Global Voices

Netizen Report: Uganda bekeményítené az internet cenzúráját

A Global Voices Advocacy „Netizen Report” betekintést enged a nemzetközi internet szabadságáért vívott harc kihívásaiba, győzelmeibe és trendjeibe.

Egyre lesújtóbb képet festenek a hírek az ugandai netes szólásszabadság helyzetéről. Október 6-án James Baba, ugandai belügyminiszter az ugandaiak közösségimédia-használatára vonatkozó szabályok szigorítását jelentette be. Pontosabbat nem lehet tudni a szabályozásról, de előreláthatóan nem fog jót tenni az amúgy is szorult helyzetben lévő ugandai szólásszabadságnak. Az Unwanted Witness, egy helyi emberjogi szervezet aktivistái szerint ez a törvény csak súlyosbítani fogja a már érvényben lévő kibertörvényeket, például az anti-pornó törvényt, a kommunikációs törvényt, vagy a számítógépes visszaélésekről szóló törvényt.

Mindeközben a londoni székhelyű Privacy International érdekvédelmi szervezet kiderítette, hogy az ugandai kormány megvásárolta a FinFisher nevű külföldi fejlesztésű kémprogramot, hogy még hatékonyabban gyűjthessen információkat és nyomozhasson le ellenzéki politikusokat, aktivistákat és újságírókat. Dokumentumok szerint Yoweri Museveni elnök elindította a Fungua Macho, azaz „Légy résen” akciót, arra válaszul, hogy a országban folyamatosak a politikai mozgolódások, miután a 2011-es választásokat követően elharapódzott a korrupció, a rendőri brutalitás és egyre nehezebb megélniük az embereknek. 

Ezek a történetek viszont egyáltalán nem érik meglepetésként az ugandai újságírókat. Ők már hozzászoktak ahhoz, hogy a  hatóságok folyamatosan zaklatják és fenyegetik őket, amiért úgy írják meg az eseményeket, ahogyan azok valójában történtek.

Felmentették az etiópiai bloggereket a terrorizmus vádja alól, de küzdelmük még nem ért véget

18 hónap börtön után felmentették azt a négy etiópiai bloggert, akiket terrorizmus vádjával tartóztattak le. A vád terrorizmusra volt, mert az etiópiai szociális- és politikai viszonyokról írtak. Hármukat október 19-én engedték el, de Befeqadu Hailut csak október 21-én, és csak óvadék fejében. A Global Voices közössége örömmel fogadta a hírt, és megfogadta, hogy tovább küzd az etiópiai és a világ szólásszabadságáért. A közösség tagjai az olyan bloggerek és IT szakértők további támogatását szorgalmazták, akiket még mindig bűncselekmény elkövetésével vádolnak Etiópiában, mint például Zelalem Workagenegu, egy blogger, akit azután tartóztattak le, hogy egy, a közösségi média és a digitális adathordozók mélyebb megértését segítő tréningre jelentkezett.

Mianmarban még egy aktivistát küldenek börtönbe egy Facebook poszt miatt

Letartóztattak egy mianmari lakost október 15-én, miután megosztott egy képet a Facebook oldalán. A kép egy férfit ábrázolt, aki a hadsereg főparancsnokának, Min Aung Hlaingnak a portréján taposott. A fotón ábrázolt férfi Kachin-stílusú longyit viselt, egy hagyományos szarongszerű ruhadarabot (szarong: egy darabból álló, tógaszerű viselet az alsótesten), amilyet a Kachin tartomány-beli etnikai kisebbség visel az 1940-es évek óta. Több mint 70 éve vívják fegyverrel függetlenségi harcukat. A rendőrség azt nyilatkozta az Irawaddy nevű helyi lapnak, hogy Patrick Khum Jaa Lee-t – aki egyébként egy jól ismert kachini nőjogi és békepárti aktivista, May Sabe Phyu férje – letartóztatták a mianmari telekommunikációs törvény megsértéséért, miután egy ezredes beperelte.

Tanzánia kimutatja foga fehérjét a kiberbűnözés megfékezésére irányuló törvényekben

Tanzánia most élesben is kipróbálhatja a nemrég elfogadott kiberbűnözésről szóló törvényt. Két állampolgár ellen is eljárás folyik. Egyikük egy diák, aki azon az alapon került bíróság elé, hogy „mérvadó hatóság által meg nem erősített” információt posztolt a Facebook oldalára. A kérdéses poszt azt taglalja, hogy a tanzániai védelmi erők vezetője kórházba került, miután mérgezett ételt fogyasztott. A másik civilt„internettel való visszaéléssel” vádolják. Ez azt jelenti, hogy egy posztjában azt írta, Tanzánia miniszterelnöke„sosem lesz több, mint egy hittérítő”. Ügyeikről több információ nem áll rendelkezésre.

Vigyázzunk az ukrán netzsarukkal

Ukrajnában hamarosan feláll egy új végrehajtószerv, egy különleges ügyosztály fog foglalkozni az online fenyegetésekkel, és az információs területek bűnözőinek előállításával. Arsen Avakov, ukrán belügyminiszter Facebookon tett bejelentése szerint az új kiberrendőrség a belügyminisztérium hatásköre alá fog tartozni. Feladatai közt lesz többek között az internetes és egyéb digitális bűnök felderítése, mint például csalás, cash-trapping (egy eljárás, amelynek során a pénzkiadó automaták működését befolyásolják), bank- és hitelkártyához köthető csalások, adathalászat, online pénzmosás, digitális kalózkodás, rosszindulatú szoftverek terjesztése, sőt még olyan, kevésbé könnyen körülhatárolható területek is, mint például a „social engineering”‘ (pszichológiai és szociálpszichológiai trükkök és technikák, amelyekkel egyik ember a másikra kényszerítheti az akaratát – a ford.).

Új kutatások

A bejegyzést Ellery Roberts Biddle, Hae-in Lim és Sarah Myers West írta.

Iratkozz fel itt a Netizen Report angol nyelvű hírlevelére


Ezt a bejegyzést a Global Voices magyar oldaláról vettük át. Szerző: Netizen Report csapat. Fordító: Csillik Kristóf. 

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

  • ikon

    Kriptovalutával

    Küldd az adományod erre a címre: commerce.coinbase.com/checkout/3705feb7-b5a9-4ee4-b8b5-4ee9daf170a2