Rákellenes sárgabarackmag, fitneszedző feleség által megszerzett állami földterületek, saját panzióhoz vezető közút közpénzen és számos Velencei-tó parti biznisz – ezek kísérték L. Simon László író, költő, borász politikai pályafutását. Az ív néhány nappal ezelőtt tört meg, amikor egy sajtótájékoztatón jelentették be a menesztését az államtitkári posztról, miközben L. Simon épp magyar őshonos fajtájú kutyák bronzszobrait avatta fel. A döntés pontos okairól csak találgatások vannak.
Magas pozícióból váratlanul ejtették L. Simon László kulturális örökségvédelemért és kiemelt kulturális beruházásokért felelős államtitkárt, legalábbis a politikus saját nyilatkozata szerint így történt a leváltása. Ami azért nem teljesen igaz: L. Simon gondolhatta ugyan, hogy a helye be van biztosítva, de voltak olyan intő jelek, mint például a Miniszterelnökséget vezető Lázár János miniszter korábbi felszólítása, hogy az államtitkár tegyen maga körül rendet.
Lázár barátjának lenni mostanában
Már az sem mindennapi, hogy a miniszter június 30-án, a szokásos Kormányinfó sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy nem tart igényt a – Spéder Zoltán kiérdemesült bankoligarchához hasonlatosan – barátjaként aposztrofált L. Simon László munkájára a továbbiakban, mert elégedetlen az elért eredményekkel.
A Lázár János által elmondottakból ráadásul az tűnik ki, hogy Orbán Viktor miniszterelnököt hidegen hagyta a dolog, ugyanis a miniszter döntött, a kormányfő pedig elfogadta azt. A leváltás pontos okait nem tudni, arról csak találgatások jelentek meg a sajtóban.
Ha valóban a legmagasabb szinten engedték el a 44 éves L. Simon László kezét, akkor felmerülhet az a kérdés, hogy most ráolvassák-e esetleg azokat visszaélés-gyanúsnak tűnő ügyeket, amelyekkel kapcsolatba hozták a Fejér megyéből indult politikust. Aki egyébként a menesztését követően rögtön ígéretet tett a miniszterelnöknek arra, hogy a jövőben országgyűlési képviselőként is számíthat a munkájára.
A szépirodalomtól a kulturális államtitkárságig
L. Simon László, aki József Attila-díjas író és költő, kifejezettem avantgarde körökben volt népszerű – művei és rajongótábora nem kimondottam a népi-vonalas kánonba simulnak. 2010-ben lemondott a Magyar Írószövetség titkári címéről, amikor az egyik Fejér megyei választókerületből a Fidesz országgyűlési képviselője, majd nem sokkal később a párt frakcióvezető-helyettese lett.
A Fidesz története szempontjából kultikus régióban kulcsember: a Székesfehérvár központú megye Orbán (és Simicska) szocializációja szempontjából meghatározó, itt bányászkodik az idősebb Orbán, s itt vásárolja degeszre magát állami földekből a strómanoligarchia Mészáros Lőrinc.
2011-ben L. Simont megtették a Nemzeti Kulturális Alap Bizottságának elnökévé, 2012-ben kultúráért felelős államtitkári posztot kapott. Egy évvel később a Várbazár felújításáért, a Budai Várnegyed hosszú távú fejlesztési koncepciójának kidolgozásáért, és a fertődiEsterházy-kastély rekonstrukciójával kapcsolatos állami feladatokért felelős kormánybiztossá nevezték ki.
Ez mindösszesen mintegy 36 milliárd forint és a teljes kultúrpolitika feletti teljhatalmat jelentette.
A politikus botrányai közül az első az volt, amikor a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal eljárást indított amiatt, hogy az államtitkár érdekeltségébe tartozó Simon és Simon Kft. rákellenes hatásúként hirdetett sárgabarackmagot eladásra. Az ügy, amelynek nyilvánosságra kerülése után Lázár János úgymond a dolgai elrendezésére hívta fel L. Simon figyelmét.
Nem sokkal később a politikus felesége természetvédelmi területet szerzett meg a földárverésen. Az asszonynak egyébként eredeti szakmája szerint nem sok köze van a gazdálkodáshoz, mert fitneszedző. Majd nyilvánossá vált az útépítési ügy: miután nem tudták EU-s forrásból újjá varázsolni a család panziójához vezető közutat, azt magyar költségvetési forrásból végezték el.
