Elérhető közelségbe került, hogy a nagykőrösi ingatlantulajdonosok hozzájussanak a csatornapénz második részletéhez – a település fideszes polgármesterét kész helyzet elé állították. Az elszámolási eljárást befejezték, a víziközmű-társulat mégsem szűnik meg. Tovább tart a huzavona arról, hogy kinek kell kifizetnie a csatornapénz második, negyvenezer forintos részletét.
Társadalmi célú hirdetés
Szorult helyzetbe került Nagykőrös polgármestere, a fideszes Czira Szabolcs, miután a helyi csatornarendszert tető alá hozó közmű társulat elnöke nyilatkozatot intézett a helyi önkormányzat képviselőihez. Értesülésünk szerint a levél egyebek mellett azt tartalmazza, hogy álláspontjuk szerint nincs jogi akadálya annak, hogy az önkormányzat fizesse ki a helyi ingatlantulajdonosoknak a visszajáró csatornapénzt.
Nagykőrös nem először kerül a hírekbe az ország mintegy két tucat települését érintő csatornaügyi viták sajátos helyi fejleményeivel. Nagykőrös volt az a hely, ahol a csatornapénzek kétes felhasználása miatt először büntetőeljárás indult – igaz, később meg is szűnt. A nagyjából 24 ezer lakost számláló Pest megyei város szennyvízelvezetési programjával kapcsolatos problémák elsőként érték el az országos politikát: Lázár János miniszterelnökséget vezető miniszternek kellett elmennie Nagykörösre, hogy csillapítsa a kiéleződött konfliktust.
A Nagykőrösieknek sikerült elsőként rákényszeríteni a csatornatársulás vezetőit a lakosság által befizetett önrész egy bizonyos hányadának visszafizetésére.
Az első körben 5000 nagykőrösi család 98 ezer forintot kapott vissza. Most állítólag 200 millió forint áll rendelkezésre, a helyi lakosok ebből kaphatnák meg a második részletet. Az ingatlantulajdonosok azért tartják jogosnak a követelésüket, mert az utólag elnyert uniós és hazai költségvetési támogatások révén gyakorlatilag feleslegesen fizették be a csatornázási önrészt. Vagyis valójában a nagykőrösieknek a csatornázás egy fillérjükbe került.
Azért teljesen szokatlan a nagykőrösi csatornázási csikicsuki, mert az ország több településéhez képest itt megváltoztak a szerepek. Az általában önkormányzati érdekeltségű küldöttekkel feltöltött víziközmű-társulatok vezetősége és az önkormányzatok máshol rendre egységesen ellent állnak a lakosok követeléseinek. Nagykőrösön viszont tavasszal szabályos nyilatkozatháború robbant ki a polgármester és a társulat elnöke között.
Míg másutt arra megy ki a játék, hogy az elszámolás halogatásával visszatartsák a pénzt, a Pest megyei településen a társulat minél hamarabb meg akart szabadulni a lakossági pénzmaradványtól. Senki nem vitatja, hogy a pénz visszajár, de a jelek szerint visszafizetés terhét a polgármester és a társulat elnöke egymásra szerette volna tolni.
A társulat elnöke, Körtvélyesi Sándor akkor tette a jogi lehetőségről szóló nyilatkozatát, amikor a csatornaberuházás elszámolása a rövidesen véget ér. November végén a társulat úgy szűnt volna meg, hogy 200 millió forint maradt a kasszában. Egy helyi csatornaügyi aktivista, Zágráb Nándor “A pénzt visszajár” nevű oldala azt írja, hogy a 200 milliót a társulat már átutalta az önkormányzatnak.
Körtvélyesi a nyilatkozatával kész helyzet elé állította az egykori politikai szövetséges polgármestert. A képviselőtestület november 7-i ülésén Czira polgármester azt mondta: a társulat maradványpénze bekerül a költségvetésébe, de az önkormányzatnak “nincs jogosítványa, hogy a megkapott pénzt visszaadja az embereknek”.
