A magyar-török üzleti körökben régóta mozgó Spányik Péter révén jöhetett létre a miniszterelnök vejéhez, Tiborcz Istvánhoz köthető, a közelmúltban több nagy értékű ingatlant is megszerző cégcsoport török kapcsolatrendszere. Ez egy hazánkban tevékenykedő török vállalkozó révén vezet egészen a dúsgazdag Adnan Polathoz, a Galatasaray labdarúgóklub volt elnökéhez.
Az őt és a családját ért támadások miatt döntött úgy Orbán Viktor miniszterelnök veje, Tiborcz István tavaly tavasszal, hogy eladja „minden olyan érdekeltségét, ami közbeszerzési eljárás részese volt vagy lehet.” A Tiborcz által közvetetten tulajdonolt Elios Innovativ Zrt. cég az elmúlt években EU-s forrásból finanszírozott közvilágítás-korszerűségi projektetek sokaságát nyerte el.
Az Elios Innovatívnak adott pályázatok ügyében vizsgálódni kezdett az EU csaláselleni irodája, sőt az Európai Bizottság illetékes főigazgatósága is érdeklődni kezdett arról, hogy a pályázatok során történtek-e szabálytalanságok.
A támadások leállítása helyett Tiborcz Istvánnak sikerült a kedélyeket még jobban felkavarnia, miután ismét egy hozzá köthető cégcsoport sejlik fel olyan értékes ingatlanok megszerzésének a hátterében, mint az impozáns turai Schossberger-kastély, vagy a budapesti Városligeti fasor egyik értékes villája.
Tiborcz István kötődését az ingatlanokat megszerző társaságokhoz több momentum alapozza meg: egyrészt volt üzlettársának, Hamar Endrének az ügyvédi irodája járt el az adásvételek lebonyolításában. Továbbá a két társaságban vezető szerepet játszó Tóth Judit ismerőse lehet Tiborcz Istvánnak. Ami pedig még ezeknél is beszédesebb: a kormányfő veje maga tette le az egyik társaság százezer forintos bejegyzési illetékét a cégbíróságon.
Korábbi cikkeink a rejtélyes ingatlanbefektetőkről
A 2015-ben létrehozott cégcsoport tagja a lerobbant állapotú turai kastélyt kétszázmillió forintért megszerző TRA Real Estates Kft.: a cég tulajdonosa a BDPST Zrt., amely – mint megírta egy hónappal ezelőtt az Átlátszó – tulajdonos abban az AMX HS Real Estate Management Hungary Kft-ben is, amely a VI. kerületi Rátkai Klub épületét kaparintotta meg tavaly augusztus 24-én, és amit idén vehetett birtokba.
A cégcsoport további tagja az AMX Nador House Hungary Kft is. Ennek és az AMX HS-nek is egyik tulajdonosa szintén a BDPST Zrt., a másik pedig egy amszterdami székhelyű társaság: a HBRE International Investments. Az AMX HS és az AMX Nador House ügyvezetője egy bizonyos Suat Gökhan Karakus török üzletember.
Infografika: ceginfo.hu
A holland vállalkozást kivéve a cégek főleg ingatlanokkal kapcsolatos tevékenységeket végeznek, a kastélyt megszerző TRA Real Estates tavaly november 16-a óta történelmi hely, építmény, egyéb látványosság működtetését is jegyzi.
Nem tudni, milyen célból, de bekerült a tevékenységek közé az újság és papíráru-kiskereskedelem is. A társaság terveiről az Átlátszó ismételten érdeklődött Tóth Judit ügyvezetőnél, aki a BDPST Zrt. vezérigazgatója is, de nem kaptunk válaszokat kérdéseinkre.
Híres törököt fogtunk a céghálóban
Első pillanatra érthetetlen, hogy honnan jött a török vonal a cégcsoportba, pedig Suat Gökhan Karakus tevékenységét követve nem túl bonyolult a történet. A török üzletember egy másik vállalkozás, a szintén 2015-ben megalakított, a külgazdasági minisztérium háttérintézményeként jegyzett Magyar Nemzeti Kereskedőház törökországi képviselete, az ALX Magyar-Török Kereskedelmi Központ Kft. ügyvezetője Spányik Péterrel együtt.
Infografika: ceginfo.hu
Az ALX Magyar-Török Kft. tulajdonosa pedig nem más, mint az isztambuli Polat Holding. A cég a török milliárdos Adnan Polaté, aki korábban a Galatasaray sportklub elnöke volt, és aki a holland cégregisztrációs adatok szerint a Tiborchoz köthető cégcsoport holland társasága, a szintén 2015-ös alapítású HBRE International Investments BV. igazgatóságát is elnökli.
Karakus – mint a 444 megírta – több évtizeddel ezelőtt a dúsgazdag vállalkozó cégeiben kezdett el dolgozni. Adnan Polatnak világszerte több cége van, a kerámiáktól a napelemeken át a sportig rengeteg dologgal foglalkozik, 2008 és 2011 között ő volt a Galatasaray sportklub elnöke is. A Válasz pedig azt is megemlítette, hogy Adnan Polat irodaházában működik tavaly december 1. óta az Isztambuli Magyar Kulturális Központ.
Suat Gökhan Karakus a World Turkish Business Council elnökeként egy éve Egerben arról beszélt, hogy szoros együttműködést szeretnének kialakítani a török ipari kamarák, magyar minisztériumok, kereskedőházak és a magyar kereskedelmi kamarák között. Erre a célra megalakítanának egy úgynevezett koordinációs bizottságot, mely segíti a két ország magánszektorának kereskedelmét.
Az üzletember azt hangsúlyozta, hogy Magyarország számára Törökország lehet a kelet kapuja, míg Törökország számára Magyarország lehet a híd a nyugat és az EU felé.
Karakus ügyvezetőtársa, Spányik Péter sem ismeretlen a magyar-török kereskedelmi kapcsolatokat szorgalmazó körökben. A Linkedinen található önéletrajza alapján 1985 és 1990 között a törökországi magyar nagykövetség kereskedelmi osztályának titkáraként dolgozott, majd ezt követően öt éven át volt a Külkereskedelmi Minisztérium munkatársa különböző pozíciókban, amelyek által Máltán, Görögországban és a törököknél is megfordult.
Spányik Péter egy évvel ezelőtt a Magyar Turizmus Zrt. Agrármarketing Vezérigazgatóságának irodavezetőjeként állt ki a Magyar Ízek Húsvéti Vásáron a magyar sertéshús népszerűsítéséért. Azt megelőzően, 2012 és 2014 között a Magyar Külgazdasági Hivatalban tevékenykedett. Ennek főosztályvezetőjeként szervezett két évvel ezelőtt egy Magyar-Török Üzleti Fórumot. Éveken át dolgozott a külgazdasági hivatal jogelődjénél, az állami beruházás-fejlesztő ITD Hungary Zrt-nél is.
Csikász Brigitta
Előfizetőket keresünk – támogasd az Átlátszó munkáját havi 1000 forinttal! Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az állami app fejlesztésére kiírt közbeszerzést a Tigra Kft. által vezetett konzorcium nyerte, az appot pedig a nyertes konzorcium tagjai közül a Fornax ICT Kft. fejleszti. A Tigra tulajdonosa Vertán György, aki Magyar Péter volt feleségének munkát, ex-barátnőjének pedig lakást adott.
Egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!