A Velence Resort & Spa mellé L. Simon László Fejér megyei kormánybiztosként álmodott egy uszodát is, amelyet TAO-ból és EU-s forrásokból, illetve Velence hozzájárulásából terveztek megépíteni. Igen ám, de – mint az Átlátszó egy évvel ezelőtt megírta – a település képviselőtestülete egy hónapon belül kétszer gondolta meg magát a néhány éve becsődölt, és új üzemeltetőhöz került termálfürdőnek helyet adó panorámás, tóparti telek magánosítása ügyében.
A Magyar Idők egy tavaly szeptemberi cikkében vázolta fel az akkor még államtitkárnak azt az elképzelését, hogy „komoly fejlesztési lehetőséget és anyagi megtakarítást jelentene, ha a déli part mára egybeépült települései egyesülnének egy közel 20 ezres városban.”
Az összefogás fontosságát említette meg a helyi turizmus fejlesztése érdekében Velence polgármestere, Koszti András is a székesfehérvári Vörösmarty Rádióban idén május 8-án. A városvezető a hónap végén megtartott Orbán-napi bor ünnepen résztvevő borászatok között elsőként említette meg az L. Simon borászatot.
Az interjúban szóba került, hogy a rendezvény idejére megnyitják a Vörösmarty-pincét: a velencei képviselőtestület 2014. július 3-án tartott ülésén – a település honlapján található jegyzőkönyv szerint – Oláhné Surányi Ágnes polgármester azt mondta, hogy megkereste őt L. Simon László a Vörösmarty-pince elővásárlási jogával kapcsolatban.
A pince műemlék, Vörösmarty Mihály több versét is itt írta. A Gros Ventres Kft. jelezte, hogy megvásárolnák a pincét akkori tulajdonosától, és hivatalos levélben az kérték az önkormányzattól, hogy mondjon le a műemléki épület esetében fennálló elővásárlási jogáról: „a maga részéről [L. Simon] örülne neki, ha a Vörösmarty-pince újra bekerülhetne a jellegének megfelelően a kulturális körforgásba.”
Az önkormányzat nem kívánt élni elővásárlási jogával, így a Gros Ventres 27 millió forintért megvásárolta a pincét. A fent idézett jegyzőkönyvből kiderül, hogy a vételárból 3 millió forintot foglalóként már a testület döntése előtt letett a kft.
A pince mégsem került vissza a kulturális körforgásba: a tulajdoni lap alapján 2014. júliusban megvásárolt országos védettségű műemléket 2015. áprilisában újra árulni kezdték.
A 2001-ben alapított Gros Ventres főtevékenysége az Opten cégadatbázis szerint társadalomtudományi, humán kutatás, fejlesztés. Jelenlegi tulajdonosa Molnár Attila, de a korábbi tagok között ott található Hornyák Tibor, L. Simon László korábbi kabinetfőnöke is.
Féltik a könyvtárat
A Vörösmarty Rádióban Velence első embere beszámolt arról a helyi fejlesztési tervről is, hogy uszodát, sportcsarnokot és futballpályát építenének. Elmondta, hogy a város megállapodást kötött a Testnevelési Egyetem (TE) Vízi Tanszékével, amiből Koszti András szerint a település profitálhat majd.
Velencei forrásaink szerint ez a projekt a Wenckheim kastélyban található könyvtárat is érintheti: történetesen a könyvtár közelében vannak a Velence Resort & Spa területei is, ezért nem logikátlan valamiféle közös hasznosításon gondolkodni a tulajdonosoknak.
A településen tartanak attól, hogy az új komplexumban a könyvtárnak végül nem maradna hely. A kastélyban korábban működő klubot és családsegítő szolgálatot legalábbis már kiköltöztették. Befektetői szemmel nézve ráadásul vonzó lehet a helyi futballklub több pályája is, amelyek szintén a könyvtár mellett találhatóak.
Forrásunk szerint a cél mindenesetre nem más, mint ingatlanok megszerzése után az építésekre és felújítható épületekre felvehető állami, valamint EU-s támogatások bezsebelése, L. Simon László közreműködésével.
Az elképzelés nem lenne precedens nélküli, a környéken fekvő kápolnásnyéki kastély felújítására úgy kapott meg 267 millió forint EU-támogatást a Velencei-tavi Kistérségért Alapítvány 2011-ben, hogy az Átlátszó birtokába került dokumentumok szerint kétszer is elutasították a pályázatot. Az épület korábban L. Simon László cégének tulajdonában volt.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az állami app fejlesztésére kiírt közbeszerzést a Tigra Kft. által vezetett konzorcium nyerte, az appot pedig a nyertes konzorcium tagjai közül a Fornax ICT Kft. fejleszti. A Tigra tulajdonosa Vertán György, aki Magyar Péter volt feleségének munkát, ex-barátnőjének pedig lakást adott.
Egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!