Feleannyiért dolgozott volna Mészáros volt vejének cége, mint Mészárosé
Lapunk és Hadházy Ákos parlamenti képviselő is azt az információt kapta, hogy a Homlok-cég nyerhette volna a GVH által vizsgált tendert.
Seszták Miklós kinevezését Németh Lászlóné helyére leginkább abban a folyamatban lehet értelmezni, melynek célja a Simicska-Nyerges-érdekkörhöz tartozó apparátusi vezetők eltávolítása a fejlesztési források közeléből. Bár ő maga ezt következetesen tagadja, úgy tűnik, az új fejlesztési miniszternek is erős kapcsolatai vannak bizonyos üzleti körökkel: ráadásul a Sesztákkal kapcsolatban álló Ramiris cégcsoport körüli üzletemberek nem egy esetben keveredtek törvénytelen ügyletekbe.
Seszták Miklós miniszter gyakran hangoztatja, hogy a vele kapcsolatba hozott, kétes ügyekkel terhelt cégekhez kizárólag korábbi ügyvédi tevékenysége köti – holott újabb és újabb tények bizonyítják ennek az ellenkezőjét. A botrányba fulladt szélesssávúhálózat-fejlesztési pályázat kapcsán például egyértelműen kiderült Seszták érintettsége – noha miniszterként korábban azt nyilatkozta:
„A[z érintett cégben viselt] felügyelőbizottsági tagságról jóval a pályázat előtt lemondtam.”
A cégadatok és a pályázati dokumentumok ezt az állítást egyértelműen cáfolják: az inkriminált pályázat (GOP 3.1.2-12 ) kiírása 2012. május 14-én jelent meg az NFÜ honlapján, és nyolc hónappal később, 2013. január 17-én hirdettek hivatalosan eredményt – Seszták három nappal korábban, január 15-én hivatalosan még a botrányban érintett egyik cég, az Enternet Invest Zrt. fb-tagja volt. (Seszták ebben az időszakban még csak országgyűlési képviselő, de tagja az Országgyűlés Gazdasági és informatikai bizottságának, illetve elnöke a Közbeszerzési és vállalkozásszabályozási albizottságnak, valamint tagja az Informatikai és távközlési albizottságnak.) Vagyis a döntési folyamat idején Seszták még egyértelműen kötődött az egyik érintett céghez. (A miniszter és a cégek kapcsolatáról lásd keretes anyagunkat.)
Tovább növeli a miniszter szerepével kapcsolatos kételyeket, hogy a cégben viselt tisztségéért soha nem részesült semmilyen juttatásban – noha a felügyelőbizottsági tagság súlyos felelősségekkel jár, jóval több, mint puszta formalitás. Ha tehát nem díjazás ellenében, akkor vajon milyen megfontolásból vállalta Seszták „pro bono” öt éven keresztül a tisztséget?
Kiknek dolgozott Seszták Miklós ingyen?
A botrány miatt visszavont GOP 3.1.2-12 nevű pályázaton öt olyan pályázó cég nyert összesen 10.5 milliárd forintot, amelyeket ugyanazon a napon, ugyanakkora jegyzett tőkével és ugyanarra a címre jegyeztek be. A Váci út 19. a nyertes cégek egy részét közvetetten tulajdonló Enternet Zrt. székhelyéül is szolgál, de itt van telephelye/áruháza a Ramiris-ügyekben kulcsszerepet játszó Fabó György által vezetett BestByte Kft-nek is. Az Enternet Zrt. egy köztes cégen, az Enternet 2001 Kft-n keresztül tulajdonolt a botrányban érintett öt cégből kettőt – ma már az Enternet tulajdonában van az öt cégből négy. Seszták Miklós az Enternet Zrt. fb-tagja volt, de azt (is) állítja, nem tudott róla, hogy a társaság érintett a pályázatban.
