Elhallgatta a CÖF-nek adott támogatást egy állami cég, de most lebuktak
Két éve és idén is megkérdeztük a BGA-tól, hogy mennyi pénzt adott a CÖF-nek. 2022-ben mást mondtak, mint most. Mi lehet vajon a valóság?
A taggyűlési jegyzőkönyv szerint megtagadta a Rainbow Kft. január 27-ére összehívott taggyűlésre szóló meghívó átvételét Matyi Dezső, míg a vállalkozás másik két tagja – Szabó Tünde és Matyi Bianka – nem jelent meg azon. Az ülésen a tagok közül egyedüliként a cég 50 százalékos üzletrészét tulajdonló Wolf-CRS Kft. vett részt. A határozatképtelen összejövetelen a társaság átvilágításáról, jövőbeli működésének a biztosításáról volt szó, így arról, hogy a Central-cégcsoporttal megállapodnak a bolthálózat és a dolgozók átvételéről. Matyi szerint átverték és a karácsonyi bevételt is ellopták tőle.
„A Rainbow Üzletlánc könyvértékesítésből származó bevételei biztosítják a cégcsoport többi vállalkozásának a működtetését. A cégekbe a bevétel vagy szállítói számlák kifizetésével vagy tényleges kölcsön átutalással kerül. Úgy működik az egész rendszer, mintha egy „nagy kalap” lenne és mindig annak a cégnek a kötelezettségeit fizetik ki belőle, ami éppen aktuális. Ezzel a módszerrel szinte átláthatatlanná teszik a cégek könyvelését… A Rainbow Kft. és a Könyvbazár Kft. közötti kölcsönszerződések lejárati határideje 2016. december 31. A kölcsönszerződések nem tartalmazzák, hogy milyen gazdasági tevékenységhez nyújtják a társaságok egymásnak. A kölcsönök mögött biztosíték nem szerepel, ad hoc jelleggel történtek a pénzek átadásai.”
„Az egyéb vállalkozások csak részben kapcsolt vállalkozások, és nem indokolt magánszemélyeknek, független társaságoknak több százmilliós kölcsönök nyújtása, akkor, amikor maga a társaság is likviditási gondokkal küzd. Ezt igazolja, hogy önmaguk is kölcsönöket vesznek fel. Ez felveti annak a gyanúját, hogy üzletszerűen pénzügyi tevékenységet folytatnak engedély nélkül.”
Ezek a súlyos kijelentések szerepelnek az Átlátszó birtokába került jelentésben, amelyet az 1,2 milliárd forintjára váró Wolf-CRS Kft. készíttetett a PD Consulting Kft.-val azért, hogy megtudja, a Könyvbazár Kft. képes-e teljesíteni a köztük lévő bizományosi szerződésekből eredő kötelezettségeket.
A Könyvbazár Kft. a nagykereskedelmi cég, amely gondoskodik arról, hogy a kiadók megkapják a jussukat a bizományban átadott könyvekért. Az ellenőrzött cég a Rainbow Üzletlánc Kft., amely az 56 Alexandra könyvesboltot üzemelteti és mintegy 350 embert foglalkoztat. Az értékesítés bevételei ennél a cégnél realizálódnak.
Matyi Dezső cégei nem most kerültek bajba. Emlékezetes, az üzletember néhány éve az OTP-vel akaszkodott össze: Matyi 2014-ben a hvg.hu-nak adott interjújában azt állította, hogy Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója az ő érdekeltségeire feni a fogát, ezért nem hagyta, hogy megállapodást kössön az OTP Bankkal az Alexandra-cégcsoport az egyik nagy hitele átstrukturálásáról. Arról is beszélt Matyi Dezső, hogy a bank egy lejárt tartozás miatt szerette volna a Matyi-cégcsoport átvilágítását elvégeztetni.
2007-ben Matyi Dezső az elsők között volt, aki beszállt a magyar futballba, a pécsi PMFC labdarúgócsapatát működtető gazdasági társaság többségi tulajdonosa lett. 2013. december végén arra hivatkozva, hogy a csapat címadó szponzora nem kapott meg egy hitelt a Széchenyi Banktól, bejelentette, hogy kivonul a pécsi futballból.
