Azt már 2023 novembere óta tudjuk, hogy magyar állami támogatással, egy vállalatcsoport – a KÉSZ Group – építi újjá az örmény-azeri háborúk során lerombolt Soltanli falu iskoláját, és Szijjártó Péter maga is ott volt az ünnepélyes alapkő-letételen. A lap most a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) szerződéslistáján vette észre, hogy az iskolépítésnél jóval többet vállalt magára a kormány. A dokumentum alapján, csupán a „soltanli iskolatervezés támogatása” projektre 1,35 milliárd forintot fizetett ki tavaly augusztusban a minisztérium. Idén szeptemberben pedig két tételben összesen 37,64 milliárdot utalhattak el, „az azerbajdzsáni Soltanli település újjáépítésének keretében megvalósuló kivitelezésre” – vagyis, összesen 39 milliárd forintot szántak egy, az iráni-azeri és az örmény határ közelében fekvő szellemfalu újjáépítésére.
A Nemzeti Filmintézet Televíziós Döntőbizottsága 120 millió forint támogatást szavazott meg a CURTIS – A legismertebb senki című dokumentumfilm gyártására. A közlemény szerint „a Béres László, azaz Jimy J. Hollywood rendezésében készülő karaktervezérelt alkotás Magyarország egyik legmegosztóbb rap-előadójának útját dolgozza fel, a hírnév és a személyes küzdelmek határmezsgyéjén keresztül mesél egy generáció egyik legismertebb arcáról”. A filmet a tervek szerint 2026 első felében forgatják majd, és a Curtis Story Production gyártásában készül, bemutatója a tervek szerint 2026 harmadik negyedévében lesz.
Lázár János megérkezett Sepsiszentgyörgyre, Lázárinfót tartott, és bejelentette: a magyar állam újabb 4 milliárd forint (nagyjából 10,5 millió euró) támogatást ad a város központjába tervezett ifjúsági és kulturális központra. Ide a szentgyörgyi kulturális élet színe-javát zsúfolnák össze, budapesti minta alapján egy 25 ezer négyzetméteres mini-Müpa megépítésével. Lázár minisztériuma már együttműködési szerződést kötött a várossal, a 4 milliárdból 2,8 milliárd (7,3 millió euró) már meg is érkezett a Sapientia Alapítvány számlájára. Az ifjúsági és kulturális központ Antal Árpád, a város polgármestere szerint Sepsiszentgyörgy „egyik nagy álma”, amely évekre kispadra került.
Ki kell adnia a jegybanki Pallas Athéné Alapítvány felügyelőbizottságának, ellenőrizte-e az alapítvány működését, beleértve a vagyongazdálkodást – mondta ki jogerősen a bíróság a Transparency International által indított perben. Fényes nappal zajlott a közpénzek lenyúlása a Pallas Athéné Domus Meriti (PADME) alapítványban, ami természetesen megakadályozható lett volna, ha legalább azok a szervek teszik a dolgukat, amelyeknek ténylegesen az lett volna a feladata, hogy ellenőrizzék a gazdálkodásának a szabályosságát. Elsőhelyi felelősség magának az alapítványnak a felügyelőbizottságát terheli – indokolta a HVG-nek Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország (TIM) jogi vezetője, miért kérték közérdekű adatok kiadását a jegybanki alapítvány felügyelőbizottságától.
Kukásautó-kartellt tárt fel a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), és több mint 1,5 milliárd forint bírságot szabott ki az ügyben, amelyben cégek kukásautók és csatornatisztító járművek közbeszerzéseit egyeztették tiltott módon, több éven keresztül – közölte a GVH az MTI-vel pénteken. A kartellezésben érintett hét cég közül hatra szabott ki összesen 1,3 milliárd forint bírságot a GVH, az érintett cégek egy kivételtől eltekintve együttműködtek a hatósággal és beismerték a jogsértéseket. Az ügyben rekord összegű, 270 millió forintos eljárási bírságot is kiszabtak a helyszíni kutatás során beszerzett adatokhoz való hozzáférés akadályozása miatt.
Címlapkép: Soltanli egy Szijjártó Péter által 2023. november 24-én közzétett képen (fotó: Szijjártó/Facebook)
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.
Üvegvisszaváltással
Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!
Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A gyár engedélyét a bíróság megsemmisítette, de kormánytagok szerint csökkentett kapacitással így is működhet – ez azonban ellentmond a jogszabályoknak.
Balásy Gyula cégeivel szerződtek le erre (is), de azt nem hajlandók megmondani, hogy hova, mennyi műanyag kismotort visznek, és mennyi közpénzért veszik őket.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!