Az Enternet 2001 Kft tagjai közt 2003 és 2005 között ott találjuk az egyik Ramiris-céget, 2006-ig pedig Fabó György személyesen is tulajdonos volt. A kft kisrészvényes a zrt-ben, és a két cég tulajdonosi köre is nagyban fedi egymást. Az Enternet Invest Zrt. legnagyobb részvényese egy ciprusi cég, melynek képviselője a második legnagyobb részvényes, Bauer Róbert. Egyébiránt a„projektcégekben” tulajdonos Enternet Kft-vel szemben 2011 óta „büntetőügyi intézkedés” van érvényben, és több végrehajtási eljárás is folyik. A támogatást odaítélő döntéseket egyébként a kormány is jóváhagyta.
Legalább ennyire ellentmondásos a miniszter és a Ramiris Zrt, illetve a Ramiris tulajdonosi köréhez köthető más cégek kapcsolata.
„Attól, hogy én ennek a cégnek jogi munkát végeztem, az meg pláne, én csak maximum egyetlenegy jogi munkáért tudok felelősséget vállalni, amit én végeztem” – ezzel a kissé zavaros mondattal írta le a kapcsolatot Seszták tavaly nyári parlamenti miniszterjelölti meghallgatásán. Azóta kiderült, hogy ebben az esetben is jóval többről van szó, mint egyszerű ügyvédi megbízásról: az állítás ugyan konkrétan az Oxygen Wellness Kft-re vonatkozott – csakhogy az Oxygen-cégek több szálon kötődnek mind Sesztákhoz, mind a Ramiris tulajdonosi köréhez.
Seszták miniszterjelölti meghallgatásán ellenzéki politikusok rákérdeztek, van-e bármi köze a Ramiris Rubin Zrt. körül 2007 novemberében kirobbant 17 milliárd forintos pénzmosási botrányhoz? A cégiratokból ugyanis az olvasható ki, hogy a Ramiris 2007 nyaráig tulajdonos maradt a közösen vásárolt egykori Ballai Kft-ben, illetve Várda-Mobil Kft-ben. (A Seszták tulajdonában álló kisvárdai Opel-szalonba látogatókat a mai napig a Ramiris felirat fogadja az impozáns épület utcai frontján.)
Seszták a meghallgatáson határozottan kijelentette, hogy közte és a Ramiris Rubin között a Ramiris Autó-n kívül más „gazdasági együttműködés” nem volt. Természetesen megkérdeztük mi is a minisztert, milyen kapcsolatban állt a Ramiris–cégcsoporttal. A válasz:
„Dr. Seszták Miklós a Ramiris cégcsoporthoz tartozó egyes társaságoknál korábban ügyvédi tevékenységet végzett.”
2005 januárjában a Ramiris Rubin Rt. 36 millió forintért megvette a gyümölcsleveket, üdítőket gyártó nyíregyházi King Gyümölcsfeldolgozó Kft. nyolcvan százalékos üzletrészét, a fennmaradó húsz százalék Seszták egykori osztálytársáé, Sándor Kornélé lett. Abban biztosak lehetünk, hogy a Ramiris nem a King tevékenységét akarta folytatni, mivel a régi tulajdonosok a veszteségek miatt 2004. december 31-én a jogutód nélküli megszűnés mellett döntöttek.
Viszont a King kft. tulajdonában volt egy értékes belterületi 1,2 hektáros telek, felépítményekkel, raktárakkal. 2007 nyarán a Ramiris részesedése a washingtoni bejegyzésű Stonehill Enterprises LLC, majd 2009 végén a ciprusi Minotax International LTD birtokába kerül. Nem változott viszont 2005 óta a King Kft. székhelye: Kisvárdán a Kölcsey út 4. szám alatt található – ez Seszták autókereskedő cégeinek a címe. De nemcsak a cím közös, az ügyvezető is: Dankó József, a Seszták-féle Ramiris Autó ügyvezetője az aláíró a King Kft-ben éppúgy, mint a Várda-Mobil Kft-ben. Ez utóbbi cégben szintén tulajdonos a ciprusi Minotax, igaz, a többség Seszták Ramiris Autójának a birtokában van.