A Csányi Sándorral keletkezett viszály után 2014-ben eltűntek ugyan a viharfelhők, de a jelek szerint csak átmenetileg tudták orvosolni a problémákat.
A Könyvbazár Kft. 2014-ben bizományosi szerződést kötött a Wolf-CRS Kft.-vel könyvekre, hangszerekre és az ahhoz kapcsolódó termékekre, továbbá hanganyag termékekre, illetve további kiadványokra. A bizományos cég a készletet albizományosi értékesítésre továbbadta a Rainbow Kft.-nek. Mivel a Könyvbazár 1,2 milliárd forintos tartozást halmozott fel a Wolf-CRS felé, a társaság szerette volna tudni, hogy a készlet miként áll, és hogy milyen mértékű adósságszolgálatra képes a Könyvbazár. Ezért a Wolf-SRC megbízta Somogyi Ferenc vezette PD Consulting Kft.-t az átvilágítással.
Az ellenőrzés során a PD Consulting megállapította, hogy miután a szintén Matyi-cég Pécsi Direkt Kft.-nél felszámolás indult, a vállalkozás tevékenységét átvette a Könyvbazár Kft., és így annak értékesítési tevékenysége jelentősen megnövekedett.
A kialakított finanszírozási forma, hogy a szállítóktól bizományosi értékesítésre veszik át a könyveket, és ezzel minimális lekötött tőke mellett működnek és a szállítóikkal finanszíroztatják a működésüket. Ennek a veszélye az, hogy egy-egy ki nem fizetett szállító nagy eséllyel indít a társaság ellen követelése érvényesítése érdekében végrehajtási vagy fizetésképtelenség megállapítása iránti eljárásokat.
A PD Consulting a vizsgálat során arra jutott, hogy a Rainbow-nál az árbevételhez képest minimális a kinnlevőség, a Könyvbazár esetében viszont ez jelentős: 4,1 milliárd forintot tesz ki. Ennek mintegy 69 százalékát a Rainbow Kft. vevői tartozása adja.
Kiderült az is, hogy mindkét cég kölcsönöket ad valamilyen formában a saját tulajdonosi körébe tartozó cégeknek: a Könyvbazárnál ez az összes eszköz 15,2 százalékát, míg a Rainbow Kft. esetében 19,7 százalékot tesz ki. Hogy ez üzletszerű-en történik-e, a PD Consulting megvizsgálandónak tartotta.
A Könyvbazár szállítói tartozása 5,8 milliárd forint, abból 1,3 milliárd a saját érdekeltségi körbe tartozó társaságokkal szembeni kötelezettség, míg 4,5 milliárd a külsős cégek felé fennálló tartozás. Ezek között található a Wolf-CRS 1,2 milliárd forintos követelése is. Ennek megtérülésében a PD Consulting nem bízott. Az elemzés alapját képező adatok a 2015. december 31-ei fordulónapra vonatkoznak.
Az átvilágítók azt javasolták a Wolf-SRC-nek, hogy többségi tulajdonosi érdekeltség vásárlásával a Rainbow-ban és egy gazdasági vezető kinevezésével gondoskodni lehetne a beáramló pénzeszközökből a tartozások rendezéséről, így a Wolf-CRS követelésének kiegyenlítéséről is.
Ezt követően szerzett 50 százalékot a Rainbow Üzletlánc Kft.-ben a Wolf-CRS.
Első napirendi pontként a tavaly szeptember 1-jével a Wolf-CRS-nek a Rainbow Kft.-be való belépésével együtt megválasztott ügyvezető, Vass István ismertette a Matyi-cég gazdasági helyzetét. Az illetőt a válságmenedzseléssel megbízott PD Consulting javasolta a kft. élére.
Az új ügyvezető arról tájékoztatta a taggyűlést, hogy:
Matyi Dezső nem segítette érdemben az új ügyvezető munkáját, „a dokumentumok átadásában és a társaság törvényes működésének a biztosításában.”
