Az Orbán-kormány 2010 óta a Brüsszel és a civil szervezetek elleni harc részeként éppen ötödik nemzeti konzultációjára készül. Eközben egyetlen országos népszavazásra kerülhetett sor, amit a kormány ugyan maga kezdeményezett, de a kormánytöbbség által korábban a népszavazások korlátozása érdekében megszigorított szabályok miatt még az is érvénytelen lett.
A milliárdos kormányzati médiaköltségek miatt amúgy lassan egy népszavazás költségeit közelítő nemzeti konzultációk irányított kérdéseikkel immár hagyományosan nem megismerni, hanem alakítani akarják a választók véleményét. Hogy ez mennyire így van, arra az a legjobb példa, hogy az emlékezetes bevándorlásellenes kék plakátokkal hirdetett 2015-ös konzultáció volt tavaly nyárig az egyetlen, amelynek hivatalos eredménysora kormányzati honlapon szerepelt.
A 2011-es alkotmányos konzultáció adatsorát a Fidesz publikálta, a fennmaradó kettőét viszont sokáig senki. Különösen a 2012-es Gazdasági Konzultáció sorsa lett hányatott, mivel azt a kormány annak idején olyan szinten keverte le, hogy az eredményeket csak a válaszadókkal közölte, természetesen postai levélben.
Amikor egy magánszemély két éve az összes nemzeti konzultáció eredményét kérte a kormánytól, akkor – minket is meglepve – azzal utasította őt el a Miniszterelnökség, hogy az eredmények a konzultációkat követően elfogadott intézkedések, amiket mindenki megismerhetett. Az ügyből per lett, amit az Átlátszó jogászainak segítségével az adatkérő tavaly nyáron meg is nyert.
Ezeket az adatsorokat tesszük most közzé az újabb konzultációs időszakra készülve, méltó módon.
Szociális konzultáció (2011)
Már 2011. május 1-jén, azaz alig valamivel az alkotmányos konzultáció lezárása után elindult, a kérdőívet a kormány tájékoztatása szerint 1 millió 140 ezren küldtek vissza. A részletes eredménysort annak idején nem tették közzé, de Orbán Viktor a kérdőívből szemezgetve a többségi válaszok arányát 2011. július 4-i napirend előtti felszólalásában ismertette, az eredményekről szóló összefoglalót pedig kiosztották az országgyűlési képviselőknek. Utólag visszatekintve ezek közül a kérdések közül talán a soha létre nem jött egyéni nyugdíjszámlákat emlegető – igaz, valójában a nyugdíjszámítás módszertanára kérdező – 9. kérdés lehet kínos.
Gazdasági konzultáció (2012)
Az eddigi leghosszabb, 16 kérdést tartalmazó kérdőíveket 2012 májusában küldték ki, és ebből 699 ezer érkezett vissza az augusztus 20-i határidőig. Ennek az eredménysornak a nyilvánossága alakult a leghányatottabban, mivel az is csak egy novemberi kormányhatározat alapján derült ki, hogy az eredményekről a választ beküldő, a további kapcsolattartásról szóló nyilatkozatot is visszaküldő választópolgárokat közvetlenül tájékoztatták. E szemérmesség oka feltehetően az volt, hogy a kérdésekkel megalapozni kívánt konkrét intézkedések jó részétől, köztük 90% felett támogatott ötletektől őszre lehátrált a kormány.
Sepsi Tibor
Infografikák: D. Kovács Ildikó
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A kormánymédiánál dolgozó újságíró szerint azok viselkedtek jogellenesen, akik feltörték a Midgård adatbázisát, majd „uszító, de minimum megbélyegző szándékkal” kereshető listát tettek közzé a vásárlókról.
Nem enyhít a közlekedési gondokon, hanem még nagyobb forgalmat generál és újabb ipari parkok létesítését segíti a 31-es út fejlesztése, legalábbis ettől tart a maglódiak egy része.
Az Átlatszó azután fordult adatigényléssel a szervezethez, hogy az ügyvédi kamara visszautasította Szuverenitásvédelmi Hivatal „információk bejelentését” célzó együttműködési javaslatát.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!