Az első közös üzlet
De a Ramirisszel való együttműködés jóval korábban, a Ballai Kft. megvásárlásával kezdődött. A céget 1997 januárjában alapította Ballai Csaba – a vállalkozás autószalont üzemeltetett Kisvárdán, a cégé volt a Kölcsey utca 4. alatti Opel-szalon. Seszták 2004. januárjában lett 51 százalékos tulajdonos a Ballai Kft-ben, a Ramiris Rubin Zrt. csak rá egy évre vette meg a fennmaradó 49 százaléknyi üzletrészt Ballai Csabától – a cég nevét ekkor változtatták Ramiris Autó Kft-re.
Ballai kivásárlásával a kft tulajdonában lévő telek és a rajta lévő épületegyüttes is Sesztákék tulajdonába került: a megszerzett ingatlan értéke egy jelzálogbejegyzés alapján 2008 januárjában megközelíti a 160 millió forintot. A Ramiris Rubin Zrt. 2007 nyarán 13 millió 370 ezer forintért eladta Sesztáknak a közös Kft-ben meglévő 49 százalékos részesedését – így a Ramiris Autó kizárólagos tulajdonosa dr. Seszták Miklós lett.
Hasonlóképp került a Ramiris Autó kft. birtokába a kisvárdai Várda-Mobil Kft. és a cég által birtokolt Attila utcai Daewo-szalon. A Várda-Mobilban 2004 februárjában szerez 65 százalékos többséget a Ballai Kft.- a cégben ekkor éppen egy hónapja tulajdonos Seszták -, míg a 35 százaléknyi kisebbségi üzletrészt a Ramiris Rubin Rt. veszi meg. 2007 nyarán a Ramiris 2 millió forintért eladja a részesedését Stonehill Enterprises LLC-nek, majd az üzletrész 2009-ben Minotax International LTD-hez kerül. A kézbesítési megbízott mindkét külföldi cég esetében Hódos Éva Csilla, aki számos Ramiris-cégben, illetve a Ramiris tényleges tulajdonosaihoz köthető cégben játszott kisebb-nagyobb szerepet.
Hódos 2007 óta kézbesítési megbízottja a „nagy” Ramirist – ma Írisz Média – birtokló külföldi cégeknek, akárcsak az Oxygen-cégeket birtokló ciprusi Clarement Investments LTD-nek, de tulajdonosa több olyan cégnek, melyekben Fabó György az ügyvezető. (Érdekesség, hogy ezek egyikében 2006-ig tulajdonos volt az Enternet 2001 Kft. is.) A Várda Mobil kft. tulajdonában is van egy értékes ingatlan: Kisvárdán az Attila utcában található Daewoo-szalon. Ennek az értéke egy korábbi jelzálogbejegyzés alapján legkevesebb 85 millió forint lehet. Gyakorlatilag ez az ingatlan is Sesztáknál landolt a Ramiris Autó kft-n keresztül.
Kölcsönös finanszírozás
Az érintett cégek nyilvánosan hozzáférhető könyvelési adatait tanulmányozva további, jelentéktelennek semmiképp nem nevezhető kapcsolatot találunk Seszták miniszter és a Ramiris tulajdonosaihoz köthető cégek között.
A miniszter maga is panaszkodott, hogy cége, a Ramiris Autó nem egy kiugróan nyereséges vállalkozás. Valóban. Bár a cég a 2012-13-as éveket enyhe nyereséggel zárta, a megelőző négy évben eredménye erősen negatív volt: összesen 176 millió forint veszteséget termelt. A Ramiris Autó ráadásul erősen el is adósodott: 2008-as üzleti év végén már 365 milliónyi kötelezettsége volt a vállalkozásnak, és 2013-ban is 110 milliónyi kötelezettség állt fenn. Ebből 88 millió egy meg ne határozott hitelezőtől kapott rövid lejáratú kölcsön. 2012-ben viszont ismerős cégek bukkannak föl a Seszták-cég hitelezői között: a már ismert King Kft. 13 millióval, míg a Ramiris Europe 66,5 millióval támogatta meg a Ramiris Autót. Szó sincs valamiféle ki nem fizetett számláról, a „Kiegészítő melléklet” nevű dokumentum egyértelműen fogalmaz: „Kapott kölcsön King Kft 13000 e Ft, Kapott kölcsön Ramiris Europe 66500 e Ft”.