A főkönyvi kivonat szerinti kihelyezett kölcsönök és egyéb összegek szerződéseit sem kapta meg.
„A más cégek helyett fizetett összegekről nem készültek szerződések, ezek az összegek túlnyomozó részt a banki átutalások alapján kerültek könyvelésre követelésként azon cég felé, amely helyett fizetett a Rainbow Üzletlánc Kft.”
„A banki befizetésekről kiadási bizonylatok készültek. A kiadási bizonylatokon csak a pénzintézet nevét tüntették fel, így nem egyértelmű, a bankszámla, amelyre a befizetés történt a Rainbow Üzletlánc Kft. számlája vagy esetleg egy másik vállalkozásé. A kiadási bizonylatok ilyen módon történő kiállítása megtévesztő.”
„Az ügyvezetői folyamatos tiltások ellenére továbbra is történtek utalások a cégcsoporton belül más cégek nevében a Rainbow Üzletlánc Kft. bankszámlájáról.”
„Matyi Dezső, mint a cégcsoport létrehozója és egyszemélyi irányítója továbbra sem akart oly módon együttműködni az ügyvezetővel, hogy a Rainbow Üzletlánc Kft. gazdálkodását átláthatóvá, egyértelművé tegyük, és a működése megfeleljen a jelenleg hatályos jogszabályi előírásoknak.”
Tavaly december végén, a két ünnep között a PD Consulting részéről azzal szembesültek, hogy az ügyvezetői tiltás ellenére két alkalommal 17-17 millió forintot utaltak el a cégcsoport két tagjának. Hogy miért, arra nem kaptak magyarázatot a pénztárostól. Emiatt a PD Consulting vezetője, Somogyi Ferenc ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a rendőrségen.
A főkönyvi kartonok szerint a Könyvbazár Kft. és Rainbow Kft. 714 millió forint értékben rendelkezett utalványokkal, amelyeket a követelések között névértéken tartottak nyilván, holott azokat le kellett volna selejtezni.
Mivel ezeket az utalványokat felfüggesztették, a PD Consulting vezetője feljelentést tett a rendőrségen. Ezért Somogyi Ferenc szerint – mint a taggyűlésen elmondta – az utalványok „megvásárlása felesleges kiadás volt, ami csak arra szolgált, hogy pénzt vonjanak ki a cégből.” Emiatt Somogyi ismét a hatóságokhoz fordult.
„Mindkét cég esetében a szállítói folyószámlából jól látszik, hogy az utalványok 6 százaléka átutalásra, 94 százaléka pedig központi pénztárból került kifizetésre. A pénzmozgások ilyen formája is felveti annak a gyanúját, hogy itt nem sportutalvány célú felhasználás, hanem a dolgozók vagy egyéb célú felhasználás történt. Továbbá a fel nem használt utalványok jelentős összegű beszerzése is eredményezhetett további jogsértést.”
A jelentésben pedig még 2015-re vonatkozóan a PD Consulting Kft. azt jegyezte meg, hogy a Könyvbazár és a Rainbow a Pécsi Direkt Kft. bevonásával összesen 1,1 milliárd forintot fizetett ki készpénzben vagy átutalással az utalványokra, amelyek értéke – az átvilágítást végző társaság szerint – nulla volt.
„Az elmúlt időszakban több adót fizettünk be a Rainbow Üzletlánc Kft. után (eddig 39 millió forintot), mint Matyi Dezső az elmúlt három évben összesen.” – állítja Somogyi Ferenc.
A PD Consulting nem látott más lehetőséget, mint hogy befektetőt keres a bolthálózat fenntartásához, a dolgozók munkahelyeinek a megmentésére, valamint a meglévő könyvkészlet további forgalmazására. Úgy számolták, hogy ha nem járnak sikerrel, akkor fizetésképtelenségi helyzet miatt felszámolást kellene indítaniuk.
Matyi Dezsőnek másik üzlettel sem volt szerencséje, bezárta ugyanis a borászatát. A hír néhány napja jelent meg. A Baranya megyei Ócsárdon palackozóval rendelkező Matias Borászat főként a Pannon Borrégióban, Villányban és Szekszárdon tevékenykedett. A borászat termékei Magyar Termék Nagydíjat is kaptak.
