Feleannyiért dolgozott volna Mészáros volt vejének cége, mint Mészárosé
Lapunk és Hadházy Ákos parlamenti képviselő is azt az információt kapta, hogy a Homlok-cég nyerhette volna a GVH által vizsgált tendert.
Hiába cserélte le az összeférhetetlenségről szóló kritikák miatt a Fürdők Éjszakája nevű rendezvényt szervező céget a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt., az atlatszo.hu kiderítette, hogy a legutóbbi befutó kollégája volt az előző szervezőnek, aki a gyógyfürdő gazdasági igazgatójának és egy fideszes képviselőnek fia.
Három különböző cég bonyolította le a Budapest több fürdőjében egy időben zajló Fürdők Éjszakáját az elmúlt bő másfél évben, ebből két cég közvetve, vagy közvetlenül köthető a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) egyik vezetőjének családtagjához. Az eseményt első alkalommal az Est Media Group szervezte, majd a 4 Bro Hungary Kft. következett, amelynek egyik tulajdonosa Manninger Máté, a BGYH gazdasági vezérigazgató-helyettesének, Darida Erzsébetnek és Manninger Jenő, korábban MDF-es, majd fideszes országgyűlési képviselőnek, a Közlekedési és Vízügyi Minisztérium egykori politikai államtitkárának fia. A politikus a honlapján szereplő önéletrajzában tesz említést az házasságából született felnőtt fiáról, Mátéról, aki szociológus, snowboardozik és vállalkozó. Néhány újságcikktől eltekintve nem kapott túl nagy figyelmet az eset, igaz, a 168 Óra érdeklődött, hogy mi alapján választották éppen a gazdasági igazgató fiának cégét. A fővárosi fürdőtársaság vezérigazgatója, a korábban az MDF-ben politizáló egykori budapesti képviselő Szőke László akkor azt válaszolta, hogy olyan csapatot kerestek,”amely nem csak a rendezvényszervezésben tapasztalt, hanem jelentős médiakommunikációs értéket is képes az esemény mögé tenni”. Az alacsony értékhatár miatt az esemény nem esett a közbeszerzési törvény hatálya alá, tehát nem kellett kiírni rá közbeszerzési pályázatot. Ehelyett, ahogyan azt a fürdő értékesítési és marketing-igazgatója, Czinege Szilvia az atlatszo.hu-nak elmondta, ő választotta ki a nyertes céget – részben korábbi szakmai ismeretség alapján. Azt is hozzátette, hogy éppen a támadásoknak köszönhetően cserélték le a 4 Brót és helyette a Friends Club Hungary Kft.-vel szerződött le a BGYH. Mint azonban az atlatszo.hu kiderítette, a Friends Club alapítója Sallai György, a 4 Bro-ügyvezető Manninger Máté korábbi rendezvényszervező kollégája. (Az atlatszo.hu kikérte az eseménnyel kapcsolatos szerződéseket, amelyek itt, itt és itt megtekinthetők.)
A kezdetek
A Fürdők Éjszakáját 2009-ben rendezték meg először, akkor még teljes egészében a BGYH munkatársainak közreműködésével. 2010-ben elmaradt az esemény, majd 2011 februárjában a BGYH megállapodott az Est Media Grouppal. Az atlatszo.hu rendelkezésére bocsátott szerződésből kiolvasható, hogy akkor a Gellért-, a Széchenyi-, a Lukács-, a Rudas- és a Király-fürdő épületeit a számított összbevétel 51 százaléka plusz áfáért adták ki. Az elszámolás alapja a jegyekből befolyt pénz volt, de az összbevétel kiszámítása előtt levonták az eladott jegyek után járó jutalékot: az Est Mediának 5 százalék, a BGYH-nak 4 százalék járt, vagyis a BGYH a bérleti díjon felül még jutalékot is kapott. A jegyek bruttó 3500, illetve 4000 forintba kerültek, attól függően, hogy előre megvették-e őket, vagy csak a helyszínen váltották meg. Az Est-médiacsoport ekkor már likviditási gondokkal küzdött, és bár a gyógyfürdő-társaság szerint jól sikerült a februári rendezvény, az Est tevékenységével nem voltak maradéktalanul megelégedve. Azt azonban, hogy mi volt a gond, nem kívánták részletesebben kifejteni.
“Veszteséges volt a Fürdők Éjszakája, ezért nem kötötte újra a szerződést az Est Media Grouppal a BGYH Zrt.” – mondta az atlatszo.hu-nak Balatoni Attila, az Est Media akkori munkatársa. A 2011. februári rendezvényt a West Balkán-tragédia után 5-6 héttel rendezték meg, ezért akkorra már nagyban korlátozták a rendezvényre beengedhető személyek számát – tette hozzá Balatoni. Az egykori szervező elmondta: az ő javaslatuk volt, hogy helyezzék piaci alapra a jegyértékesítést, ezért a Broadway-jegyirodával, a Volt-jegyirodával és a Budapesti Műszaki Egyetem Hallgatói Önkormányzatával is egyezséget kötöttek, illetve ekkor már a Rudas Fürdőt is bevették a helyszínek közé. Ennek ellenére, a szigorúbb biztonsági előírások miatt (a kisebb létszám mellett két mentőautó biztosítása, több biztonsági őr alkalmazása), nem tudták nullszaldósra hozni a rendezvényt – a BGYH-nak járó pénzt is csak később tudták kifizetni.
