Három éves huzavona után a helyi önkormányzat döntése értelmében mégsem létesül kőbánya Zircen. A projektet civilek és környezetvédők egyaránt támadták, a beruházók között pedig egy ismerős vezetéknév tűnik fel, a Simicska-családé.
*****
2010 év végén – egy közmeghallgatás után – döntött úgy Zirc önkormányzati képviselő testülete, hogy a város szélén található, nagyjából 250 x 600 méteres telken lehetővé teszi a bányászati tevékenységet. Ezután készült egy megállapodástervezet az önkormányzat és a KOBOX Magyarország Kft. között. Ebben az állt, hogy a KOBOX a kitermelt kőzetmennyiség minden megkezdett tonnája után bruttó 55 forintot fizet az önkormányzatnak, amely az infláció összegével évről évre növekszik. Ezen felül a KOBOX évente úgynevezett korrigált támogatási összeget is fizetett volna a városnak, a legrosszabb minőségű mészkő után 55 Ft-ot, a puha mészkő után 95 Ft-ot, a vastag pados mészkő után 325 Ft-ot, tonnánként. Azért is plusz pénz járt volna, ha a napi szállított kőzetmennyiség meghaladja napi 132 tonnát, vagy tárgyévenként az engedélyezett 34 ezer tonnát – ebben az esetben a plusz kőzetért tonnánként 5000 Ft járt volna az önkormányzatnak. A bánya 90 évre kapott volna engedélyt, ez alatt kb. 3 millió tonna követ termeltek volna ki – olvasható a beruházást részletesen taglaló ZIRCINFO blogon.
A megállapodásból végül nem lett semmi, de ez nem igazán az önkormányzatokon múlt. A Közép-Dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség (KDTKTVF) 2012. decemberi határozatában nem engedélyezte a beruházást, mert az érintette volna az Északi-Bakony területén található Natura 2000 természetvédelmi területet, valamint a szintén itt található különleges madárvédelmi területet. A KDTKTVF indoklásában kifejtette, hogy Zirc külterülete a területrendezési törvény alapján az országos ökológiai övezetbe, valamint tájképvédelmi övezetbe tartozik, ott pedig bányatelek nem létesíthető, illetve a meglévő nem bővíthető.
Ez azért is érdekes, mert a szintén érintett önkormányzatok nem találtak ilyen jogszabályt, legalábbis nem hivatkoztak rá, hiszen a beruházást Borzavár és Zirc jegyzője is engedélyezte, de így tett a Veszprém Megyei Kormányhivatal Erdészeti Igazgatósága, Népegészségügyi Szakszolgálati Szerve, Növény- és Talajvédelmi Igazgatósága, illetve a Veszprémi Körzeti Földhivatal is. A vállalkozó környezetvédelmi eljárást indított KDTKTVF döntése miatt, ám erről már nem tudtak határozni. 2013. november 26-án a zirci képviselőtestület ülésén véglegesen döntöttek a bányaprojekt elvetéséről. Ottó Péter polgármester szerint a megvalósítás megrekedt a szakmai viták során, és most már azt tartja helyesnek, ha figyelembe veszik a turizmust szempontjai és az erősödő civil ellenvéleményeket.
Az eddigi iratok szerint a beruházó a dudari KOBOX Magyarország Kft. lett volna, de képviseletében az alsótoldi RPM Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. is eljárt. Ugyanakkor egy október 9-i irat szerint a Dolomit 2002 Kft. is részt vett volna a beruházásban. A Dolomit 2002 Kft. tulajdonosa Simicska József, ügyvezetője pedig testvére, Simicska Tibor. A névegyezés a Közgép-tulajdonos nagyvállalkozóval, Simicska Lajossal nem véletlen: Simicska József korábbi nyilatkozata szerint távoli rokonok.
A Simicska-családnak nem ez az első ügylete a Bakonyban. Simicska Lajos felesége a közeli Hárskúton vett földeket, de a kolontári vörösiszap-katasztrófa utáni helyreállítás során is a Pápa melletti Ugodról vitték a kármentesítéshez szükséges murvát a Dolomit 2002 Kft. által bérelt ugodi bányából. Korábban egy közelebbi bányából szállítottak, ám a Mecsekérc Zrt. alvállalkozói az ugodi bányára váltottak. A változtatást sem az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség, sem a Vidékfejlesztési Minisztérium nem indokolta meg.
A Népszabadság korábban arról írt, hogy a Dolomit 2002 Kft. 2007 óta szinte folyamatosan adóhatósági végrehajtás alatt állt, de ebből ma már egy sincs folyamatban. A Simicska-testvéreknek több közös cégük is van. Ezek a Disten Bányászati Kft., a Fehérvárcsurgói Vadászház Kft. és a Bargain Office Kft.. Ez utóbbiban tulajdonos Simicska Tibor saját cége, a Bérc-Föld Kft. is, de Simicska Józsefnek is van saját bányászati vállalkozása, az SzMB Bányászati Kft.. A családnak nem csak ezt az ágát érdekli a vadászat: 2012. augusztus végén hét darab földet vásárolt Simicska Lajos Töröcskei Istvántól a Bakonytól nem messzire található Sárváron. Összesen 14 és fél millió forintot fizetett a bő 12 hektárnyi területért, az okok azóta is ismeretlenek. A nyugat.hu internetes portál akkor azt feltételezte, hogy a Simicska érdekkörébe tartozó Sárvári Mezőgazdasági Zrt. vadászterületeinek közelsége miatt mondtak le a közelbe tervezett váti reptér megépítéséről.
D. Kovács Ildikó
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
A kormánymédiánál dolgozó újságíró szerint azok viselkedtek jogellenesen, akik feltörték a Midgård adatbázisát, majd „uszító, de minimum megbélyegző szándékkal” kereshető listát tettek közzé a vásárlókról.
Nem enyhít a közlekedési gondokon, hanem még nagyobb forgalmat generál és újabb ipari parkok létesítését segíti a 31-es út fejlesztése, legalábbis ettől tart a maglódiak egy része.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!