szuverenitásvédelem

Nem jelent meg a bíróságon a Szuverenitásvédelmi Hivatal az ellenük indított perünk első tárgyalásán

Nem jelent meg a Szuverenitásvédelmi Hivatal annak a pernek az első tárgyalásán, amit lapunk indított ellenük. Az Átlátszó főszerkesztője szerint a Hivatal húzza az időt, mert nincsenek bizonyítékaik a súlyos vádakra, amelyeket a tavaly októberben megjelent jelentésükben tártak a nyilvánosság elé, és a propagandamédiában azóta is hirdetnek. Ehelyett arra hivatkoznak, hogy ők csak véleményt, következtetést fogalmaztak meg. Ezek a vélemények azonban a nagytakarítási törvény értelmében mostantól független szerkesztőségeket és civil szervezeteket tehetnek tönkre.

„Legnagyobb sajnálatunkra elhalasztotta a bíróság az Átlátszó által indított per tárgyalását, mivel a Hivatalt képviselő ügyvéd a kitűzött időpontban egy másik tárgyaláson vett részt. Nagyon várjuk a június 24-ei tárgyalást” – ezt írta ki Facebook-odalára a Szuverenitásvédelmi Hivatal, miután nem jelentek meg annak a pernek az első tárgyalási napján, amit lapunk indított ellenük.

Az Átlátszó azután indított személyiségi jogi pert a Szuverenitásvédelmi Hivatal ellen, hogy az a tavalyi „vizsgálati jelentésében” többek között azzal vádolta meg az Átlátszót, hogy kémkedik, egy külföldi nyomásgyakorló és befolyásszerző hálózat tagja,  híreket hamisít vagy épp hírszerzési tevékenységet folytat. Mivel ezek az állításai valótlanok, jogi útra tereltük az ügyet: azt kértük a bíróságtól, hogy tiltsa el a további jogsértésektől, egyúttal kötelezze bocsánatkérő közlemény kiadására és sérelemdíj megfizetésére is a Szuverenitásvédelmi Hivatalt. A teljes bírósági keresetünk itt elolvasható.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal ellenkérelmet nyújtott be, amelyben a per megszüntetését, vagy a kereset elutasítását kérik: még azt is vitatják, hogy a Fővárosi Törvényszék illetékes lenne az ügyben. Továbbá olyan kijelentéseket tesznek, hogy mindaz, amit a jelentésben rólunk írtak, csak vélemény, következtetés, nem pedig bűncselekmények vádja egy állami hivatal részéről.

Ennek fényében talán nem is meglepő, hogy május 20-án, az első tárgyalási napon nem jelent meg a Szuverenitásvédelmi Hivatal jogi képviselője, aki arra hivatkozott, hogy tárgyalásütközése van. Emellett kiderült, hogy még nem telt el az idézés átvétele és a per megtartása között előírt 15 napos határidő, miután a Hivatal jogi képviselője az idézést csak hétfőn töltötte le. A per ezért június 24-én folytatódik.

Már nem csak az Átlátszó jó hírnevéről szól ez az eljárás

Bodoky Tamás, az Átlátszó főszerkesztője az elnapolt tárgyalás után azt mondta, hogy „ha a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak lenne bármi bizonyítéka az Átlátszó elleni súlyos vádakra, lehetett volna érdemi tárgyalást tartani. Az, hogy most ilyen eljárásjogi trükközéssel húzzák az időt, azt mutatja, hogy nincsenek ilyen bizonyítékok”. Helyette a szólásszabadsággal való takarózás van, amikor egy állami szervezet véleményként hivatkozik a saját jelentésére.

 

Bodoky szerint eddig csak az Átlátszó igazságérzetéről szólt ez az eljárás, hogy nem hagytuk annyiban a Szuverenitásvédelmi Hivatal vádaskodását, mert az elmarasztaláshoz korábban szankciók nem társultak. De a múlt héten benyújtott „átláthatósági” törvényjavaslattal a Szuverenitásvédelmi Hivatal olyan jogköröket kaphat, amelyekkel – pont az olyan jelentések alapján, mint amilyeneket az Átlátszóról írtak – feketelistázhat szervezeteket. „Hatalmas tétje lett ennek, és nemcsak az Átlátszóról szól, hanem az összes független médiumról és civil szervezetről Magyarországon” – hangsúlyozta a főszerkesztő.

Hogy maga a „szuverenitásvédelmi vizsgálat” hogyan zajlott, arról tavaly itt írtunk:

Katus Eszter – Balogh Dénes

Nyitókép: Tóth Balázs, az Átlátszó ügyvédje (j) és Bodoky Tamás főszerkesztő a tárgyalás első napján, május 20-án. 

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Bankkártya
  • Átutalás
  • PayPal
  • 1%
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat bankkártyás fizetéssel! Köszönjük.

2 990 Ft 5 990 Ft 14 990 Ft Egyedi összeg

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás

Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

1% TÁMOGATÁS

  • ikon ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42