatársa pedig gazdasági bűncselekmények miatt került bíróság elé.
A Kőröstej-csoport eddig az arab külpiacokon hasított. Tulajdonosa a libanoni származású, a debreceni orvosi karon végzett Riad Naboulsi, akit még 2010 előtt tüntettek ki a köztársasági érdemrend tiszti keresztjével, de már Orbánék alatt lett cége a kormány stratégiai partnere.
Ha valakiről, az állhatatosan terjeszkedő, a libanoni hadseregnek is beszállító Naboulsiról elképzelhető, hogy üzletet tud kötni még akár Botswanában is.
Ahol nyílhat még lehetőség forrásaink szerint, az a fejlődő turizmus, és sajnálatos módon annak vadászati ága. A magyar újgazdagok és oligarchák között az afrikai vadászat legalábbis meglehetősen kedvelt szabadidős elfoglaltság lett az utóbbi években.
A Botswánával szomszédos Zambiában működő magyar kereskedőházban dolgozott a közelmúltig a legerősebb kormányzati vadászlobbista, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes lánya, Semjén Emese.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az állami app fejlesztésére kiírt közbeszerzést a Tigra Kft. által vezetett konzorcium nyerte, az appot pedig a nyertes konzorcium tagjai közül a Fornax ICT Kft. fejleszti. A Tigra tulajdonosa Vertán György, aki Magyar Péter volt feleségének munkát, ex-barátnőjének pedig lakást adott.
Egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!