Oroszország egyetlen független tévéje egy gazdag nő hobbijaként indult
Natalja Szindejeva álomprojektje, a Dozsgy TV az igazság bemutatásával hamar kivívta Putyin haragját. Találó a dokumentumfilm címe: F@ck this job.
Szaúd-Arábia a luxus és a végtelen mennyiségű olaj országa – a felszínen. Valójában azonban a lakosság egyre nagyobb él szegénységben, terjed az elégedetlenség, a nőknek kezd elegük lenni abból, hogy csak másodrendű állampolgárok. A kormány erről hallgat, vagy legalábbis próbál terelni, ha pedig valaki megpróbálja bemutatni a valóságot, azzal nem bánnak kíméletesen. A szaúdi helyzetről a PBS forgatott dokumentumfilmet.
Jasszer szaúdi aktivista, egy underground hálózat tagja, aki titokban videófelvételeket készít a Szaúd-Arábiában uralkodó állapotokról. Személyazonosságát fél felfedni, joggal tart attól, hogy a kormány terrorizmusra vagy árulásra hivatkozva börtönbe zárná, megkínozná vagy kivégezné. A PBS stábja a Saudi Arabia Uncovered c. filmben Jasszer és más aktivisták segítségével mutatja be, milyen az élet a színfalak mögött.
A 6 milliós lakosú Rijádban, a szaúdi fővárosban van egy utca, ahol csak paloták sorakoznak. Itt laknak azok az emberek, akik az olajtartalékokból befolyó pénzekből részesülnek. A szaúdi állami olajvállalat értékét 10 trillió dollárra becsülik, miközben a lakosság negyede szegénységben él. Az ország szigorú szunnita elvek szerint él, az igazságszolgáltatás a saría alapján működik, ennek értelmében nem ritka a nyilvános, akár az út szélén is elvégzett kivégzés sem.
A fényűző bevásárlóközpontokban és parkokban a vallási rendőrség járőrözik, és a szaúdi állam alapját adó, szigorú szunnita ág, a vahhabizmus szabályai alapján dolgoznak, például tilos nyilvános helyen zenét játszani, de az is megtörténik, hogy az embereket kizavarják a kávézókból, hogy inkább menjenek imádkozni. Az aktivisták videóiból kiderül, hogy a vahhabita ideológiát már az iskolában elkezdik tanítani a gyerekeknek, bemutatnak többek között egy olyan tankönyvet, amely szerint a keresztényeket és a zsidókat is el kell pusztítani. Az oktatást arra használja az állam, hogy a királyi uralkodócsaládot megvédje.
Bár az országban vannak kormányellenes mozgalmak, a tagok élete folyamatosan veszélyben van. A legnagyobb tiltakozó megmozdulások az országnak éppen abban a részében vannak, ahol az olajmezők találhatók. Az iszlám kisebbséget alkotó siíták nem részesülnek az olaj által biztosított luxusból, szociális reformokat és népjóléti intézkedéseket követelnek.
Az ellenzéki mozgalmak tagjait rendre letartóztatja a kormány, az egyik vallástudós, Nimr-al-Nimr kivégzése pedig nemzetközi visszhangot keltett. Raif Badawi bloggert az egyik írása miatt 1000 botütésre és 10 év börtönre ítélték, míg a film készítésének idején négy tinédzser volt halálsoron, köztük Nimr-al-Nimr unokaöccse. A szaúdi kormány szerint a letartóztatottak terrorista-cselekmény miatt kerültek börtönbe, ahol rettenetes állapotok uralkodnak. Az aktivistáknak az egyik börtönbe is sikerült bejuttatni rejtett kamerákat, a felvételeken látható, ahogy a rabok a többiek szeme láttára lövik be magukat, vagy kínozzák rabtársaikat.
A kormányellenes mozgalmárok egyik fő célja a nők jogainak kibővítése is. Hala Doszari egykor a szaúdi egészségügyi minisztériumban dolgozott és videoblogban osztotta meg a gondolatait, de azóta elhagyta az országot, mert úgy érezte, nem élhet szabadon. Loujan Hathboul még mindig Szaúd-Arábiában él, 2015-ben több mint két hónapra került börtönbe azért, mert az Egyesült Arab Emírségekből a saját maga vezette autójával akart visszatérni.
Szaúd-Arábiában a nők nem vezethetnek autót, valamint sehova nem mehetnek férfi kísérő nélkül és a nők ellen elkövetett erőszak ritkán végződik büntetéssel. A nők azonban nem hagyják magukat, titokban találkoznak és próbálják kitalálni, hogyan harcolhatnának a jogaikért. A folyamat lassúnak ígérkezik, de talán reményt adhat, hogy 2015. decemberben az ország történetében először nők is részt vehettek a helyhatósági választásokon.
A szakértők szerint Szaúd-Arábia előtt nem áll túl fényes jövő: az ország öt éven belül csődbe mehet, ennek következtében megnyirbálhatják a költségvetést, problémát jelent a nagy munkanélküliség a fiatalok körében, és a régióban folyamatosak a konfliktusok, elég csak a szíriai háborúra gondolni. Közben Szalman, a szaúdi király igyekszik demonstrálni hatalmát: még soha annyi kivégzés nem volt az országban, mint 2015-ben.
A film angol nyelven, angol felirattal megtekinthető itt.
D. Kovács Ildikó
Ha tetszett a cikk
Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!
Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNatalja Szindejeva álomprojektje, a Dozsgy TV az igazság bemutatásával hamar kivívta Putyin haragját. Találó a dokumentumfilm címe: F@ck this job.
A Navalnij című dokumentumfilm feszült másfél órában mutatja be az orosz ellenzéki politikus elleni merényletet és az elkövetők felkutatását.
Március 27-e óta tekinthető meg online Máté Bence Öt lecke a valóság felszámolásáról (The Hungarian Playbook) című dokumentumfilmje. A történet...
2019-ben Hongkongban hatalmas tüntetések törtek ki az úgynevezett kiadatási törvény miatt, aminek értelmében a helyi hatóságok kiadhattak volna helyieket Kínának....
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!