A koronavírus okozta gazdasági károk csökkentésére a magyar kormány kedvezményes hiteleket és vissza nem térítendő kamattámogatásokat adott az Eximbankon keresztül. A legnagyobb összegű, 25 milliárd forintos kölcsönt a kínai tulajdonú BorsodChem kapta, de kapott olcsó COVID-hitelt Mészáros Lőrinc keményítőgyára, a cseh miniszterelnök étolajos cége és az állami építkezések egyik sztárja, a West Hungária Bau Kft. is. A részletekről Erdélyi Katalin beszélgetett Pálinkás Szűcs Róbert műsorvezetővel a Reggeli gyors szerdai adásában.
Nélküled nincsenek fontos sztorik – adód 1 százalékát ajánld fel az Átlátszónak!
Az Európai Bizottság (EB) 2020. március 19-én ideiglenes állami támogatási keretszabályt fogadott el, hogy enyhítse a koronavírus okozta gazdasági károkat. A 2020. április 3-án tovább lazított rugalmas szabályozásnak köszönhetően az Európai Unió tagállamai többféle módon segíthetik a náluk működő cégeket, amelyek a járvány miatt nehéz helyzetbe kerültek.
A magyar kormány ezzel a lehetőséggel élve elindította az állam tulajdonában lévő Eximbankon keresztül a Kárenyhítő Programcsomagot, amelynek keretében kedvezményes hiteleket és vissza nem térítendő kamattámogatásokat adnak hazánkban működő cégeknek.
Az EB honlapján közzétett listát átnézve néhány napja megírtuk, hogy a legnagyobb összegű, 25 milliárd forintos hitelt a kínai tulajdonban lévő BorsodChem Zrt. kapta, de hírességekre is rábukkantunk. Mészáros Lőrinc keményítőgyára, a Viresol két részletben összesen 2,5 milliárd forint, a Paár Attila többségi tulajdonában lévő tenderbajnok West Hungária Bau Kft. (WHB) 3,5 milliárd forint, a Csányi Sándor tulajdonában lévő Hungerit Zrt. két részletben összesen 2,4 milliárd forint támogatott kölcsönt kapott.
A koronavírus okozta gazdasági károk enyhítésére az Európai Bizottság (EB) 2020 tavaszán rugalmas szabályokat vezetett be, hogy az uniós tagállamok könnyen tudják támogatni a nehéz helyzetbe került cégeket. Magyarországnak 350 milliárd forintos keretet hagyott jóvá az EB, amelyből kedvezményes hiteleket és vissza nem térítendő kamattámogatásokat adott a kormány az Eximbankon keresztül.
Cikkünk szerzője, Erdélyi Katalin a Klubrádió Reggeli gyors című műsorának szerdai adásában beszélgetett Pálinkás Szűcs Róbert műsorvezetővel a részletekről. Munkatársunk elmondta, hogy egyelőre még nem nyilvánosak a cégek 2020-as mérlegadatai, de amint közzéteszik őket, látni lehet majd, hogy valóban megviselte-e őket a járványhelyzet, és tényleg indokolt volt-e kedvezményes hitelt adni a milliárdos üzletemberek vállalkozásainak.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.
Üvegvisszaváltással
Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!
Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A Mészáros és Mészáros Zrt. az Országos Vízügyi Főigazgatósággal kötött szerződést iszapkotrásra egymilliárd forint értékben. Minden más részletet homály fed.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!