Karácsony előtt, a fűtési szezon beindulásával a polgármester elutasító álláspontja akár rosszul is jöhet a Fidesz megítélésének szűk egy évvel az önkormányzati választások előtt. Ennek ellenére a víziközmű-társulat hétfő délelőtt tizenegy órára összehívott küldöttgyűlésén a küldöttek többsége leszavazta a napirendet. A társulat így nem döntött a megszűnéséről. A küldöttgyűlésen megjelent Czira és a jegyző, ők értesülésünk szerint amellett érveltek, hogy a társulat fizesse vissza a pénzmaradványt a nagykőrösi ingatlantulajdonosoknak.
A vízgazdálkodásról szóló törvényben és kormányrendeletben nincs olyan rendelkezés, amely kizárná a visszafizetést. A kormányrendelet mindössze annyit ír a társulat megszűnéséről, hogy az önkormányzatnak kell átutalni a megmaradt lakossági pénzt, amelyet elkülönített számlán kell kezelni, továbbá “a települési önkormányzat csak az átvett vagyon és a hozzá befizetett érdekeltségi hozzájárulás erejéig felel a társulat megszűnéséig keletkezett, de később felmerülő követelésekért.”
Czira Szabolcs polgármestert írásban kérdeztük, mi a véleménye a társulat elnökének jogi álláspontjáról, illetve arról, hogy ha támogatja a visszafizetést, akkor azt milyen módon látja kivitelezhetőnek. A fideszes polgármester mindeddig nem válaszolt, így azt az információt sem erősítette meg, hogy megérkezett az önkormányzathoz a 200 millió forint.
A társulat puccsszerű életben tartásával egyelőre beláthatatlan, hogy a nagykőrösiek mikor jutnak a csatornapénz második részére. Egyes vélekedések szerint a kényszertörlést elrendelő cégbíróság tehet pontot az ügy végére. Az megjósolhatatlan, hogy a jogvita mennyi ideig húzódik el.
Enyingen 200 ezer forintot fizettek vissza
A csatornaügyi viták jó része jellemzően arról szól, hogy az önkormányzatok és a beruházást tető alá hozó szervezetek hogyan próbálják elterelni a figyelmet a szabályszegéseikről és a túlköltekezésükről, hogyan hallgatnak el lényeges dolgokat és milyen légből kapott indokokkal halogatják az elszámolási eljárások megindítását.
Az enyingi beruházás története azért emelkedik ki ebből a sivár mezőnyből, mert itt mintha minden eleve rendben ment volna. A képlet itt is ugyanaz, mint a többi csatornázási történetben: jelentős uniós költségvetési támogatást kapott a beruházás, miután a lakosok befizették vagy részletekben fizetni kezdték az önrészt. Enying esetében annyi az eltérés, hogy az úthálózat fejlesztésére is sikerült támogatást elnyerniük, így nem költötték jogellenesen a csatornázásra beszedett pénz útépítésre.
Ebből a pénzből a település összes vízelvezetési problémáját meg tudták volna oldani. Ám másként cselekedtek. Más települések vezetőivel szemben nem hallgatták el, hogy jelentős pénzeket nyertek. Mint a független polgármester egyik nyilatkozatából kiderül: megkérdezték a helyieket.
„857 válasz jött vissza, ezek 93 százaléka arról szólt, hogy a megmaradt pénzt ne költsük el, inkább fizessük vissza a lakosságnak” – nyilatkozta Viplak Tibor polgármester a megyei lap online kiadásának.
A víziközmű-társulat 2016. májusi közgyűlésén úgy döntöttek: 280 ezer forintról 82 ezer forintra szállítják le az önrészt, és júniusban megkezdik a visszafizetéseket.
Kis Zoltán
A címlapkép illusztráció. A kép forrása: Facebook
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
November 13-14-én a Nyíregyházi Egyetem Történettudományi és Filozófia Intézete, valamint a Magyar Történelmi Társulat Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Csoportja és nyíregyházi Jósa...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!