A Ramiris Europe Kft. az áfacsalási botrány kirobbanása után lényegében átvette a gyanúba keveredett Ramiris Rubin Zrt-től az üzletet: míg a nevet váltott zrt lényegében nem működik, a Ramiris Europe megbízhatóan évi 20 milliárd forint körüli forgalmakat bonyolít. A cég tulajdonosai a 2008-as alapításkor Fabó György és a Seszták egykori osztálytársaként emlegetett Sándor Kornél voltak, néhány hónap múlva viszont ez a cég is a Stonehill Enterprise tulajdonába került.
Még furcsábbá teszi az ügyletet, hogy a King Kft. hasonló dokumentumából az derül ki, hogy Seszták feleségének cége, a TFK-Impex Kft. is kapott ebben az évben 12 millió kölcsönt. Sőt, a dokumentumban maga Seszták Miklós is szerepel a kedvezményezettek között: „Adott kölcsön Dr. Seszták M. 2000 e Ft”. Vagyis ebben az évben a Ramiris tulajdonosi körének cégeitől Sesztákék közel 100 millió forint kölcsönt kaptak. Az egész ügyletnek pedig sajátos aurát kölcsönöz, hogy ebben az évben – ahogy azt az Index cikke feltárta – a King Kft. és két másik, Sándor Kornél tulajdonában álló cég 30 millió vissza nem térítendő támogatást kapott, továbbá 30-30 millió kölcsönt. A támogatásból a három cég ingatlant vásárolt Kisvárdán – éppen a Kölcsey utca 4-ben, vagyis Seszták autószalonjában.
A King kft. 2012-ben nem először, és nem is utoljára kölcsönzött Sesztákéknak: a Ramiris Autó beszámolóiból az derül ki, hogy 2010-ben 31 milliót, 2011-ben 36 milliót adtak a cégnek. Bár sem a Ramiris Autó, sem a TFK-Impex dokumentumaiban nem szerepel, de a King „Kiegészítő mellékletéből” kiderül, a Ramiris Autó 2013-ban is kapott 9 milliót, Seszták feleségének cége, a TFK-Impex pedig 12 milliót, és Dr. Seszták M. is megkapta az ezévi 2 millióját. Az már csak hab a tortán, hogy a három cég könyvelésében a nyújtott, illetve kapott kölcsönök összege több esetben nem egyezik.
Az a dokumentumokból nem derül ki, hogy Sesztákék visszafizették-e ezeket a kölcsönöket, az viszont tény, hogy a Seszták házaspár vállalkozásai 2010 és 2013 között közel 200 millió forint kölcsönt kaptak a Ramiristól, illetve a Ramiris tulajdonosi köréhez tartozó cégektől.
Azt természetesen nem tudhatjuk, hogy az ügylettel kapcsolatban emlegetett személyek a Ramiris-ügy gyanúsítottjai-e, de azt tényként kezelhetjük, hogy a fejlesztési miniszter 100 milliós nagyságrendben üzletel olyan cégekkel és üzletemberekkel, akik/amelyek több szálon is kötődnek az elmúlt időszak legnagyobb áfacsalási botrányában érintett céghez. Mindezekhez képest már csak anekdotikus elem, amit több forrásunk is említett, hogy tudnillik a miniszteré volt az egyik legnagyobb iroda a Ramiris Rubin Zrt. Frangepán utcai székházában. Nyilván ebben az irodában zajlott az, amit Seszták jogi munkaként, illetve ügyvédi tevékenységként írt le.