A 2011. novemberi Fürdők Éjszakájának menedzselésére már a 4 Bro Hungary Kft-vel szerződtek. A céget 2010 áprilisában alapították, fő tevékenysége az éttermi, mozgó vendéglátás és tagja az Ötkert kocsmát üzemeltető kft.-nek. Ők üzemeltetik a 4BRO Bisztrót is a MOM Park közelében, 2011 májusában pedig egy ideiglenes rádióadót is működtettek. A cég már az előző vezetés alatt is szervezett rendezvényeket a Palatinus Strandon, ezért a korábbi referencia munkák, illetve a legkedvezőbb ajánlat miatt döntöttek úgy, hogy a 4 Brót választjáka – mondta a BGYH marketing-igazgatója, aki szerint a családi kötelék nem játszott szerepet a döntésben. (A szerződésben szereplő adatok alapján a 4 Bro részéről nem Manninger volt a tárgyaló fél, hanem a cég másik képviselője, Csókay Gergely.) Czinege Szilvia azt is elmondta az atlatszo.hu-nak, hogy a Fürdők Éjszakájának megrendezésére több olyan cég is jelentkezett, amelyek bedolgoznak nagy rendezvényszervezőknek. A fürdővállalat azonban egyrészt olyan partnert keresett , amely minden folyamatot kézben tart (a cateringtől a biztonsági őrök alkalmazásáig), másrészt pedig olyat, amelynek a megfelelő kapcsolatok mellett elfogadható referenciái is vannak, mint például a téli sportokat promotáló Monster Energy Fridge Festival, ahol Manninger 2011 novemberében versenyigazgató volt.
Nem a pénzért csinálják
A rendezvény fő célja a fürdők népszerűsítése, főleg a fiatalok körében – állították a gyógyfürdőnél a atlatszo.hu-nak, ezért sosem úgy számoltak a Fürdők Éjszakájával, mint egy nagy bevételt hozó rendezvénnyel. Sőt, Czinege Szilvia szerint a szervező cégeknek jelentős üzleti kockázatot kell vállalniuk, mert nagy nyereséget nem tudnak realizálni. Így volt ez 2009-ben is, amikor a BGYH korábbi menedzsmentje szervezte a Fürdők Éjszakáját. Czinege elmondása szerint az összbevétel kb. 6 millió forint lehet, ebből 3-3,5 millió jut a BGYH-nak – ez csak becslés, részletes adatokat nem kaptunk. A korábbi adatokkal azonban nehéz összehasonlítani, mert a West Balkán-tragédia óta szigorúbbak lettek az előírások és le kellett csökkenteni a maximálisan beengedhető vendégek létszámát. Ez most három fürdő esetén (Rudas, Király, Lukács) 300 fő – korábban ilyen kikötés nem volt, az üzemszerű működés esetén érvényes maximális létszámot vették figyelembe.
Felemás megoldás
Nehezítette a helyzetet, hogy a két Fürdők Éjszakája között igen rövid az idő, két-két és fél hónap, ezért a gyógyfürdő igyekezett olyan céget találni, amelyben hasonlóképpen megbíznak, mint a 4 Bróban. Czinege Szilvia marketing-igazgató, aki a Magyar Turizmus Zrt.-től Darida Erzsébettel egyidőben, 2010. novemberében ment a BGYH-hoz, már korábban ismerte az ügyvezetőt, Sallai Györgyöt, dolgoztak együtt. A több éves rendezvényszervezői tapasztalattal rendelkező Sallai a biatorbágyi székhelyű Friends Club Hungary Kft.-t két társával együtt 2011. májusában alapította, fő tevékenysége a konferencia és kereskedelmi bemutatók szervezése. Az ügyvezető a már említett Fridge Festivalon Manningerrel együtt a szervezői gárda tagja volt, mint operatív igazgató, sőt, 2010 szeptemberétől 2011. novemberéig tagja volt a Fridge Festival Kft.-nek. Ebben a cégben Sallai kilépésével egy napon a kft. egyik új tagja Manninger lett – nem sokkal azelőtt tehát, hogy a Friends Club leváltotta volna a 4 Brót a Fürdők Éjszakájánál.
Az üggyel kapcsolatban többször is kerestük Manninger Mátét és Sallai Györgyöt is. Manningert egyszer sikerült elérni, akkor azt mondta: valóban dolgozott már korábban a BGYH-val, de az édesanyjának semmi köze nincs ahhoz, hogy ők kapták meg a Fürdők Éjszakájának rendezési jogát. Sallai György visszahívást kért, ám később már nem reagált sem a telefonhívásokra, sem SMS-ekre, sem e-mailekre.
D. Kovács Ildikó
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásLapunk és Hadházy Ákos parlamenti képviselő is azt az információt kapta, hogy a Homlok-cég nyerhette volna a GVH által vizsgált tendert.
Októbertől a fideszes Győrfiné Dr. Hajdú Szilvia vezeti Aszódot, de a helyi lap októberi számában még az elődje szerepelt felelős kiadóként, és ez Győrfiné szerint nem volt jogszerű.
A Magyar Államkincstár nem akarja kiadni a Fulmer GmbH közel 1 milliárd forintos támogatásának iratait, de a bíróság első- és másodfokon is erre kötelezte.
Titkos eljárásban, a nyilvánosság teljes kizárásával folyik a Lázár János által „kastély-örökbefogadásnak” nevezett kastély-privatizációs pályázat.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!