A Matyi Dezső érdekeltségével történteket nem hagyta szó nélkül L. Simon László fideszes képviselő, volt államtitkár, aki értesüléseink szerint jó viszonyban van az üzletemberrel. A politikus Facebook-oldalán megjegyezte, hogy a politikának nem szabad magára hagynia a könyvszakmát, segítenie kell az Alexandra újabb összeomlása miatt kialakult helyzetben. Az állam pedig kétféleképpen segíthet: vagy részt vállal a kereskedelem újjászervezésében, vagy anyagilag és erkölcsileg támogatja azokat a szakmai befektetőket, akik az Alexandra romjain új kiskereskedelmi láncot alapítanának.
A taggyűlés ugyan határozatképtelen volt, hiszen a tagok közül csak az üzletrész 50 százalékával rendelkező Wolf-CRS Kft. vett részt és a Matyi család távol maradt, de az ügyvezető a hitelezői igények elsődlegessége alapján külön taggyűlési döntés nélkül is tárgyalásokat folytathat, illetve megállapodást köthet egy új befektetővel.
Még a taggyűlés napján közleményben jelentette be a Central Csoport, hogy segítséget nyújt a Matyi Dezső és családja érdekeltségébe tartozó Alexandra könyvesboltok értékesítési hálózatának fenntartásához és újjászervezéséhez.
Emellett a január 27-én megtartott taggyűlésen elhnagzottak szerint a másik Matyi-cég, a Könyvbazár Kft. felé addig nem fizetnek, amíg a társaság el nem készíti a cégek közötti tartozásokra vonatkozó, megfelelő dokumentumokkal alátámasztott kimutatást, amelynek alapján a vállalkozások elszámolhatnak egymással.
Matyi Dezső jogi képviselője az Indexnek az állította, hogy a Wolf-CRS okirat-hamisítással szerzett a Rainbow-ban tulajdont, a jelenlegi cégvezetés pedig a beleegyezésük nélkül működik, ezért ők is megtették a szükséges lépéseket a rendőrségen.
Az üzletember a taggyűléssel és a Central megjelenésével kapcsolatban nem nyilatkozott az Átlátszónak, csak annyit mondott, hogy kérdezzük Stotz Gyulát.
Korábbi interjúnk Stotz Gyulával
Az adószakértő, jelenleg igazságügyi szakértő régóta munkakapcsolatban áll a Wolf-CRS Kft.-vel: Somogyi Ferenccel 2005-óta, míg a PD Consultinggal tavaly szeptembere óta dolgozik együtt. A Wolf-CRS székhelye ráadásul abban az irodában található, amelyben korábban Stotz Gyula irodája működött. Az igazságügyi szakértő a cégnyilvántartás adatai alapján az Alexandra Tax Kft. cégvezetője is volt. Ez a vállalkozás többek között néhány Matyi Dezső érdekeltség könyvelését végzi.
Stotz Gyula megkeresésünket azzal hárította el, hogy egyelőre nem akar a történtekről nyilatkozni.
Januári előfizetési akció!
Januárban minden huszadik régi és új előfizetőnket megajándékozzuk egy Átlátszós pólóval. Részletek itt.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásKét éve és idén is megkérdeztük a BGA-tól, hogy mennyi pénzt adott a CÖF-nek. 2022-ben mást mondtak, mint most. Mi lehet vajon a valóság?
A Transparency International kiperelte a Hunguest Hotels Zrt. közel 18 milliárd forintos állami támogatásának iratanyagát, vannak benne gyöngyszemek.
A Rogán Antal alá tartozó Nemzeti Kommunikációs Hivatal újabb tenderét húzták be Balásy Gyula cégei, de az nem nyilvános, hogy mennyi közpénzt kapnak.
Varga Judit volt férje, Magyar Péter bombát robbantott azzal, hogy azt mondta: a Diákhitel Központ kommunikációs szerződési túlárazottak voltak.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!