Egy elsikkadt ügy
„A Vám- és Pénzügyőrség titkos nyomozást követően 2007. november 22-én bűnszervezetben, különösen jelentős értékre elkövetett adócsalás, pénzmosás, vesztegetés és más bűncselekmények miatt rendelt el nyomozást, és egy több országra kiterjedő bűnszervezet felszámolása érdekében, kiterjedt akciósorozatot hajtott végre.(…) A nemzetközi bűnszervezet felszámolása érdekében mintegy 450 résztvevő, közel 70 helyszínen végzett egyidőben különböző nyomozási cselekményeket, melyek során 23 gyanúsítottat vettek őrizetbe.” – írta 2007 novemberében a VPOP közleménye arról az ügyről, melynek egyik kulcsszereplője a Sesztákkal üzletelő Ramiris Rubin Zrt. volt.
A nyomozásban akkor részt vevő forrásaink is megerősítették, hogy az ügyletek középpontjában a Ramiris állt.
„A jó ideje akadálytalanul működő fantomcéghálózatok egyikét leplezte le a minap a vámhatóság. Ezúttal 17 milliárd forintos pénzmosást, s benne banki közreműködést gyanítanak. (…) A Budapestre, illetve a fővároshoz közeli raktárakba érkező elektronikai cikkek egy részét ugyanis Szerbiába exportálták, ám csak papíron, mivel az áru a szabadkai vámszabad területen, offshore cégeknél landolt. Utóbbiak átpapírozták, mintha Horvátországon, Szlovénián és Ausztrián keresztül Szlovákiába és Romániába vinnék azokat tovább, ám végül visszahozták Magyarországra, s itt adtak túl rajtuk.
A szinte követhetetlen árumozgatás egyik központja az „exportáló” Ramiris Rubin Zrt. volt, amelynek tulajdonosa egy hasonló nevű ciprusi cég, a „vevők” pedig létező – de semmilyen tevékenységet nem végző – szerb, szlovák és román cégek.” – írta 2007 decemberében a HVG a Vám és Pénzügyőrség által lefolytatott nyomozással kapcsolatban.
Mivel a nyolc éve elindult nyomozásról azóta semmi hír nem látott napvilágot, megkérdeztük a NAV bűnügyi igazgatóságát, hol tart az eljárás. Mint kiderült, az ügyet kettéválasztották: az adócsalással kapcsolatos nyomozás eredményeként 27 személy esetében vádemelési javaslattal átadták az ügyet a Fővárosi Főügyészségnek.
A Főügyészségtől érdeklődésünkre azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a vádemelés kérdésében még nem döntöttek. A pénzmosás, vesztegetés és más bűncselekmények miatt indult nyomozást pedig a NAV Bűnügyi Igazgatósága 2014 októberében bizonyítottság hiányában lezárta. Noha a 2007-es közlemény szerint a VPOP 3,4 milliárd forint adóhiányt és 17 milliárd forint értékben elkövetett pénzmosást állapított meg, a közel 500 rendőr és pénzügyőr részvételével indult eljárásnak nyolc év után mindössze ennyi az eredménye.
Becker András – Móricz Csaba
A céginformációt az Opten és a Céginfo.hu szolgáltatta.
Független ember vagy?
Ha lesz 4 ezer független támogatója az Átlátszónak, akkor nincs az a lázárjános, aki el tudna minket hallgattatni. Legyél egy a 4 ezerből, és változtasd meg Magyarországot! Tudnivalók itt.
Támogatás SZJA 1% felajánlásával #Azénadómból
Ha 1%-od az Átlátszó céljaira kívánod felajánlani, személyi jövedelemadó bevallásodban az Asimov Alapítvány adószámát tüntesd fel, ami a következő: 18265541-1-42 Letölthető nyilatkozat itt.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásLapunk és Hadházy Ákos parlamenti képviselő is azt az információt kapta, hogy a Homlok-cég nyerhette volna a GVH által vizsgált tendert.
Titkos eljárásban, a nyilvánosság teljes kizárásával folyik a Lázár János által „kastély-örökbefogadásnak” nevezett kastély-privatizációs pályázat.
Egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
Két éve és idén is megkérdeztük a BGA-tól, hogy mennyi pénzt adott a CÖF-nek. 2022-ben mást mondtak, mint most. Mi lehet vajon a valóság?
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!